Rodzaje podbitek dachowych – z blachy, PVC i drewna

  Podbitka jest elementem, za pomocą którego wykańczamy okap dachowy od spodu. To jeden z ostatnich etapów wykończenia domu od zewnątrz, który dopełnia całości i chroni m.in. przed uszkodzeniem krokwi. Podbitka dachowa może być wykonana z drewna, stali, aluminium lub tworzywa sztucznego, a jej kolorystyka powinna współgrać ze stolarką okienną i kolorem elewacji.

  rodzaje podbitek dachowych z blachy pvc i drewna - Rodzaje podbitek dachowych - z blachy, PVC i drewna

  Podbitka dachowa może być mocowana na dwa sposoby. Pierwszy polega na przytwierdzeniu elementów podbitki do krokwi. Drugim rozwiązaniem jest montaż prostopadle do przegród zewnętrznych budynku. 

  Podbitka dachowa ‒ na co zwrócić uwagę?

  Podbitka dachowa pełni funkcje estetyczne i praktyczne. Pod względem wizualnym dopełnia wygląd dachu i sprawia, że budynek wygląda kompletnie. Z punktu widzenia funkcjonalności zadaniem podbitki jest osłona krokwi oraz pozostałych części dachu przed szkodliwymi czynnikami pogodowymi, a także przed ptactwem, gryzoniami i owadami. Jest to element, który mocuje się na ostatecznym etapie wykańczania budynku, gdy elewacja jest już wykonana. Realizacją tego etapu powinna zająć się sprawdzona ekipa, która poprawnie zamocuje podbitkę dachową, nie uszkadzając przy tym dachu ani izolacji przegród zewnętrznych. Doświadczone firmy budowlane na Mazowszu, Pomorzu, Lubelszczyźnie i w innych regionach Polski chętnie zamieszczają oferty swoich usług na stronach internetowych. Można tam znaleźć nie tylko dane dotyczące zakresu prac, ale także np. opinie poprzednich klientów. 

  Podbitki dachowe z drewna, PVC, stali i aluminium

  Okap dachu można wykończyć na kilka sposobów. Do najpopularniejszych rozwiązań należy wykorzystanie drewna, PVC, stali lub aluminium. 

  • Podbitka z drewna ‒ zwykle wykonywana z sezonowego i impregnowanego drewna. Najlepszymi gatunkami do wykonania podbitki są: świerk, sosna i modrzew. Ze względu na fakt, że drewno jest podatne na działanie warunków atmosferycznych, powinno być odpowiednio zaimpregnowane i pokryte farbą zabezpieczającą. Drewniana podbitka wymaga regularnej konserwacji preparatami ochronnymi, którą należy powtarzać co 5 lat.
  • Podbitka z aluminium ‒ zyskuje na popularności, ze względu na to, że jest trwała i nie traci koloru pod wpływem słońca. Okap dachu pokrywa warstwa paneli aluminiowych, które pokryte są powłoką antykorozyjną. 
  • Podbitka stalowa ‒ jest łatwa w montażu i nie wymaga zabezpieczenia. Wykonuje się ją z paneli z ocynkowanej blachy. 
  • Podbitka z PVC ‒ jej wykonanie jest najmniej kosztowne i najłatwiejsze w montażu – obecnie to rozwiązanie, które cieszy się największym zainteresowaniem. Podbitka z tworzywa sztucznego jest lekka, trwała i można ją docinać na dowolne kształty. Panele PVC są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. Dobrze komponują się z dachem i elewacją utrzymanymi w różnych stylach architektonicznych. Podbitka z tworzywa sztucznego nie wymaga specjalnych czynności konserwacyjnych ani zabiegów impregnacyjnych.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here