Rekuperacja powietrza w nowoczesnej Europie

Od roku 2000 Komisja Europejska reguluje rynek urządzeń zużywających energię Energy related Products, czyli ErP. Narzędziami legislacyjnymi są dyrektywy i rozporządzeniami, wydawane regularnie przez KE.

rekuperacja powietrza w nowoczesnej europie - Rekuperacja powietrza w nowoczesnej EuropieFot. 1. Rekuperator entalpiczny HRU-ERGO z panelem dotykowym

Obecnie obowiązującymi rozporządzeniami odnośnie urządzeń wentylacyjnych są 1253/2014 i 1254/2014. Pierwsze określa wymagania w zakresie konstrukcji, parametrów i dokumentacji, drugie określa wymagania w zakresie oznakowania etykietami energetycznymi jednostek dla budynków mieszkalnych. Zgodnie z nową nomenklaturą, jednostki wentylacyjne mieszkalne RVU (Residential Ventilation Units) mają wydajność do 1000 m3/h i jest to przedział w którym mieszczą się praktycznie wszystkie centrale rekuperacyjne dostępne na rynku i przeznaczone do wentylacji domów jedno- lub dwurodzinnych. Co ważne, od stycznia 2016 wszystkie jednostki BVU (Bidirectional Ventilation Units, czyli urządzenia typu nawiew-wywiew) muszą być wyposażone w HRS (Heat Recovery System, czyli odzysk ciepła) o minimalnej sprawności 67% (73% od 2018), napęd wielobiegowy lub bezstopniową regulację oraz tzw. by-pass, czyli termiczne obejście odzysku ciepła. Ciągłe „śrubowanie” parametrów i minimalnych wymagań wpływa pozytywnie na rozwój urządzeń, przez co użytkownik końcowy dostaje coraz bardziej zaawansowane technologicznie oraz energooszczędne urządzenia.

rekuperacja powietrza w nowoczesnej europie1 - Rekuperacja powietrza w nowoczesnej EuropieFot. 2. Rekuperator HRU-MinistAir-W-450 ze sterowaniem WiFi

Ale po co w prywatnym domu potrzebna jest wentylacja mechaniczna? Jaki jest cel takiej instalacji? Przede wszystkim wymiana zużytego powietrza na świeże. Powietrze zanieczyszczone, pełne roztoczy i wirusów z niską zawartością tlenu niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Ponadto nowoczesne domy wybudowane według nowoczesnej technologii są szczelniejsze przez co wentylacja grawitacyjna może nie poradzić sobie z dostarczeniem powietrza odpowiedniej ilości i jakości. Wynik badań (OQAI – National survey on IAQ in dwellings 2003-2005) pokazują, że średnio spędzamy w domu/ /mieszkaniu 67% dziennego czasu, czyli aż 16 godzin i 10 minut. Dlatego powinniśmy zadbać o jakość środowiska wewnętrznego, dostarczyć świeże i wolne od zanieczyszczeń powietrze, mając jednocześnie na uwadze aspekty ekologiczne i ekonomiczne. Wentylacja powinna również zapewnić komfort cieplny – utrzymać temperaturę nawiewanego powietrza na optymalnym poziomie. Nowoczesna wentylacja zapewnia obróbkę termiczną strumienia powietrza przy pomocy dodatkowego źródła energii (np. nagrzewnica elektryczna lub wodna) lub odzyskując ciepło z masy powietrza wywiewanego. To jest podstawowa przewaga systemu rekuperacji nad wentylacją grawitacyjną, która może być odpowiedzialna za stratę 50-60% start ciepła w całym budynku.
Na rynku jest wiele rozwiązań HRS – krzyżowe, obrotowe, przeciwprądowe. Każda konstrukcja ma swoje zalety i wady – koszt zakupu, sprawność odzysku, odzysk wilgotności czy odporność na zamarzanie. Centrala rekuperacyjna HRU-MinistAir firmy Alnor z wymiennikiem przeciwprądowym świetnie sprawdza się w nowoczesnych domach. Odzyskuje ciepło na poziomie 95%, ma zaawansowane możliwości sterowania, np. poprzez sieć wi-fi,. Istnieje również możliwość doposażenia centrali w dodatkowe nagrzewnice czy czujniki, np. wilgotności, CO2 przełącznik ciśnieniowy sygnalizujący zabrudzenie filtrów. Dostępne są również filtry klasy F7 dla alergików pasujące do rekuperatora. Innym rozwiązaniem nowoczesnej wentylacji do domu jest rekuperator HRU-ERGO. Rekuperator podwieszany z bardzo wydajnym wymiennikiem przeciwprądowy z odzyskiem ciepła i wilgoci. Konstrukcja wymiennika jest wykonana z celulozy o wysokiej przepuszczalności wilgoci i dobrej szczelności. Odległość pomiędzy włóknami odpowiada wielkości cząstek wilgoci. Większe cząsteczki, np. zapachów, są nieprzepuszczane przez wymiennik. Dzięki tak zaawansowanej technologii nasze powietrze w domu jest jeszcze czystsze.
Oprócz wyboru centralnego urządzenia wentylacyjnego należy zdecydować się na sposób rozprowadzenia powietrza, czyli sieć kanałów wentylacyjnych. Jest wiele rozwiązań, które zależą od projektu, sposobu prowadzenie instalacji czy od budżetu inwestycji. Na rynku dostępne są kanały okrągłe z blachy ocynkowanej, z uszczelką lub bez, lub kanały elastyczne. Alternatywnym rozwiązaniem są przewody z tworzyw sztucznych o przekroju okrągłym lub owalnym, także w wersji antybakteryjnej i antypleśniowej. Małe przekroje i wytrzymała konstrukcja pozwalają na umieszczenie takich przewodów pod posadzką, pod warstwą wylewki. Jako element końcowy instalacji zastosować można anemostaty okrągłe lub kratki z blachy, aluminium, stali kwasoodpornej lub z tworzyw sztucznych. Wszystkie rozwiązania dostępne są w ofercie Alnor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here