Rejestracja UDT – jak to zrealizować?

  Urządzenia transportu bliskiego wymagają dokonania rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego (UDT) oraz wykonania badań UDT. Dopiero po dopuszczeniu urządzenia przez inspektorów UDT można go eksploatować.

  rejestracja udt jak to zrealizowac 1024x683 - Rejestracja UDT – jak to zrealizować?

  Rejestracja UDT urządzenia wiąże się z dopełnieniem ściśle określonych formalności, a cały proces podzielony jest na kilka etapów. Poniżej omawiamy je dokładnie.

  Rejestracja urządzenia – etapy

  W Polsce przepisy prawa dokładnie określają, jakie urządzenia podlegają nadzorowi technicznemu. Jednym z obowiązków z tego wynikających jest konieczność rejestracji UDT. Można ja podzielić na kilka etapów. Wszystko zaczyna się oczywiście od złożenia wniosku do odpowiedniego oddziału UDT. To wniosek o przeprowadzenie badań UDT lub zmianę danych urządzenia, które podlega nadzorowi technicznemu. Do tego konieczne jest złożenie z wnioskiem dwóch kompletów dokumentów urządzenia. Należy pamiętać, że dokumenty muszą być w języku polskim.

  W kolejnym etapie następuje weryfikacja wniosku. Inspektorzy UDT rozpatrują wniosek. Na tym etapie może się okazać, że dokumentacja będzie wymagała uzupełnienia. Gdy inspektor UDT stwierdzi, że dokumenty są kompletne, umówi się z wnioskującym na badanie odbiorcze. Termin i miejsce badania są ustalane tak, aby badanie mogło odbyć się jak najszybciej i bez problemów. Inspektor przekazuje również informację, w jaki sposób przygotować urządzenie do badania.

  Następny etap to badanie odbiorcze. Ma ono potwierdzić, że urządzenie zgłoszone do UDT jest w pełni sprawne i bezpieczne w eksploatacji. Badanie odbiorcze jest wykonywane przez inspektora UDT i odbywa się w obecności właściciela urządzenia, który je eksploatuje.

  Ostatni etap to decyzja o rejestracji urządzenia w Urzędzie Dozoru Technicznego.  Jeśli badanie odbiorcze zakończy się pozytywnym wynikiem, inspektor UDT wyda decyzję, która zezwoli na użytkowanie urządzenia. Pozytywna decyzja inspektora UDT jest także podstawą do założenia księgi rewizyjnej dla danego urządzenia. 

  Jak ułatwić rejestrację UDT?

  Urządzenie transportu bliskiego wymaga rejestracji, ale także konieczny jest regularny przegląd UDT. Wszystkie te kwestie to dodatkowe obowiązki dla przedsiębiorcy i konieczność pilnowania terminów. Alternatywą jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy, która pomaga przygotować proces rejestracji urządzenia, a także organizuje badania UDT. Należy jednak upewnić się, czy dany podmiot ma rzeczywiście doświadczenie w tego typu usługach.

  Rejestracja UDT urządzenia to nie tylko konieczność wynikająca z przepisów prawa, ale także potwierdzenie, że dana maszyna jest sprawna i może być bezpiecznie użytkowana.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here