W poprzednich numerach Fachowego Instalatora przedstawialiśmy sposoby łączenia najpopularniejszych obecnie instalacji (PCV i miedzianych). Jednak aby wykonać skuteczne łącznie, najpierw należy precyzyjnie przyciąć rurę. Pomogą nam w tym specjalistyczne i profesjonalne narzędzia – obcinaki do rur.

Wykonanie instalacji z tworzywa, czy nawet miedzi, nie jest trudnym zadaniem. Wymaga jednak minimum doświadczenia i fachowej wiedzy. Bez nich bardzo łatwo o popełnienie błędu. W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnych nawet niewielkie niedopatrzenie może mieć znaczący wpływ na trwałość i niezawodność. Takim uchybieniem może okazać się niewłaściwe przycięcie rury.
Złe wykonanie
Cięcia rury można dokonać za pomocą np. piłki do metalu lub szlifierki kątowej. Te narzędzia nie gwarantują jednak odpowiedniej precyzji, a ich użycie może prowadzić do błędów, takich jak krzywo przycięta i odkształcona rura, zadziory lub cząsteczki materiału wpadające do instalacji. Może to skutkować nieszczelnością, głośną pracą, zmniejszeniem przepustowości czy przyspieszoną korozją instalacji. Niektóre z tych błędów są niemożliwe do skorygowania, lub wymaga to dużych nakładów pracy i środków. Dlatego najlepiej od początku podejść do zadania w profesjonalny sposób i oszczędzić niepotrzebne wydatki. Podstawą jest odpowiedni dobór narzędzia do materiału i rozmiaru rury. W sklepach narzędziowych znajdziemy kilka rodzajów obcinaków, przeznaczonych do różnych zadań.
REKLAMA
PCV i PP
Do rur wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak PCV, PP, PU czy PE, najlepszym wyborem będzie obcinak nożycowy. Urządzenie to wyglądem przypomina sekator, jego konstrukcja jest jednak bardziej zaawansowana. Najbardziej istotnym elementem tego typu obcinaka jest jakość Precyzyjne cięcie W poprzednich numerach Fachowego Instalatora przedstawialiśmy sposoby łączenia najpopularniejszych obecnie instalacji (PCV i miedzianych). Jednak aby wykonać skuteczne łącznie, najpierw należy precyzyjnie przyciąć rurę. Pomogą nam w tym specjalistyczne i profesjonalne narzędzia – obcinaki do rur. ostrza. W narzędziach słabej jakości ostrze może szybko ulec stępieniu, wyszczerbić się lub nawet złamać. Kluczem do jakości jest w tym przypadku użycie odpowiedniego materiału, np. stali nierdzewnej o twardości na poziomie ok. 56-58 HRC. Równie ważny jest sposób osadzenia ostrza. Jeśli mocowanie noża się poluzuje, nie będzie trafiał w to samo miejsce na rurze, przez co cięcie nie będzie idealnie proste. Skutkiem będzie mniejsza trwałość instalacji. Niestety trwałość noża nie zawsze możemy w łatwy sposób sprawdzić przed zakupem. W takim wypadku można zasugerować się sposobem wykonania uchwytu. Profesjonalne obcinaki najczęściej posiadają dwumateriałowe uchwyty. Wykonane są z trwałego tworzywa pokrytego miękką gumą. Takie wykończenie tworzone jest z myślą o wymagających użytkownikach, którym gwarantuje większą wygodę pracy.
Al i Cu
W przypadku rur wykonanych w miedzi lub aluminium powinniśmy wybrać obcinak teleskopowy. Tego typu obcinaki świetnie nadają się do cięcia rur po kątem 90°, a ich użycie minimalizuje możliwość powstania zadziorów i odkształceń. Wybierając obcinak do rur miedzianych warto zwrócić uwagę na ilość rolek. Przeciętnie, obcinaki posiadają 2-3 rolki. Wysokiej klasy produkty renomowanych producentów posiadają 4 rolki. Większa ilość rolek to łatwiejsze obracanie rury, a więc wygodniejsze i wydajniejsze cięcie. Kolejnym istotnym elementem jest kółko tnące. Powinno być wykonane z twardego stopu stali, np. SUJ2. W dobrych obcinakach istnieje możliwość wymiany kółka tnącego, co dodatkowo pozwala na przedłużenie ich żywotności. Ważne, aby kółko tnące zostało solidnie zamontowane i nie miało możliwości poruszania się na boki. Zbyt lekko dokręcone kółko może powodować powstanie gwintu, zamiast równego i precyzyjnego cięcia. Niektóre modele renomowanych producentów posiadają także wbudowany gratownik.
Obcinak teleskopowy NEO 02-010 | Obcinak do rur z tworzywa NEO 02-020 | Obcinak do rur stalowych NEO 02-040 |
![]() |
![]() |
![]() |
• Do rur miedzianych i aluminiowych • Zakres cięcia: 3 – 35 mm • Wymienne kółko tnące wykonane ze stali stopowej SUJ2 o twardości 56-58 HRC • 4 rolki prowadzące • Gratownik • Zapasowe kółko w komplecie |
• Do rur z tworzyw • Zakres cięcia: 45 mm • Nóż tnący ze stali nierdzewnej o twardości 56-58 HRC • Dodatkowa podstawka do cięcia listew • Ergonomiczna rękojeść pokryta tworzywem TPR |
• Zakres cięcia: 18 – 93 mm (3/4” do 3 1/4”) • 14 kółek tnących ze stali stopowej SUJ2 • Wymienny łańcuch z kółkami tnącymi |
Stal
Rury stalowe wymagają użycia szczególnie mocnego obcinaka. Przy tak twardym materiale doskonale sprawdzają się obcinaki łańcuchowe, zaopatrzone w większa ilość kółek tnących. Narzędzia te produkowane są ze szczególnie mocnej, hartowanej stali, np. SUJ2. Dobry obcinak tego typu może posiadać do 14 kółek tnących. Ich zaletą jest również możliwość pracy w trudno dostępnych miejscach. Ponadto na rynku dostępne są także piły elektryczne służące do cięcia rur. Ich niewątpliwą zaletą jest duża wydajność pracy. Minusem jest znacznie wyższy niż w przypadku narzędzi ręcznych koszt zakupu i bardziej uciążliwy transport.
Gratownik i kalibrator
Jeśli nasz obcinak nie posiada możliwości gratowania, należy zaopatrzyć się w specjalnie do tego przeznaczone narzędzie – gratownik. Jest on niezwykle istotny w przypadku pracy z rurami z tworzywa oraz miedzi. Choć wysokiej klasy obcinaki minimalizują możliwość powstawanie zadziorów, w przypadku rur miedzianych spotkamy się ze zjawiskiem tworzenia się tzw. „kołnierza”. Częstym błędem jest usuwanie go przy pomocy papieru ściernego lub półokrągłego pilnika. Takie nieprofesjonalne szlifowanie powoduje pozostawanie w rurach opiłków mogących uszkodzić baterię. Warto także zaopatrzyć się w kalibrator, szczególnie przydatny w wypadku instalacji z tworzywa, które ma tendencje do odkształcania się podczas cięcia. Przy pomocy kalibratora w łatwy i szybki sposób przywrócimy rurze pierwotny kształt. Jest to niezwykle istotne dla jakości i trwałości łączenia. Precyzyjne łączenie to podstawa dobrze wykonanej instalacji. Przy użyciu profesjonalnych narzędzi, możemy mieć pewność, ze rura zostanie przycięta równo i pod odpowiednim kątem, do jej wnętrza nie dostaną się opiłki, a łączone końcówki będą miały jednakowy kształt. To właśnie dbałość o szczegóły odróżnia fachowego instalatora, od amatora. Szczególnie jeśli mają one decydujące znaczenie dla jakości całej instalacji.
Marcin Jellinek
Dodaj komentarz