Pompy ciepła Monoblok – dla domów i budynków komercyjnych

Pojawienie się na rynku ogrzewnictwa pomp ciepła, czyli zupełnie nowej technologii, która jest postrzegana jako kolejny krok w dziedzinie rozwoju energii odnawialnej, spowodowało odejście od stosowania takich surowców jak ropa czy gaz. Pompy ciepła stanowią idealne rozwiązanie, ponieważ istotą ich działania jest czerpanie energii cieplnej z powietrza zewnętrznego nawet wtedy, gdy jego temperatura jest bardzo niska, jak np. -20°C.

pompy ciepla monoblok dla domow i budynkow komercyjnych1 - Pompy ciepła Monoblok – dla domów i budynków komercyjnych

Pompy ciepła powietrze-woda stanowią doskonałą, efektywną energetycznie alternatywę dla oleju opałowego, gazu płynnego LPG i ogrzewania elektrycznego. Idealnie nadają się do budynków i nieruchomości bez dostępu do sieci gazowej. Dostarczają ciepło do grzejników, ogrzewania podłogowego, klimakonwektorów oraz podgrzewania c.w.u. Mogą też być zintegrowane z panelami słonecznymi.
W zależności od potrzeb w zakresie ogrzewania oraz chłodzenia Panasonic oferuje trzy linie modeli Aquarea: High Performance, T-CAP i High Temperature. Pierwsza z nich stanowi rozwiązanie dla nowych instalacji i budynków energooszczędnych. Gwarantuje maksymalne oszczędności i wydajność oraz minimalną emisję CO2. Jednostki T-CAP zostały stworzone do pracy przy skrajnie niskich temperaturach, w nowych i modernizowanych instalacjach. Utrzymują nominalną wydajność grzewczą przy temperaturze zewnętrznej do -20°C bez konieczności stosowania wspomagania grzałką elektryczną. Z kolei pompy Aquarea HT to idealne rozwiązanie dla domów mieszkalnych ze starymi grzejnikami wysokotemperaturowymi. Zapewniają temperaturę wody wylotowej do 65°C nawet przy temperaturach zewnętrznych rzędu -15°C.

Zasilanie może być jednofazowe lub trójfazowe. Co ważne, oprócz znacznego obniżenia zużycia energii pompy Aquarea pozwalają zaoszczędzić cenną powierzchnię. Szczególnie nowe systemy Aquarea Monoblok generacji H za sprawą niewielkich wymiarów zapewniają dużą elastyczność w instalacji. Jednocześnie montaż pomp ciepła typu Monoblok jest wyjątkowo prosty i nie wymaga wykonania instalacji czynnika chłodniczego. Modele Panasonic Aquarea typu Monoblok są urządzeniami hermetycznymi w świetle najnowszych przepisów UE i RP.
Generacja H urządzeń Aquarea High Performance obejmuje trzy jednostki typu Monoblok: 5 kW, 7 kW i 9 kW oferujące najwyższe do tej pory wskaźniki COP i EER. Przykładowo model 5 kW charakteryzuje się współczynnikiem COP równym 5,05 (przy temperaturze przepływu 35°C) lub wskaźnikami COP 3,5 i EER 3,38 (przy temperaturze przepływu 55°C).

Pompy ciepła Monoblok

pompy ciepla monoblok dla domow i budynkow komercyjnych1 - Pompy ciepła Monoblok – dla domów i budynków komercyjnych

Co więcej, dla domów energooszczędnych Panasonic oferuje specjalne oprogramowanie umożliwiające na przykład podgrzewanie wody do temperatury 20°C. Jest to zalecane w okresach, w których intensywne ogrzewanie nie jest konieczne. Jednocześnie pompy te są wyjątkowo ciche, a program trybu nocnego powoduje, że poziom ich hałasu jest ograniczony do minimum.
Również konserwacja jednostek Aquarea generacji H jest prostsza dzięki bardziej przyjaznej w obsłudze konstrukcji urządzenia. Wszystkie przyłącza bowiem, w tym zawór bezpieczeństwa, filtr i płytka sterująca, znajdują się z przodu. Zapewnia to łatwy dostęp i przyczynia się do skrócenia czasu i kosztów konserwacji.

Istotną zaletą pomp ciepła Aquarea generacji H są zaawansowane możliwości sterowania. Mogą być one podłączone do systemu sterowania Aquarea Smart Cloud za pośrednictwem kabla Ethernet lub Wi-Fi. Narzędzie to oferuje szeroki zakres opcji sterowania zarówno użytkownikom, jak i instalatorom. Pozwala z dowolnego miejsca na świecie, za pomocą komputera, smartfona lub tabletu, zarządzać wszystkimi funkcjami związanymi z ogrzewaniem i c.w.u. Można dostosować temperaturę, monitorować zużycie energii lub ustawić tygodniowy tryb pracy.

W przypadku zastosowań komercyjnych sprawdzą się monobloki o większych mocach: 9kW, 12kW i 16 kW, a przy połączeniu do pięciu pomp ciepła – nawet do 45 kW. Szczególnie w obiektach, w których wytwarzane jest ciepło (jak np. restauracje). Zainstalowanie układu z pompą ciepła serii Aquarea zwiększa efektywność energetyczną, gdyż umożliwia odzysk energii cieplnej.

Na system typu Monoblok z serii Aquarea T-CAP zdecydowała się restauracja Carluccio w Wielkiej Brytani. Zależało w niej na produkcji wymaganej ilości ciepłej wody o odpowiedniej temperaturze przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Zainstalowano tam pompę ciepła o mocy 12 kW, która pobiera powietrze spod sufitu w kuchni, a następnie przekazuje je do skraplarki, aby dostarczyć ciepłą wodę o optymalnej temperaturze. Charakteryzujący się wysokim współczynnikiem wydajności COP układ oddaje aż 4 kW energii z każdego pobranego 1 kW energii elektrycznej. W ten sposób system Aquarea staje się o wiele bardziej opłacalny niż konwencjonalna instalacja grzewcza, a szacunkowy czas zwrotu z inwestycji w lokalu wynosi zaledwie 2 lata.

www.aircon.panasonic.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here