Pompy i rozdrabniacze do zastosowań komercyjnych w adaptacjach budynków

Adaptacje budynku do zupełnie nowych funkcji może nastręczać problemów. Jednym z nich jest umieszczenie kuchni w nowym miejscu, w którym brakuje pionów kanalizacyjnych.

Fot. 1. Przykład zastosowania pompy SANICOM 1 – zakład fryzjerski.Fot. 1. Przykład zastosowania pompy SANICOM 1 – zakład fryzjerski.

Wiele osób chcących stworzyć własny bar czy restaurację staje przed problemem rozmieszczenia pomieszczeń sanitarnych w istniejącym budynku. Bardzo często zdarza się że instalacja kuchni lub łazienki w żądanym miejscu jest utrudniona lub nawet niemożliwa ze względu na usytuowanie pionów kanalizacyjnych. W takich wypadkach często zagląda nam w oczy widmo kosztownego i czasochłonnego remontu i przeprojektowania kanalizacji na nowo. Jednak na szczęście nie jest to jedyne wyjście.
Z pomocą przychodzą specjalne pompy do tłoczenia wody i ścieków szarych. Umożliwiają one przetłaczanie wody i ścieków szarych z różnych przyborów (zlew, umywalka, zmywarka, pralka, prysznic) do oddalonych pionów kanalizacyjnych. Zasada działania takiego urządzenia jest niezwykle prosta. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu wody w zbiorniku, załącza się pompa, która wypompowuje ścieki do wykonanej instalacji. Ścieki są usuwane ze zbiornika, natomiast sama pompa wyłącza się gdy ich poziom w zbiorniku zostanie obniżony do minimum. Parametry tłoczenia uzależnione są od rodzaju i mocy urządzenia i mogą dochodzić nawet do 110 m w poziomie i 11 m w pionie. Montaż pomp nie przysparza problemów. W sposób szybki i prosty możemy podłączyć wszystkie przybory do urządzenia. Rzeczą najważniejszą jest aby przewód tłoczny z urządzenia, którym będą tłoczone ścieki był wykonany w technologii zgrzewanej lub klejonej. Ścieki podawane są pod ciśnieniem i zastosowanie rur na uszczelkach może spowodować przecieki. Dlatego zawsze pamiętajmy o tej zasadzie. Przewody wykonywane są rurami cienkimi o średnicach 40 i 50 mm.

Jaką pompę wybrać?

Fot. 2. SANICUBIC 2 CLASSIC.Fot. 2. SANICUBIC 2 CLASSIC. Fot. 4. SANISPEED.Fot. 4. SANISPEED..

Wybierając pompę musimy zadać sobie pytanie jakie i ile przyborów chcemy do niej podłączyć. W małej kuchni i kawiarni bardzo dobrze sprawdzi się pompa SANISPEED. Jest to bardzo wydajna pompa przeznaczona do intensywnej pracy. Odprowadza ścieki ze zlewozmywaków, umywalek i umożliwia podłączenie wszystkich (z wyjątkiem WC) pozostałych urządzeń sanitarnych. Może pompować ścieki do 7 m w pionie lub do 70 m w poziomie. Maksymalna temperatura ścieków to 75°C dlatego też doskonale się sprawdzi przy podłączeniu zmywarki lub pralki. Moc silnika 400W, klasa ochrony IP44.
Dla bardziej wymagających osób przeznaczone są pompy o wyższej mocy, dzięki którym można obsłużyć kompletną kuchnię w dużej restauracji, barze lub pubie. Przykładem takiego urządzenia jest SANICOM 1. Jest to pompa przeznaczona do przepompowywania ścieków szarych (bez fekaliów) i wyposażona w jeden silnik o mocy 750 W. Tłoczy ścieki na wysokość 10 m lub na odległość 100 m w poziomie. Urządzenie ma możliwość podłączenia zewnętrzne go alarmu informującego o każdym nieprawidłowym działaniu. Pompa idealnie nadaje się do montażu w restauracjach i pubach, gdzie trzeba przepompować duże ilości wody na znaczne odległości.
Osoby, które nie uznają kompromisów ucieszy fakt, że na rynku obecna jest pompa z podwójnym silnikiem SANICOM 2. Wyposażona jest w dwie pompy o mocy 1500 W każda. Tłoczy ścieki na odległość 11 m w pionie lub na 110 m w poziomie. Bardzo wysoka wydajność na poziomie ok. 340 l/min pozwala znaleźć jej zastosowanie w dużych kuchniach restauracyjnych, barach, oraz pubach. Odporność na wysokie temperatury rzędu 90°C sprawia, że SANICOM 2 świetnie sprawdzi się także w małych i średnich pralniach.

Fot. 3. Przykład zastosowania pompy SANICUBIC 2 CLASSIC – siłownia i sauna.Fot. 3. Przykład zastosowania pompy SANICUBIC 2 CLASSIC – siłownia i sauna. Fot. 5. Przykład zastosowania pompy SANISPEED – kawiarnia.Fot. 5. Przykład zastosowania pompy SANISPEED – kawiarnia.

Łazienka w obiekcie komercyjnym bez kanalizacji? To nie problem!

Fot. 7. SANICOM 2.Fot. 7. SANICOM 2. Fot. 8. SANICUBIC 2 XL.Fot. 8. SANICUBIC 2 XL. Fot. 9. SANICOM 1.Fot. 9. SANICOM 1.

Jeśli inwestor zażyczy sobie aby stworzyć w lokalu łazienkę w miejscu oddalonym od kanalizacji wtedy należy zastosować przepompownie wyposażoną w rozdrabniacz. Wybór modelu tak jak w przypadku pomp do ścieków szarych uzależniony jest od ilości przyborów które chcemy do niego podłączyć. W niewielkiej łazience (3-4 miski WC, 3-4 umywalki) sprawdzi się urządzenie 1 silnikowe typu SANICUBIC 1 WP. Przepompownie wyposażono w silnik o mocy 1500 W, z zaawansowanym systemem rozdrabniania, oraz 4 wejścia o różnych średnicach (100/40 mm). Może zostać zamontowane na podłodze w piwnicach, lub w studzienkach. Odprowadza ścieki na wysokość do 11 m i do 110 m w poziomie. W przypadku większej ilości łazienek należy wybrać przepompownie wyposażoną w 2 silniki. W przypadku małej ilości ścieków załącza się automatycznie jeden silnik, jeżeli ilość ścieków się zwiększa drugi silnik włącza się zwiększając tym samym jego wydajność. Dodatkowo silniki uruchamiane są naprzemiennie, co równocześnie wydłuża ich żywotność. W przypadku awarii jednego z silników urządzenie może pracować dalej, zmniejsza się tylko jego wydajność.
Przykładem tego typu urządzenia jest SANICUBIC 2 Classic. Jest to pompa tłocząca z wbudowanymi rozdrabniaczami, która doskonale nadaje się do odprowadzania wszystkich ścieków z lokali typu: mały hotel, restauracja, pub, niezależnie od pionów i spadków. Wyposażona jest w dwa silniki, każdy o mocy 1500 W, z zaawansowanym systemem rozdrabniania, oraz 4 wejścia o różnych średnicach (100/40 mm). Urządzenie zapewnia optymalną wydajność i wysoki poziom bezpieczeństwa. Odprowadza ścieki na wysokość do 11 m (do 110 m w poziomie). Urządzenie może współpracować z systemem BMS (Building Management System). W przypadku kiedy chcielibyśmy aby urządzenie obsłużyło nam kilka lokali jednocześnie trzeba postawić na bezkompromisowe rozwiązania jakim jest SANICUBIC 2XL. Jest to przepompownia oparta na dwóch pompach typu VORTEX o przelocie 55 mm i pojemności zbiornika 120 l. Moc silników to 2000 W każdy. Urządzenie pozwala na przetłaczanie ścieków szarych i czarnych na wysokość do 10m lub 110 m w poziomie. Odprowadzenie ścieków odbywa się rurą DN 80 lub DN 100. Urządzenie jest zaopatrzone w control box montowany na ścianie, system alarmowy przewodowy oraz zawór odcinający na przewodzie tłocznym. Wykonany w klasie ochrony IP 68. Może być stosowany w obiektach komercyjnych i dużych domach.

Fot. 6. Przykład zastosowania pompy SANICUBIC 2 XL – fitness.Fot. 6. Przykład zastosowania pompy SANICUBIC 2 XL – fitness.

Dlaczego SFA?

To my 60 lat temu wymyśliliśmy ideę pomporozdrabniaczy. Przez ten czas staliśmy się światowym liderem w branży i zaufały nam miliony klientów na całym świecie. Nasi naukowcy od lat prowadzą badania nad ciągłym ulepszaniem produktów i szukaniem nowych rozwiązań. Wszystkie nasze urządzenia i podzespoły pochodzą z certyfikowanych fabryk z Francji. Więcej informacji na temat pomp i pozostałych urządzeń znajdziecie na naszej stronie internetowej www.sfapoland.pl

Poprzedni artykułNowoczesne baterie łazienkowe
Następny artykułInteligentne sterowanie ogrzewaniem – przegląd wybranych rozwiązań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj