Sterowanie rekuperacją

Podjęcie decyzji o zainstalowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem to krok pierwszy. Potem wybór urządzenia, systemu kanałów, decyzja czy zatrudnić wykonawcę czy może zamontować samemu? A jak tym wszystkim sterować, jak ustawić pracę urządzenia? Poznaj sposoby na efektywne sterowanie rekuperacją.

sterowanie systemem rekuperacji1 - Sterowanie rekuperacją
HRU-CONTR kontroler do sterowania centralą HRU-ERGO.

Sterowanie rekuperacją – wyróżnić możemy kilka koncepcji (podział subiektywny):

1. Ręczne sterowanie rekuperacją

sterowanie systemem rekuperacji2 - Sterowanie rekuperacją
HRU-CONTR-TPAD Sterownik dotykowy do rekuperatora entalpicznego HRU-ERGO.

Prosty kontroler, często zainstalowany bezpośrednio na jednostce. Przycisk ON/OFF, zmiana prędkości wentylatora oraz czasowy „boost”. Użytkownik manualnie wybiera prędkość wentylatorów oraz moment włączenia/ wyłączenia urządzenia.

2. Pół-automatyczne sterowanie rekuperacją

sterowanie systemem rekuperacji3 - Sterowanie rekuperacją
Bramka internetowa PremAIRGATE dla rekuperatora PremAIR-500.

Rozbudowany sterownik z kalendarzem. Użytkownik programuje dzienne i tygodniowe interwały pracy rekuperatora. Np. możemy zaprogramować wyłączenie urządzenia podczas nieobecności użytkowników między 8:00 a 16:00 i włączenie wentylacji po 16:00.Takie funkcje oferują standardowe sterowniki w urządzeniach ALNOR HRU-ERGO i HRU-MinistAIR.

3. Automatyczna kontrola zdalna – sterowanie rekuperacją

sterowanie systemem rekuperacji4 - Sterowanie rekuperacją
Rekuperator HRU-PremAIR-500 w obudowie z materiału EPP zapewniającej odzysk ciepła ok. 95%.

Opcje z pkt 1 i 2 oraz możliwość kontroli pracy centrali poprzez sieć LAN oraz zdalny dostęp przez Internet. Aplikacja do smartphona lub logowanie do web serwera przez przeglądarkę. Wymaga trochę konfiguracji, ale pozwala na zdalne sterowanie np. gdy zapomnieliśmy zmniejszyć wydajność podczas dłużej nieobecności albo chcemy regulować centrale leżąc na kanapie. Jest to możliwe w urządzeniach z serii HRU-MinisAIR z opcją WiFi.

4. Pełna automatyzacja – sterowanie rekuperacją

sterowanie systemem rekuperacji5 - Sterowanie rekuperacją
Czujnik dwutlenku węgla HRQ-PremAIR -SENS-CO2.

Bezprzewodowe czujniki CO2 lub wilgotności rozmieszczone w kluczowych miejscach domu. Automatyka rekuperatora sama reguluje wydajność na podstawie odczytów. System jest konfigurowany raz, podczas instalacji i pracuje bez ingerencji użytkownika. Takie rozwiązanie zaaplikowaliśmy w nowym HRU-PremAIR-500.
Wraz z kolejnością powyższych punktów rośnie niestety cena takiego systemu.
Chciałbym się skupić na opcji nr 4, gdyż jest to najciekawsza i jedocześnie najbardziej efektywna metoda sterowania urządzeniem. Obecnie urządzenia bezprzewodowe są wszechobecną modą, stylem życia. Mimo, że świat bezprzewodowej komunikacji jest niewidoczny, nie oznacza to że panuje tam chaos. Wręcz przeciwnie – jest uporządkowany i usystematyzowany. Możemy wyróżnić trzy typowe częstotliwości używane przez urządzenia RF (Radio Frequency): 433 Mhz – częstotliwość używana w pilotach drzwi garażowych, zabawkach zdalnie sterowanych. Ma dobrą propagację (rozprzestrzenianie) ale podatna jest na zakłócenia. Nie wymagaj licencji lub homologacji.

868 Mhz – częstotliwość unormowana przez przepisy Europejskie pod względem mocy sygnału czy cykli transmisji, w miarę „ciche” pasmo nie interferujące z innymi urządzeniami. Nie wymagają licencji lub homologacji. Tej częstotliwości używają sterowniki i czujniki nowego rekuperatora ALNOR PremAIR-500.
2.4 Ghz – bardzo powszechna, ściśle kontrolowana częstotliwość używana m.in. przez standardy Bluetooth i WiFi.

Bezprzewodowe sterowanie rekuperacją

Bezprzewodowy system transmisji w PremAIR-500 opracowany został tak, aby zapewnić stabilne połączenie, 2-kierunkową transmisję pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem oraz brak interferencji z innymi urządzeniami (własny protokół transmisji). Pozawala na komunikację do 100 m w otwartym terenie oraz do 30 m wewnątrz budynków. Nadaje się zatem do stosowania w domach jedno- i wielorodzinnych, mieszkaniach, sklepach i małych firmach. Sygnał dotrze poprzez przeszkody betonowe, ceglane, drewniane. Najtrudniejszym materiałem-barierą do transmisji bezprzewodowej jest metal. W większości przypadków sygnał znajdzie „objazd” żeby dotrzeć do odbiornika, ale dobrą praktyka jest montaż elementów w odległości co najmniej 1 m od metalowych obiektów, innych urządzeń bezprzewodowych czy urządzeń elektrycznych.

PremAIR-500 standardowo wyposażony jest w bezprzewodowy 4-przyciskowy kontroler HRQ-PremAIR-BUT-LM11, który pozwala na wybór jednego z 4 trybów pracy – Away, Home, Boost i Party – każdy reprezentuje predefiniowaną wydajność urządzenia. Opcjonalnie można podłączyć sterownik HRQ-PremAIR-BUT-LM04, który różni się dodatkowym trybem Auto. Jest to najciekawszy tryb dla użytkownika. Zadziała po podłączeniu co najmniej jednego bezprzewodowego czujnika dwutlenku węgla CO2 (HRQ-Prem AIR-SENS-CO2) lub wilgotności RH (HRQ-PremAIR-SENS-RH) i pozwala na autonomiczną pracę rekuperatora. W przypadku przekroczenia w danym pomieszczeniu poziomu CO2 lub RH centrala zwiększy wydajność, po czym samoczynnie wróci do poprzedniego trybu, kiedy odczyty spadną poniżej zadanych progów. W domu można zainstalować nawet kilkanaście bezprzewodowych czujników – w sypialniach, salonie, łazienkach. Dodatkowym atutem jest fakt, iż każdy czujnik pełni także funkcje sterownika (zmiana trybów) oraz informuje o statusie pracy (diody). A jeśli tego mało – można podłączyć bramkę Internetową HRQ-PremAIRGATE i skorzystać z opcji sterowania aplikacja mobilną dostępną na platformach Android i iOS.

sterowanie systemem rekuperacji6 - Sterowanie rekuperacją
Czujnik wilgotności RH – HRQ-PremAIR -SENS-RH.

Artur Kołacz
Kierownik Produktu w firmie
ALNOR Systemy Wentylacji Sp. z o.o

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here