Program „Mój Prąd” – dotacje do fotowoltaiki dla gospodarstw domowych

  program moj prad dotacje do fotowoltaiki dla gospodarstw domowych - Program "Mój Prąd" - dotacje do fotowoltaiki dla gospodarstw domowych

  23 lipca Premier Mateusz Morawiecki poinformował o stworzeniu przez rząd kolejnego programu, który ma zapewniać wsparcie finansowe dla osób prywatnych inwestujących w fotowoltaikę. “Mój Prąd”, bo o nim mowa, to dofinansowanie dla gospodarstw domowych, które pokryć ma nawet do 50% kosztów instalacji. Jego budżet sięga aż 1 miliarda złotych. Kto może liczyć na dofinansowanie i jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać?

  Program “Mój Prąd” – kto otrzyma wsparcie?

  Program “Mój Prąd” powstał przy współpracy Ministerstwa Energii z Ministerstwem Środowiska. Będzie realizowany w latach 2019-2024 jako wsparcie dla trwającego już programu “Czyste Powietrze”, którego celem jest redukcja emisji zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. “Czyste Powietrze” skupia się na wymianie starych kotłów i pieców na paliwo stałe, a także termomodernizacji budynków jednorodzinnych. “Mój Prąd” ma zaś za zadanie zwiększyć produkcję energii odnawialnej z mikroinstalacji fotowoltaicznych.

  Dofinansowanie przyjmie postać dotacji skierowanej wyłącznie dla gospodarstw domowych (osób fizycznych). Co istotne, dotacje będą przyznawane tylko na instalacje, które nie zostały przyłączone do sieci energetycznej przed ogłoszeniem naboru (tzn. 23 lipca 2019 roku). Projekt musi jednak zostać zakończony w chwili składania wniosku. Instalacja uznawana jest za zakończoną w momencie, gdy została opłacona i zainstalowana, a inwestor podpisał dwukierunkową umowę z dystrybutorem energii. Umowa ta umożliwia nam przesyłanie do sieci energetycznej nadmiaru prądu, który wyprodukuje nasza instalacja fotowoltaiczna, jak i odbiór oddanych nadwyżek w sytuacji, kiedy nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną przekroczy jej ilość wyprodukowaną przez naszą mikroelektrownię.

  Główne założenia programu “Mój Prąd”

  Jaką kwotę dofinansowania otrzymają gospodarstwa domowe w ramach programu “Mój Prąd”? Wysokość bezzwrotnej dotacji wynosi do 50% kosztów poniesionych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Całkowita kwota nie przekracza jednak 5 tysięcy złotych. Na wsparcie finansowe mogą liczyć zatem głównie właściciele instalacji od 2 do 10 kW zainstalowanej mocy. O dofinansowanie nie mogą ubiegać się osoby, które otrzymały wcześniej dotacje w ramach innego programu. Co więcej, wniosek złożyć można tylko raz. Zgłoszenia mają być rozpatrywane w kolejności, do wyczerpania limitu w wysokości 200 tysięcy wnioskodawców.

  Wniosek o dotacje – co powinien zawierać?

  Wnioski o dofinansowanie należy składać w wersji papierowej za pośrednictwem poczty, kuriera lub osobiście w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do wniosku załączyć należy fakturę za zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Uzupełnić musimy ją o potwierdzenie uiszczenia zapłaty (warunek bezwzględny to płatność po 23 lipca 2019). Niezbędny jest także dokument, który potwierdza zainstalowanie licznika dwukierunkowego. Musi on zawierać dane identyfikacyjne konkretnej umowy kompleksowej.

  Osoby zastanawiające się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne mogą skorzystać z usług sprzedawców energii. Należy do nich m.in. innogy Polska, która zapewnia nie tylko pomoc w pozyskaniu finansowania inwestycji, ale również kompleksową realizację usługi od momentu audytu po montaż instalacji.

  Zgodnie z szacunkami rządu program powinien zapewnić dodatkowe 1 GW mocy zainstalowanej w energetyce odnawialnej. To kolejny krok w stronę ekologicznych rozwiązań. Już teraz wiele wskazuje na to, że chętnych nie zabraknie.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here