O zaletach elektrycznego ogrzewania podłogowego nie trzeba już nikogo przekonywać. Podnosi ono komfort i pomaga zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Dzięki instalacji blisko powierzchni podłogi szybko nagrzewa pomieszczenie i przekazuje ciepło w sposób ciągły.
Umożliwia to obniżenie nastawy termostatu o dwa stopnie, i to bez jakiejkolwiek utraty komfortu lub odczuwanego ciepła. Poza tym wszyscy wiemy, że gdy nasze stopy są zimne, to całe ciało odczuwa chłód. Przyjemnie ciepła podłoga w krótkim czasie zmienia ten stan i poprawia nasze samopoczucie.
Samoregulacja eliminuje wady ogrzewania podłogowego
Kolejnym krokiem w rozwoju tej coraz popularniejszej w Polsce technologii elektrycznego ogrzewania podłogowego są samoregulujące przewody grzejne. Przy dodatkowym zastosowaniu dedykowanych do systemu płyt izolacyjnych udało się wyeliminować największą bolączkę domowego ogrzewania – nierównomierne rozłożenie ciepła w pomieszczeniu. Oprócz tego dzięki połączeniu izolacji i samoregulacji osiągamy znaczną, bo aż 20% oszczędność zużycia energii.
Technologia samoregulacji jest optymalnym elektrycznym rozwiązaniem grzewczym szeroko stosowanym w budownictwie i przemyśle. Samoregulujące systemy grzewcze zawdzięczają swoją popularność unikalnym właściwościom.
Pierwszą z nich jest nagrzewanie się przewodu tylko do określonej temperatury maksymalnej. Jest ona różna w zależności od wybranego rodzaju przewodu. Przy ogrzewaniu podłogowym stosuje się przewody, których maksymalna temperatura powłoki nie przekracza 45°C.
Przewody samoregulujące są również łatwiejsze i elastyczniejsze w montażu. Tradycyjne rozwiązania wymagały dokładnego zaplanowania przebiegu przewodów tak, aby nie krzyżowały się. W starszej technologii skrzyżowanie przewodów prowadziło do ich przegrzania i skutkowało możliwością wystąpienia awarii. Przewody samoregulujące pozbawione są tej wady. Można je bezpiecznie krzyżować, układać w pętle oraz kłaść bardzo blisko siebie, bez jakiegokolwiek ryzyka przegrzania. Dodatkowym atutem jest to, iż przewód samoregulujący występuje w jednym typie, dla wszystkich kształtów pomieszczeń. Jest również uniwersalny – można go przycinać na dowolną długość, a przewód zimny nie jest potrzebny. Dodatkowo system nie wymaga konserwacji.
Wytrzymalsze i inteligentne rozwiązanie
Ważną cechą przewodów samoregulujących jest ich wytrzymałość. To cecha szczególnie ważna dla użytkowników pomieszczeń rozważających montaż ogrzewania podłogowego, która może ich przekonać do wyboru nowej technologii. Przy zastosowaniu samoregulujących przewodów nie trzeba dokładnie planować aranżacji wnętrza i ustawienia mebli – ich odporność termiczna nie wpływa na ich żywotność.
Kolejnym argumentem przemawiającym za przewodami samoregulującymi jest ich optymalne zużycie energii. Przewody pozwalają utrzymać stałą, zadaną temperaturę automatycznie dopasowując swoją moc grzewczą do zewnętrznych źródeł ciepła w miejscach ich oddziaływania. Dzięki temu przewody potrafią ograniczyć swoją moc przy słonecznym oknie, w miejscu gdzie wyczuwalne jest ciepło bijące od oświetlenia. Ich czułość pozwala nawet zareagować na żywe organizmy. Automatyczne wykrywanie innych źródeł ciepła działa też w drugą stronę – więcej ciepła wytwarzane jest w chłodniejszych miejscach np. blisko nienasłonecznionych okien oraz drzwi. Nowa technologia eliminuje również ryzyko przegrzania przewodu pod meblami i dywanami.
Jak uzyskano efekt samoregulacji?
Samoregulujące przewody grzejne wynalazła ponad 40 lat temu i opatentowała firma Raychem, która jest liderem tego nowoczesnego rozwiązania oferując przewód T2Red. Składa się on z zewnętrznej powłoki przewodu, oplotu i wewnętrznej izolacji zapewniających mechaniczną, chemiczną i elektryczną ochronę. Innowacyjność samoregulujących przewodów leży jednak gdzie indziej – w przewodzącym rdzeniu przewodu grzejnego. Zatopione są w nim dwie równoległe żyły zasilające. Jeżeli obniża się temperatura otoczenia, to rdzeń przewodu mikroskopijnie się kurczy i ilość ścieżek elektrycznych w rdzeniu zwiększa się. Wytwarzana jest większa ilość ciepła. Odwrotna sytuacja ma miejsce, gdy temperatura otoczenia wzrasta, wtedy rdzeń rozszerza się a ilość ścieżek elektrycznych się zmniejsza. Wytwarzana jest zatem mniejsza ilość ciepła. Dzięki tym cechom, samoregulujące przewody zużywają minimalną ilość energii potrzebną do nagrzania pomieszczenia. Jest to osiągalne dzięki kompensacji strat ciepła i nierównomiernemu grzaniu na całej długości przewodu przy utrzymaniu zadanej temperatury pomieszczenia.
Energooszczędna, a co za tym idzie – ekologiczna, technologia
Z punktu widzenia optymalizacji zużycia energii przez systemy ogrzewania podłogowego istotne znaczenie ma odpowiednia izolacja podłoża. Jej połączenie z samoregulującymi przewodami daje najlepsze efekty w zwiększeniu sprawności całego systemu ogrzewania. Jeśli możliwe jest nieznaczne podniesienie poziomu podłogi zaleca się stosowanie płyt izolacyjnych Raychem T2Reflecta. Skracają one czas nagrzewania systemu i ograniczają straty ciepła w dół podłogi. Użycie aluminiowej izolacji zapewnia równomierną i adaptacyjną dystrybucję ciepła przez podłogę oraz bardzo szybki czas nagrzewu.
W płycie T2Reflecta znajdują się specjalne rowki, które ułatwiają układanie przewodów, a płyty mogą być ułożone jako podłoga pływająca. Jest to duża oszczędność czasu niezbędnego do całkowitego wyschnięcia podłogi, co jest wymagane przy klasycznych rozwiązaniach.
Samoregulujący przewód prosty w montażu
Przewagą samoregulujących przewodów jest również ich uniwersalność. Mogą być układane na każdym podłożu, takim jak: wylewka cementowa, wylewka anhydrytowa, podłoga drewniana, płyta kartonowo-gipsowa, wylewka asfaltowa i pod każdym typem posadzki, takimi jak: płytki ceramiczne, parkiety, kamień naturalny, panele podłogowe, wykładziny dywanowe – zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i wilgotnych. Jest to zatem rozwiązanie, które podnosi komfort grzejny od łazienki po pokój dziecięcy, niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie czy dom.
Możliwość docięcia samoregulujących przewodów na odpowiednią długość w trakcie montażu ułatwia i przyspiesza montaż systemu, dając niespotykaną wcześniej łatwość adaptacji do pomieszczenia dowolnej wielkości i kształtu. W miejscach, gdzie nie ma możliwości podniesienia poziomu podłogi, można naciąć bruzdy pod przewód T2Red bezpośrednio w wylewce betonowej.
Samoregulujące systemy ogrzewania podłogowego objęte są 12-letnią gwarancją Total Care, która może być przedłużona do 20 lat, jeśli instalacja zostanie wykonana przez autoryzowanego instalatora posiadającego Certyfikat PRO Raychem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.