Prawidłowa wentylacja dachu

  W naszym klimacie bardzo często powstają skropliny w dachu. To dlatego konieczne jest zadbanie o to, by miały one szansę odparować. Ważne jest, aby więcej wilgoci wyszło z dachu, niż w nim pozostało. By uzyskać ten efekt, trzeba zadbać o odpowiednią wentylację.

  kominekwentylacyjnynadachu - Prawidłowa wentylacja dachu

  Zaoszczędzenie energii

  Właściwa wentylacja dachu jest koniecznością, jeśli zależy nam na zaoszczędzenie energii zużywanej na ogrzewanie domu. Jednocześnie pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa budynku. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób zadbać o pokrycie dachowe. Niestety, problem złej wentylacji czy nawet jej braku, wciąż jest powszechny. Może wynikać po prostu z niewiedzy. Jak się przed nim uchronić?

  Wymiana ciepła

  By osiągnąć izolacyjność dachu, która jest wymagana przez przepisy, konieczne jest ułożenie pomiędzy krokwiami powyżej 35 cm wełny mineralnej. To właśnie grubość termoizolacji może mieć znaczący wpływ na konstrukcję danego dachu w domu jednorodzinnym z poddaszem mieszkalnym.

  W tym celu można wykorzystać metalowe wieszaki, które wchodzą w skład systemów suchej zabudowy. Stosując je, można ułożyć dodatkową warstwę wełny. By osiągnąć dobrą izolacyjność, trzeba także uwzględnić procesy związane zarówno z wymianą ciepła, jak i działaniem pary wodnej.

  solidniewykonanydach - Prawidłowa wentylacja dachu

  Funkcjonalność i trwałość domu

  Problem wentylacji jest często niesłusznie bagatelizowany. To ogromny błąd, gdyż wentylacja dachu – oraz całego budynku – przekłada się na funkcjonalność oraz trwałość domu. W tym celu sprawdzi się kominek wentylacyjny. To cały system, którego zadaniem jest przeprowadzenie kanałów wentylacyjnych, wywietrzników, term gazowych i przejść antenowych.

  Kominki wentylacyjne

  Kominki mogą być wykorzystywane jako zakończenie instalacji. Kominek może przybierać najróżniejsze kształty, jednak średnica nie może być mniejsza niż 150 mm. Najczęściej jest on dostępny w kolorach dachówek. Do kominków dołączane są różnorodne akcesoria, dzięki którym możliwe jest przyłączenie do instalacji.

  Zapobieganie wilgoci w domach

  Choć wilgoć w domu jest zjawiskiem naturalnym, wcale nie oznacza to, że musimy rezygnować z prawidłowej wentylacji dachowej. Dzięki niej możemy pozbyć się nadmiaru pary wodnej, a tym samym, uniknąć jej kondensacji czy osadzania się na ścianach wewnętrznych domu. W tym celu warto wybrać folie dachowe. Do wyboru mamy folię dachową paroprzepuszczalną, która stanowi doskonałą izolację przeciwwilgociową dachów.

  Folie dachowe

  Jeżeli w projekcie domu przewidziane jest zastosowanie folii dachowej paroprzepuszczalnej, konieczne będzie uściślenie jej rodzaju, gdyż mamy całe mnóstwo różnorodnych folii o takiej charakterystyce. Nie każda będzie nadawała się na dach czy pod wybrane pokrycie dachowe.

  Wybór odpowiedniej folii

  Na szczelności pokrycia dachowego nie można polegać bezgranicznie. To dlatego warto zastosować wstępne krycie, czyli  izolację przeciwwilgociową, którą mocuje się pod pokryciem dachów. Przeważnie wykonywane jest z papy, którą układa się szczelnie na podłożu z płyt drewnopochodnych bądź z desek.

  Wygodniejszym i bardziej nowoczesnym rozwiązaniem będą folie dachowe wstępnego krycia. Nie wymagają sztywnego podłoża, a dodatkowym atutem jest możliwość ich układania na krokwiach. Co więcej, mają zdolność przepuszczania pary z wnętrza domu.

  Jak działają folie?

  Część nośna paroprzepuszczalnej folii dachowej nie stanowi bariery dla pary. Może ona swobodnie przenikać. Paroprzepuszczalność działa jedynie w jedną stronę. To dlatego jest to świetny sposób na wentylację dachową.

  W drugą stronę para ani woda nie zdołają się przedostać. Wszystko to dzięki specyficznej budowie warstwy nośnej oraz akrylowej powłoce hydrofobowej. Pokrycie dachowe będzie odpowiednio zabezpieczone.

  Skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią

  Po zabezpieczeniu dachu folią wstępnego krycia, nie musimy się o nic obawiać. Woda nie przedrze się przez pokrycie i sprawnie spłynie do rynien. Para, która gromadzi się na poddaszu, wydostanie się przez folię, a następnie trafi do przestrzeni wentylacyjnej pomiędzy nią a spodem krycia. Jak widać, schemat wentylacji jest bardzo prosty.

  Zalety wentylacji dachowej

  Jak widać, odpowiednie wentylowanie dachowe ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa domowników oraz domowego budżetu. Korzyścią jest również osuszanie termoizolacji i konstrukcji, co przekłada się na zwiększoną trwałość i izolacyjność. Dodatkowe atuty to: lepszy komfort cieplny, brak oblodzenia.

  Chcąc zadbać o dach, nie można rezygnować z wentylacji. Ma ona mnóstwo atutów, a jej zastosowanie wiąże się ze stosunkowo niewielkim kosztem.

  UDOSTĘPNIJ
  Poprzedni artykułJak zaaranżować garaż?
  Następny artykułSuszarki do rąk z filtrem HEPA – dlaczego warto je wybierać?

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here