Rodzaje kształtek kanalizacyjnych

Kanalizacja grawitacyjna działa na zasadzie podstawowych praw fizyki. Budowana jest przeważnie w taki sposób, by od samego początku obwodu, aż do jego końca był ciągły spadek poziomu. Wykorzystuje się do tego umiejętnie rozprowadzony system rur oraz kształtki kanalizacyjne. Gdyby w całości instalacji nie było spadku, trzeba by montować w całym systemie zawory zwrotne, czego nie stosuje się w domowych systemach odprowadzania ścieków ze względu na niepotrzebnie zawyżane koszty i konieczność ewentualnej konserwacji całego systemu.

Rodzaje kształtek kanalizacyjnych

System rur, który bazuje jedynie na grawitacji i jest odpowiednio zaprojektowany oraz wykonany, praktycznie nie wymaga jakiejkolwiek konserwacji oraz ingerencji zewnątrz aż do momentu, w którym ktoś będzie chciał go przebudować. Bezobsługowy system jest jego największą zaletą, ale aby tak było trzeba go umiejętnie wykonać z odpowiednich materiałów.

Z czego wykonuje się kształtki kanalizacyjne?

Rury oraz kształtki kanalizacyjne montuje się przeważnie raz, tak by nie trzeba było już się nimi przejmować. Dlatego też na etapie zakupu trzeba się dobrze zastanowić, czy materiał, z którego zostały wykonane rury, jest na tyle trwały, aby wytrzymał przynajmniej kilkadziesiąt lat lub nawet dłużej. Aktualnie stosuje się solidne rury z PVC, które gwarantują wieloletnią trwałość i bezproblemowe użytkowanie. Jeśli kupi się rury o odpowiedniej grubości, to niemalże nie ma takiej możliwości, aby pękły pod wylewką betonową lub pod ziemią. Ważne jest, aby kształtki kanalizacyjne, które są nieodzowną częścią całego systemu, również były wykonane z takiego samego materiału. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, w której dojdzie do rozszczelnienia całego układu rur, a to może nieść za sobą czasochłonne i kosztowne prace remontowe. Kupując rury kanalizacyjne, najistotniejsze jest zwrócenie uwagi na to, czy są z odpowiednio solidnego materiału PVC, który jest najbardziej polecany, czy mają odpowiednią grubość ścianek, a także, czy producent zapewnił odpowiednią precyzję wykonania łączeń, które służą do połączenia ze sobą poszczególnych fragmentów rur.

Jak montuje się system grawitacyjny system odprowadzania ścieków?

Jako że aktualnie produkowane rury kanalizacyjne w większości przypadków skutecznie pełnią swoją funkcję i są dość solidne, słabym punktem całej instalacji mogą być łączenia rur.

Jako kształtki kanalizacyjne wykorzystuje się:

  • Redukcje
  • Trójniki
  • Nasuwki
  • Złączki
  • Kolana

Umożliwiają one swobodne realizowanie systemu grawitacyjnego w taki sposób, jakiego wymaga dany budynek. Mnogość łączeń pozwala na rozprowadzanie rur w bardzo nieregularny sposób, jednak trzeba pamiętać, że każde łączenie może się rozszczelnić, jeśli nie zostanie prawidłowo zmontowane. Bazując na produktach renomowanych producentów, nie ma obawy, że brak szczelności będzie spowodowany defektem materiału, a raczej należy się skupić na rzetelnie wykonanym łączeniu przez monterów.

Poprzedni artykułHala stalowa to zdecydowanie więcej niż magazyn
Następny artykułTo warto wiedzieć, czyli dostęp do bieżącej wody i odprowadzanie ścieków z domowej instalacji kanalizacyjnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here