Klucze udarowe to już standardowe wyposażenie warsztatów samochodowych. Coraz większą popularność zyskują również wśród domowych majsterkowiczów. Na rynku dostępne są klucze udarowe pneumatyczne oraz elektryczne. Dowiedz się, czym się różnią i który klucz lepiej sprawdzi się w Twoich warunkach.

Zastosowanie kluczy udarowych
Większość osób kojarzy klucz udarowy przede wszystkim z wizytą w warsztacie wulkanizacyjnym. I jest to skojarzenie jak najbardziej słuszne, bowiem klucze udarowe rzeczywiście idealnie nadają się do odkręcania i przykręcania kół samochodowych. Generalnie służą one do odkręcania i przykręcania śrub, do których dostęp jest łatwy i bezproblemowy. Zastępuje się nimi klucze płaskie, oczkowe lub nasadowe. Cel korzystania z klucza udarowego to oczywiście zwiększenie wydajności pracy i minimalizacja wysiłku, jaki trzeba w nią włożyć.
Korzystając z kluczy udarowych, unikniesz takich sytuacji, jak:
- złamanie klucza,
- zerwanie śruby spowodowane działaniem dużych obciążeń bocznych,
- uszkodzenie np. felgi samochodowej w wyniku ześlizgnięcia się klucza z łba śruby.
Klucz udarowy pneumatyczny – dla profesjonalistów
W warsztatach samochodowych oraz zakładach przemysłowych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są klucze udarowe pneumatyczne. Osiągają one zdecydowanie wyższy moment obrotowy niż ich elektryczne odpowiedniki. Ich moc dzięki temu jest zdecydowanie większa, w związku z czym radzą sobie nawet przy bardziej wymagających zadaniach w ciężkim przemyśle.
Wytrzymałość i ergonomia
Klucze udarowe pneumatyczne czerpią swoją moc ze sprężarki powietrza. Dzięki temu są mniejsze i lżejsze od kluczy elektrycznych, które posiadają wbudowany silnik. Operator wkłada zatem w jego użytkowanie minimalny wysiłek i jest zdolny do długotrwałej pracy z tym narzędziem.
Prosta konstrukcja pozbawiona elektrycznych podzespołów jest również bardzo trwała. Sprawia to, że pomimo intensywnej eksploatacji w przemyśle, klucze udarowe pneumatyczne zachowują długą żywotność. Ich użytkowanie jest zatem dla warsztatów i zakładów przemysłowych tańsze i bardziej opłacalne.
Klucz udarowy elektryczny – do użytku domowego
Klucze udarowe elektryczne są bardziej opłacalną opcją w użytku domowym. Przede wszystkim nie wymagają podłączenia do kompresora, który dla domowego budżetu jest po prostu nieopłacalny. Zasilane są energią elektryczną, zatem praca z ich użyciem możliwa jest w domu, w garażu czy w ogrodzie. Pomimo niższej mocy, klucze udarowe elektryczne są w zupełności wystarczające podczas sezonowej wymiany kół czy prac montażowych. Przy mało intensywnej, doraźnej eksploatacji gwarantują długą żywotność.
Klucze udarowe na akumulator – gwarancja mobilności
Alternatywą dla kluczy udarowych zasilanych prądem sieciowym są urządzenia na akumulator. Ta opcja zapewnia pełną mobilność i pozwala używać klucza w ogrodzie czy w miejscu, gdzie nie ma dostępu do gniazda sieciowego. Obecnie akumulatory w elektronarzędziach charakteryzują się coraz większą pojemnością i umożliwiają coraz dłuższą pracę.
Szeroki wybór kluczy udarowych pneumatycznych lub elektrycznych oferuje sklep z narzędziami Emast.pl.