Pompy ciepła do odgrzewania ciepłej wody HEWALEX PCWU

Pompy ciepła należą do segmentu urządzeń grzewczych o najwyższych współczynnikach efektywności energetycznej. Klasa energetyczna A+ jest standardem dla większości pomp ciepła wody użytkowej i świadczy o wysokim udziale energii odnawialnej w bilansie pracy urządzenia. Przekłada się to na bardzo niskie koszty eksploatacji, które zwykle w domu jednorodzinnym wynoszą od 60 do 80 gr. dziennie.

pompy ciepla do odgrzewania cieplej wody hewalex pcwu 1024x676 - Pompy ciepła do odgrzewania ciepłej wody HEWALEX PCWU
Fot. 1. Typoszereg pomp ciepła Hewalex CWU do podgrzewania wody użytkowej.

Wybierając pompę ciepła do przygotowywania wody użytkowej można się czasem zapoznać z tzw. kopertą pracy sprężarki. Określa ona zakres temperatur w jakich optymalnie może pracować urządzenie. Okazuje się bowiem, że niektórzy producenci decydują się na montaż sprężarek „klimatyzacyjnych”. Nie są one z kolei dostosowane do pracy przy podwyższonych temperaturach wody użytkowej, co naraża je na większe obciążenia mechaniczne skracając ich żywotność. Kolejnym, być może najważniejszym elementem układu, jest zawór rozprężny. Termostatyczne zawory rozprężne powoli są wypierane z rynku ze względu na niedokładność działania, obniżającą efektywność pracy urządzenia. Obecnie popularność zyskują zawory elektroniczne, które sterowane są na podstawie zależności temperatury i ciśnienia czynnika roboczego. Pozostałymi głównymi elementami pompy ciepła jest parowacz i skraplacz. W parowaczu ciepło odbierane jest z otoczenia, w skraplaczu ciepło oddawane jest do wody. Skraplacz ma postać wężownicy nawiniętej na zasobnik (w przypadku pomp ciepła z zasobnikiem zintegrowanym) lub wymiennika płaszczowo-rurowego (w przypadku modułowych pomp ciepła).

pompy ciepla do odgrzewania cieplej wody hewalex pcwu1 1024x352 - Pompy ciepła do odgrzewania ciepłej wody HEWALEX PCWU
Fot. 2. Profile zużycia wody i zalecane pojemności zasobnika wody w pompie ciepła CWU.

Wielkość zasobnika wody

Jednym z kluczowych aspektów decyzyjnych wyboru modelu urządzenia jest wielkość zasobnika wody użytkowej CWU. Standardowo zakłada się pojemność zasobnika około 40-50 litrów na osobę, np. dla rodziny 4-osobowej powinno to być 200 litrów. W przypadku korzystania wyłącznie z pryszniców można założyć mniejsze zapotrzebowanie na CWU. Z kolei w przypadku posiadania dużej wanny z hydromasażem zasobnik powinien być odpowiednio większy.

pompy ciepla do odgrzewania cieplej wody hewalex pcwu4 - Pompy ciepła do odgrzewania ciepłej wody HEWALEX PCWU
Fot. 3. Modułowa pompa ciepła do CWU.

Moc i koszty pompy ciepła

Poza wielkością zasobnika należy również wybrać moc grzewczą urządzenia. W przypadku częstych poborów ciepłej wody moc podgrzewania powinna być wyższa, by zdążyć podgrzać wodę w wymaganym czasie. W domach jednorodzinnych zwiększony pobór ciepłej wody ma miejsce najczęściej rano i wieczorem, a moc grzewcza rzędu 2-3 kW w zupełności wystarcza do zapewnienia komfortu użytkowania. Pompa ciepła stanowi doskonałą alternatywę wobec bojlera elektrycznego, które nadal są popularne np. dla podgrzewania wody poza sezonie grzewczym, przy wyłączeniu kotła na paliwo stałe.

pompy ciepla do odgrzewania cieplej wody hewalex pcwu3 1024x625 - Pompy ciepła do odgrzewania ciepłej wody HEWALEX PCWU
Fot. 4. Porównanie kosztów montażu i eksploatacji pompy ciepła.

Sterownik pompy ciepła

Większość sterowników posiada intuicyjny moduł pozwalający nastawić wymaganą temperaturę oraz uruchomić dodatkowe źródło grzewcze. Bardziej rozbudowane sterowniki pozwalają na podgląd parametrów układu chłodniczego, sterowanie programami czasowymi oraz możliwość podłączenia zdalnego sterowania przez aplikację mobilną.

pompy ciepla do odgrzewania cieplej wody hewalex pcwu5 - Pompy ciepła do odgrzewania ciepłej wody HEWALEX PCWU
Fot. 5. Przykład sterownika pompy ciepła do CWU.

Wydłużone 5-letnie okresy gwarancji

W przypadku takich urządzeń jak pompa ciepła okresy gwarancyjne mają wysokie znaczenie. Są to najkorzystniejsze na rynku warunki, także z uwagi na minimum wymagań eksploatacyjnych. Takim okresem gwarancji obejmowane są pompy ciepła PCWU serii eK z podgrzewaczem emaliowanym. Rozwiązanie to jest uważane za tradycyjne i mało wymagające pod względem warunków eksploatacyjnych.

www.hewalex.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here