Pompa ciepła – dlaczego warto rozważyć ten sposób ogrzewania? Wszystko o budynkach ogrzewanych pompą ciepła

Szukanie alternatyw dla klasycznych źródeł ciepła jest dzisiaj tematem niezwykle często podnoszonym. Wraz z rosnącymi cenami prądu rachunki za ogrzewanie mogą niemile nas zaskoczyć.
Jedną z propozycji na bardziej efektywne zarządzanie temperaturą w domu są pompy ciepła. To innowacyjne rozwiązanie jest coraz częściej stosowane w polskich domach, ale też budynkach użyteczności publicznej. Co warto wiedzieć o pompach ciepła?
W jaki sposób działają? Czy ich instalacja jest opłacalna?

Pompa ciepła – dlaczego warto rozważyć ten sposób ogrzewania? Wszystko o budynkach ogrzewanych pompą ciepła

Pompy ciepła – podstawowe informacje

Pompy ciepła to urządzenia, które przy pomocy odnawialnych źródeł energii pozwalają na generowanie ciepła. Ciepło to wykorzystywane jest zarówno do ogrzewania domu, jak i do C.W.U. Pompy ciepła są urządzeniami dedykowanymi przede wszystkim do domów spełniających wymóg energooszczędności, ale też budynków posiadających dobrą termoizolację. Często mówi się również o tym, że pompy ciepła sprawdzają się najlepiej w miejscach, gdzie dodatkowo stosowana jest instalacja fotowoltaiczna – poświęcamy temu osobny akapit.

Wybór pomp ciepła podyktowany jest kilkoma zagadnieniami.
Przede wszystkim pozwalają one być niezależnym od klasycznych źródeł ciepła.
Pompa daje również bezpieczeństwo energetyczne, pozwala na zmniejszenie rachunków. Dodatkowym atutem jest fakt, że w Polsce instalacja pompy ciepła wiąże się ze sporym dofinansowaniem – mówią specjaliści marki emiter.net.pl, która dodatkowo pozwala na pomnożenie dofinansowania w ramach promocji dla swoich klientów.

REKLAMA

Dlaczego warto postawić na pompy ciepła?

Nie ma wątpliwości, że moda na pompy ciepła trwa. Popularność tego typu rozwiązania wynika przede wszystkim z coraz większego zainteresowania odnawialnymi źródłami ciepła i ekologią. Olbrzymim atutem jest również wsparcie finansowe w postaci dotacji, m.in. Mój prąd, Czyste Powietrze, Moje Powietrze. Współcześnie wiele gmin wspiera działania mające na celu wymianę starych, niewydajnych urządzeń grzewczych, na nowe. Powodem jest głównie dbałość o środowisko naturalne.

Niebagatelnym atutem zastosowania pompy ciepła jest oczywiście zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Szacuje się, że nawet 75% ciepła dostarczanego do budynku przy pracy pomocy pochodzi właśnie z OZE.

Wielu użytkowników pomp zwraca uwagę na łatwość ich obsługi. W przypadku tego typu urządzeń, po ich montażu i konfiguracji, użytkownik nie musi martwić się o nic. Pompy ciepła nie wymagają żadnych paliw stałych, które trzeba by było magazynować. Dzięki przejściu na pompę ciepła możliwe jest „odzyskanie” pomieszczenia, w którym dotychczas składowany był np. węgiel.

Pompa ciepła – dlaczego warto rozważyć ten sposób ogrzewania? Wszystko o budynkach ogrzewanych pompą ciepła

Jak działa pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła opiera się na przeniesieniu energii z otoczenia do wnętrza budynku, w celu zasilenia jego systemu grzewczego. Pompa ciepła pozwoli uzyskać energię do ogrzania budynku, jak i ciepłej wody użytkowej.
Głównymi elementami pompy są parownik, skraplacz, zawór rozprężny, sprężarka oraz instalacja, w której krąży czynnik termodynamiczny. W parowniku dochodzi do odbioru ciepła, a czynnik chłodniczy ulega odparowaniu. Odparowany czynnik trafia do sprężarki, gdzie podnosi się jego ciśnienie i temperatura. Kolejno czynnik odprowadzany jest do skraplacza, który oddaje ciepło do czynnika grzewczego (czyli wody).
Wraz z wodą ciepło może trafić do instalacji centralnego ogrzewania budynku lub może zostać wykorzystane do przygotowania ciepłej wody użytkowej w zasobniku C.W.U.”

„Moja pompa zwiększyła rachunki!” – czyli o błędach instalatorskich

Często mówi się o problemie, w którym pompa generuje wyższe niż zakładane rachunki za ogrzewanie. Dzieje się tak w sytuacji, w której niedoświadczony instalator proponuje urządzenie o niedostatecznych parametrach, przez co pompa pracować będzie praktycznie cały czas, „taktując”. Decydując się na pompę ciepła, przede wszystkim warto postawić na doświadczonego instalatora, który nie tylko rzetelnie przedstawi zalety i możliwe wady urządzenia, ale też który pomoże w doborze produktu dopasowanego zarówno do budynku, jak i potrzeb jego mieszkańców.

Audyt energetyczny – czy warto go rozważyć?

Elementem, który wskazujemy jako jeden z istotniejszych przed zainstalowaniem pompy ciepła, jest kompleksowy audyt energetyczny. Podczas takiego audytu badana jest szczelność termiczna budynku, sprawdzana jest szczelność okien.
W razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości pierwszym zadaniem zarządcy budynku czy jego właściciela jest zadbanie, aby wykonane zostały prace naprawcze.
Może to dotyczyć poprawienia termoizolacji ścian, wymiany okien, ale też wyeliminowania problemu nadmiernej wilgoci. Instalacja pompy ciepła w budynku nie spełniającym norm audytu energetycznego wygeneruje więcej problemów niż korzyści.

Pompa ciepła – dlaczego warto rozważyć ten sposób ogrzewania? Wszystko o budynkach ogrzewanych pompą ciepła

Jaki rodzaj pomp ciepła jest najczęściej wybierany?

Nie ma wątpliwości, że najczęściej wybieranym urządzeniem jest powietrzna pompa ciepła (w jej przypadku dolny obieg to właśnie powietrze). Pompy te są nie tylko wydajne, ale przede wszystkim atrakcyjne cenowo. Szacuje się, że zakup urządzenia oraz jego instalacja wraz z drożeniem to koszt ok. 35-40 tysięcy zł.

Na polskim rynku dostępne są również gruntowej pompy ciepła – w ich przypadku dolnym źródłem ciepła jest energia cieplna gruntu. Inwestycja taka ma swoje zalety – większa stabilność temperatury gruntu pozwala na uzyskanie większej stabilności chwilowej wydajności pompy. Warto mieć jednak na uwadze, że zastosowanie gruntowej pompy ciepła wymaga większych nakładów finansowych, np. związanych z koniecznością wykonania odwiertów.

Pompa ciepła i fotowoltaika w duecie

Hybrydowe systemy grzewcze to rozwiązanie coraz częściej rekomendowane.
Połączenie pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej pozwala na jeszcze większe uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. Pompa ciepła jest urządzeniem, które do rozruchu i działania potrzebuje klasycznej energii elektrycznej.
Aby zminimalizować jej wpływ na rachunki za prąd, warto wykorzystać przydomową instalację fotowoltaiczną, która zasili nie tylko wspomnianą pompę, ale również inne systemy w domu. Nadmiar energii wytworzony przez panele fotowoltaiczne gromadzić można
w domowych magazynach energii.

Pompa ciepła – dlaczego warto rozważyć ten sposób ogrzewania? Wszystko o budynkach ogrzewanych pompą ciepła

Czy pompy ciepła posiadają wady?

Omawiając zagadnienie pomp ciepła, warto zwrócić uwagę na tematy, które mogą okazać się problematyczne dla potencjalnych klientów i użytkowników.
Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że pompy ciepła w czasie swojej pracy generują dźwięk. Dostępne dzisiaj pompy ciepła topowych producentów (FoxAIR, Midea) pracują jednak tak cicho, że hałas nie jest tu problemem.

Zasadniczym problemem w przypadku pomp ciepła jest ich cena.
Wysoka cena samego urządzenia oraz instalacji sprawiają, że wielu inwestorów kalkuluje opłacalność tego rozwiązania. Warto również wspomnieć o obawie przed awarią – złożona budowa urządzenia sprawia, że jej naprawy mogą być problematyczne i muszą być wykonywane przez doświadczonych profesjonalistów. Aby pompa pracowała prawidłowo, konieczne jest dbanie o coroczne przeglądy, wykonywane przez autoryzowany serwis.

Warto wspomnieć, że pompy ciepła to urządzenia dedykowane do budynków nowych lub też takich, które przeszły pozytywnie audyt energetyczny. W przypadku starego budownictwa oraz wszelkich problemów z nim związanych (np. nieszczelne okna) pompy ciepła będą zmuszone pracować nieustannie, przez co cena ich eksploatacji będzie znacznie wyższa.

Ile trwa instalacja i wdrożenie pompy do pracy?

Niewątpliwym atutem pompy ciepła jest jej szybka instalacja oraz konfiguracja. Doświadczeni instalatorzy uporają się z montażem w jeden dzień, w kolejny pompa może zostać uruchomiona i skonfigurowana.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz