Spawanie laserowe to nie tylko gwarancja najwyższej precyzji. Sprawdź wszystkie zalety takiego rozwiązania

Spawanie laserowe znajduje obecnie zastosowanie w najrozmaitszych, czasem nieoczywistych dziedzinach życia. Owa wszechstronność technologii to jedna z zalet spawania laserowego. Jakich jeszcze korzyści dostarcza spawanie, które z sukcesem konkuruje dzisiaj ze spawaniem elektronowym?

Spawanie laserowe to nie tylko gwarancja najwyższej precyzji. Sprawdź wszystkie zalety takiego rozwiązania

Co wyróżnia technologię spawania laserowego?

Spawanie laserowe, którego wszechstronne zastosowanie znajdziesz na https://gieciewalcowanie.pl/spawanie-laserowe/, to jeden z najnowocześniejszych procesów łączenia metali i ich stopów, pozwalający uzyskać wytrzymałą spoinę bez dodatkowego stopiwa. Technologia ta wykorzystuje skoncentrowaną wiązkę o dużej gęstości energii (ok. 1 MW/cm2), która nadtapia obszar styku łączonych przedmiotów. Łączenie jest imponująco wytrzymałe, a zarazem bardzo szybkie w realizacji i zapewnia wysoką estetykę obrabianych produktów. Spawanie przy wykorzystaniu lasera dzięki osiąganym prędkościom zapewnia jednocześnie wysoką wydajność całego procesu.

Technologia spawania laserowego dedykowana jest przede wszystkim realizacjom, w których w dowolnej pozycji można wykonać wszelkiego typu i kształtu połączenia, a także w łączeniu dużej ilości bardzo małych przedmiotów o niewielkiej grubości (z wydajnością sięgającą 1200 złączy na godzinę). Jakich jeszcze korzyści dostarcza technologia spawania laserowego?

REKLAMA

Spawanie laserowe znajduje zastosowanie niemal w każdej dziedzinie

Przemysł lotniczy, kosmiczny, elektroniczny i elektrotechniczny, a także bliższe nam na co dzień – branża spożywcza i medyczna – to obszary, które obecnie nie mogłyby wydajnie funkcjonować bez technologii spawania laserowego. Ten tym spawania znajduje zastosowanie m.in. w łączeniu części kół zębatych, złączy doczołowych płaskich i obwodowych różnych konstrukcji nośnych, w łączeniu wzdłużnym rur, rur z płytami sitowymi, kształtowników itp. Wszechstronność i uniwersalny charakter to podstawowe zalety tej właśnie technologii. Do innych z pewnością możemy zaliczyć:

Niskie oddziaływanie temperatury na spawane konstrukcje

A także małą szerokość wpływu strefy ciepła oraz szybkie odprowadzanie ciepła i stygnięcie (chłodzenie) spoiny.

Wysoką precyzję

Spawanie odbywa się tutaj z najwyższą dokładnością, spawane elementy zachowują wysoka estetykę, a sama spoina / spaw są bardzo czyste.

Dużą prędkość procesu

Co przekłada się także na jego wydajność oraz wiąże się z optymalnym dostosowaniem zużycia energii.

Możliwość łączenia materiałów trudno spawalnych

Spawanie laserowe pozwala łączyć różnego typu materiały, w tym trudne w rodzaju typu obróbce. Technologię można z powodzeniem zastosować do łączenia:

  • stali stopowych, konstrukcyjnych, duplex, Cr/Ni
  • wysoko wytrzymałych stali niskostopowych (HSLA),
  • stali węglowych,
  • metali trudnotopliwych i aktywnych chemicznie,
  • aluminium, tytanu, magnezu, niklu.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *