Przegląd reflektorów sufitowych – jakie wybrać?

  Dobrze zaplanowane oświetlenie wnętrz wpływa nie tylko na estetykę pomieszczeń, ale przede wszystkim zapewnienie komfortu przebywania w nich. Oczywiście najlepsze i najbardziej przyjazne dla oczu jest oświetlenie naturalne. W naszych warunkach klimatycznych dostęp do odpowiedniej ilości światła naturalnego w miesiącach jesienno-zimowych jest znacząco ograniczony. Z tego względu musimy korzystać z oświetlenia sztucznego. Najlepsze byłoby zastosowanie oświetlenia najbardziej zbliżonego do naturalnego. Zbyt jaskrawe lub ciemne światło męczy oczy. Nasz poradnik pomoże dobrać odpowiednie oświetlenie do każdego pomieszczenia w zależności od jego funkcji.

  przeglad reflektorow sufitowych jakie wybrac 1024x542 - Przegląd reflektorów sufitowych - jakie wybrać?

  Jak prawidłowo zaplanować oświetlenie?

  Nie jest to proste, bo przede wszystkim trzeba uwzględnić fakt, że każde pomieszczenie wymaga innych rozwiązań. Nie ma sensu kupowanie jednakowych lamp do wszystkich pomieszczeń. Innego oświetlenia wymaga salon, a zupełnie innego będzie wymagać kuchnia czy łazienka. Łączy je jednak jedno, w każdym z tych pomieszczeń powinno być zaplanowane oświetlenie wielopunktowe, które można wykorzystywać w zależności od potrzeb.

  Źródła światła mogą być bardzo różne. Najczęściej jest to lampa wisząca w centralnym miejscu sufitu oraz dodatkowe lampy stojące lub kinkiety zamontowane na ścianie. Takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest w salonie, który równocześnie pełni funkcję pokoju wypoczynkowego, gdzie nie tylko oglądamy telewizor, ale również przyjmujemy gości. Wtedy lampa sufitowa jako centralne oświetlenie sprawdzi się doskonale i równocześnie będzie pełnić funkcję dekoracyjną.

  przeglad reflektorow sufitowych jakie wybrac1 1024x584 - Przegląd reflektorów sufitowych - jakie wybrać?

  Podobne rozwiązania można zastosować w kuchni. Lampa sufitowa wystarczy do oświetlenia stołu, ale blaty robocze wymagają dodatkowych lamp. Mogą być to lampy halogenowe lub led, oba rodzaje świetnie spełnią swoją funkcję.

  Szczególnie starannie trzeba zaplanować oświetlenie pokoju dziecięcego. Trzeba dopasować go do wieku dziecka. W przypadku niemowlaka lampa powinna dobrze oświetlać przewijak, natomiast pozostałe lampy muszą być bardzo dyskretne i dobrze rozmieszczone, by nie raziły dziecka. Lampy sufitowe w przypadku pokoju dla dzieci raczej się nie sprawdzą.  W pokoju dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym koniecznie trzeba zaplanować dodatkowe oświetlenie biurka, które zapewni dostateczną ilość światła podczas rysowania i odrabiania zadań.

  W przypadku oświetlenia łazienki warto postawić na plafony i oświetlenie za pomocą lamp punktowych bardzo dobrze podświetlających lustro niezbędne do wykonania porannego makijażu.

  przeglad reflektorow sufitowych jakie wybrac2 1024x767 - Przegląd reflektorów sufitowych - jakie wybrać?

  Zobacz dostępne możliwości oświetlenia: https://www.salonled.pl/pl/62-oswietlenie-sufitowe-led

  System szynowy w zastępstwie lamp sufitowych

  Coraz więcej osób decyduje się zastąpić lampy sufitowe reflektorami umieszczonymi w szynach aluminiowych. Takie rozwiązanie idealnie nadaje się do każdego rodzaju wnętrza, ale głównie do wnętrz nowoczesnych. Reflektory dają większe możliwości wykorzystania światła w aranżacji pomieszczeń, można dowolnie je zestawiać i regulować strumień światła, w zależności od potrzeb. 

  Lampa wisząca dobrze sprawdzi się w mieszkaniach wysokich, natomiast w pomieszczeniu niskim znacznie praktyczniejsze będą lampy sufitowe umieszczone w szynach. Optycznie dodadzą pomieszczeniu wysokości i zwiększą przestrzeń.

  Jak wybrać lampy sufitowe w kształcie reflektorów?

  Nasz przegląd zaczynamy od zaprezentowania systemów szynowych. To ważne, bo wyboru trzeba dokonać przed ostatecznym wyborem lampy. Producenci oferują dwa systemy:

  • jednofazowy,
  • trójfazowy.

  W systemie jednofazowym wszystkie żarówki LED zaczynają się świecić po jednym naciśnięciu włącznika. System jednofazowy nie pozwala na regulowanie ilości światła w pomieszczeniu. Dobrze sprawdza się w przypadku krótkich szyn z małą ilością lamp. Tego typu system można wykorzystać do podświetlania wybranych obiektów, np. ciekawego obrazu lub grafiki, jako oświetlenie umieszczone za telewizorem lub monitorem komputera. Światło lampy nie będzie odbijało się od ekranu i zapewni komfort oglądania.

  Lampy sufitowe z systemem trójfazowym wykorzystywane są przede wszystkim jako oświetlenie główne. Dzięki niezależnym obwodom, do których podłączone są reflektory, można za pomocą podwójnego włącznika regulować natężenie światła w pomieszczeniu. Wariantów jest kilka, można reflektory podłączyć naprzemiennie, jeden obwód może obsługiwać lampy skrajne, drugi natomiast lampy środkowe.

  Kolejną kwestią do rozwiązania jest wybór rodzaju szyny i sposobu jej zamontowania. Do wyboru są szyny podtynkowe (które są niewidoczne), szyny natynkowe lub szyny wiszące, które można zamontować np. nad stołem w kuchni. Te ostatnie będą pełnić rolę tradycyjnych lamp sufitowych.

  Na koniec zostanie wybranie odpowiednich reflektorów. Zadanie nie jest łatwe ze względu na ich ogromny wybór. Reflektory sufitowe posiadają żarówki LED, pozwalają one nie tylko na duże oszczędności w rachunkach za prąd, ale także na aranżację wnętrz w różnych stylach. 

  Przegląd propozycji zaczynamy od reflektorów najchętniej kupowanych przez klientów. to proste w formie lampy sufitowe w kolorze białym, czarnym lub szarym – to najbardziej uniwersalne kolory, które pasują do każdego pomieszczenia –  domu, sklepu, kawiarni lub biura. Oczywiście można wybrać reflektory w innym kolorze, ale wtedy trzeba bardzo starannie dobierać je do kolorystyki całego pomieszczenia.

  Kolejną popularną grupą są reflektory z kolorowymi odbłyśnikami, które pozwalają na tworzenie odpowiedniego nastroju we wnętrzu. Doskonale nadają się do salonu, sypialni, lub lokali gastronomicznych. Lampa LED jest standardową białą lampą o wybranej mocy, o kolorze światła decyduje barwa odbłyśnika.

  Wybierając reflektory do systemu szynowego warto zastanowić się nad wyborem lamp łamanych, które dają więcej możliwości operowania światłem. Tego typu reflektory sprawdzają się, gdy szyna umieszczona na niewielkiej wysokości, ręcznie możemy korygować kąt padania światła.

  Ciekawym rozwiązaniem są reflektory podwójne, które dodatkowo mogą doświetlić wnętrze, a światło może być skierowane w dwóch różnych kierunkach.

  Wybierając sposób oświetlenia poszczególnych pomieszczeń w domu warto postawić na oszczędne żarówki LED,  nowe rozwiązania techniczne oraz nowoczesne wzornictwo. Dzięki temu można uzyskać bardzo ciekawą aranżację wnętrza. Zabawa światłem i cieniem zawsze przynosi nietypowe i zaskakujące efekty. Aby to osiągnąć nie są potrzebne kosztowne remonty, wystarczy dokonać zmiany oświetlenia pomieszczenia.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here