Pompa ciepła typu split czy monoblok Sprawdź, co wybrać!

Pompy ciepła typu powietrze-woda to jedno z najbardziej ekologicznych i popularnych rozwiązań do ogrzewania domu. Ogólna zasada działania pompy ciepła powietrze-woda typu split oraz monoblok jest taka sama, natomiast różnią się budową, montażem oraz późniejszą kontrolą. Sprawdźmy różnice pomiędzy pompą ciepła typu split a monoblok.

Pompa ciepła typu split czy monoblok Sprawdź, co wybrać!

Pompy ciepła typu monoblok

Pompy ciepła typu monoblok HYDRO UNIT M marki Beretta są w całości zmontowane fabrycznie, tym samym mają sprawdzoną szczelność i są łatwiejsze w montażu w porównaniu do pomp ciepła typu split, ponieważ do zamontowania jest tylko jeden element zamiast dwóch. W jednej jednostce znajdują się wszystkie komponenty pompy wraz z hermetycznie zamkniętym układem chłodniczym, dlatego do jej montażu nie są wymagane dodatkowe uprawnienia F-gazowe. Instalacja wymaga jedynie podłączenia elektrycznego i hydraulicznego. Do wnętrza budynku doprowadzane są rury, którymi płynie woda lub płyn krążący w układzie o właściwościach niezamarzających oraz montowana jest pompa obiegowa, panel sterowania, zasobnik na wodę oraz trójdrogowy zawór przełączający c.w.u. Monobloki są przeznaczone do montażu na zewnątrz budynku, dlatego istotne jest zabezpieczenie układu w razie mrozów. Pompa ciepła HYDRO UNIT M w tym celu wykorzystuje funkcję „Antyzamarzaniową”.

Pompa ciepła Beretta EXCLUSIVE AGILE
Pompa ciepła Beretta EXCLUSIVE AGILE

Pompy ciepła typu split

Pompy ciepła typu split EXCLUSIVE AGILE marki Beretta składają się z dwóch części- zewnętrznej i wewnętrznej. Niewątpliwym atutem jest wbudowana grzałka elektryczna, która może wspierać pracę pompy ciepła w trakcie wyjątkowo mroźnych dni. Wymiennik ciepła, pełniący w trybie grzania rolę skraplacza, ulokowany jest w jednostce wewnętrznej instalowanej w budynku. W jednostce zewnętrznej znajdują się sprężarka, zawór rozprężny, oraz wentylator. Pomiędzy jednostkami krąży gazowy czynnik roboczy R32, dlatego do montażu wymagane są tzw. F-gazy. Korzystając z pomp ciepła split o mocy powyżej 10 kW konieczne jest kontrolowanie szczelności przez wykwalifikowanego pracownika oraz prowadzenie karty produktu. Na korzyść pomp ciepła typu split przemawia zazwyczaj niższa cena urządzenia w porównaniu do pomp ciepła typu monoblok.

REKLAMA

Pompa ciepła Beretta HYDRO UNIT M
Pompa ciepła Beretta HYDRO UNIT M

Dofinansowanie na zakup i montaż pomp ciepła

Pompy ciepła typu split, jak i monoblok mogą współpracować z domową instalacją fotowoltaiczną wykorzystując energię elektryczną pozyskaną z odnawialnych źródeł. Programy rządowe takie jak „Mój Prąd” lub „Czyste Powietrze” umożliwiają uzyskanie dofinansowania na zakup i montaż pomp ciepła marki Beretta. Oba rodzaje pomp ciepła zapewniają ogrzewanie, chłodzenie i produkcję ciepłej wody użytkowej przy zastosowaniu odpowiednio dobranych akcesoriów i mogą pracować bardzo efektywnie.

Pompa ciepła Beretta EXCLUSIVE AGILE
Pompa ciepła Beretta EXCLUSIVE AGILE

«
»

Dodaj komentarz