Systemy odpływowe do wanien

Choć jego główne elementy są zazwyczaj niewidoczne, system odpływowy do wanien, czyli tzw. syfon, stanowi podstawowy element instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jego zadaniem jest odprowadzanie zużytej wody, a także zapobieganie przedostawania się do łazienki nieprzyjemnego zapachu pochodzącego z rur.

Systemy odpływowe do wanien
Fot. VIEGA

Producenci nieustannie poszukują nowych rozwiązań w zakresie systemów odpływowych do wanien. Obecnie na rynku znaleźć można szereg tego typu urządzeń. Oto najbardziej popularne z nich:

  • syfony z możliwością czyszczenia od góry – to stosunkowo nowe, ale już bardzo popularne rozwiązanie, które w znacznym stopniu ułatwia utrzymanie odpływu w czystości. Usuwanie wszelkich zabrudzeń możliwe jest dzięki łatwemu zdejmowaniu wierzchniej pokrywy odpływu. Jeśli zanieczyszczenia trafiły do trudno dostępnych miejsc, najczęściej poradzi sobie z nimi średnio elastyczny drucik. Tego typu syfony są najlepszym rozwiązaniem m.in. dla nisko zamontowanych wanien;
  • syfon samoczyszczący – zdaniem użytkowników, to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Jego system przelewowy ułatwia usuwanie niewielkich zabrudzeń podczas każdego przepływu wody użytkowej. Odpływ wanny wyposażony w ten rodzaj syfonu będzie mniej narażony na zatkania czy awarie;
  • syfony podtynkowe – to zbliżone do klasycznych syfony, których część umieszczona jest pod tynkiem, zapewniając większą estetykę. Walorem tego rozwiązania jest także to, że tak zamontowany syfon nie zajmuje przestrzeni w łazience;
  • syfony z funkcją kaskadowego napełniania wanny – w tego typu urządzeniach wodę wlewa się do wanny poprzez mosiężną głowicę zlokalizowaną w przelewie syfonu, co pozwala na szybsze jej napełnienie. W skład tego zestawu wchodzą także rozeta oraz śruby wykonane ze stali nierdzewnej. To rozwiązanie eliminuje potrzebę montowania baterii wannowej z wylewką. W jej miejsce zastosowanie znajdują baterie podtynkowe lub wannowe, wielootworowe, bez wylewki. Ważnym walorem takiego syfonu jest łatwość czyszczenia, uzyskana dzięki otworowi rewizyjnemu umieszczonemu pod wanną.

Dokonując wyboru syfonu warto postawić na taki, w którym wylewka jest płaska i nie odstaje od wanny.

Systemy odpływowe do wanien
Fot. 1. Armatura Multiplex Trio F oferuje możliwość napełniania wanny w sposób bezszumowy – od spodu. Fot. VIEGA

z d a n i e m EKSPERTA

Bohdan Goralski
koordynator ds. marketingu
Viega

Na jakie parametry i rozwiązania konstrukcyjne odpływów wannowych należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru?
Dzisiejszy rynek oferuje wiele odpływów wannowych: od najtańszych i najprostszych rozwiązań z gumowym korkiem, przez najpopularniejsze armatury automatyczne, zamknięcia odpływu typu „klik-klak”, aż po rozwiązania ze zintegrowanym napełnianiem wanny.
Komplety odpływowo-przelewowe z możliwością otwierania/ zamykania odpływu poprzez pokrętło połączone z przelewem zabezpieczającym łazienkę przed zalaniem, oparte są na cięgnie Bowdena – stalowej lince w pancerzu, łączącej pokrętło z mechanizmem unoszącym zamknięcie odpływu. Ponieważ współczesne wanny, w zależności od wielkości i kształtu, posiadają odpływ i otwór przelewowy w różnych odległościach od siebie, należy przede wszystkim sprawdzić minimalną wymaganą długość cięgna. Najpopularniejsze są wanny z odpływem i przelewem umiejscowionymi w strefie nóg i w tym przypadku wystarcza rozwiązanie najkrótsze – 560 mm. Wanny większe, z odpływem na środku dna wymagają armatury z cięgnem 725 mm, a nawet 1000 mm dla modeli bardzo dużych lub okrągłych.
Innym ważnym elementem, jest grubość elementów przelewowych montowanych na zewnętrznej stronie wanny. Ponieważ wanna najczęściej zabudowana jest na stałe, a obudowę dodatkowo pokrywa się płytkami ceramicznymi, instalator docenia rozwiązania najpłytsze, których grubość nieznacznie przekracza 3 cm.
Wymiary elementów zewnętrznych również mają duże znaczenie, zwłaszcza w wypadku armatur z napełnianiem. Ta kwestia interesuje głównie samych użytkowników, ponieważ wpływa na estetykę tych elementów i komfort korzystania. Firma Viega jest jednym z liderów w kategorii tego typu rozwiązań, oferując sprawdzone armatury Multiplex Trio i Simplex Trio. Eleganckie pokrętło MT5 odstaje od powierzchni wanny jedynie na 21 mm. Ciekawym rozwiązaniem jest armatura Multiplex Trio F, oferująca możliwość napełniania wanny w sposób bezszumowy – od spodu. Ważną sprawą przy wyborze konkretnego produktu jest również jakość zastosowanych materiałów, okres gwarancji i dostępność części zamiennych.

Rodzaje korków

Tym elementem systemu odpływowego, który pozostaje na widoku, są korki, dlatego producenci w sposób szczególny dbają o ich estetykę i perfekcyjne wykończenie. Najczęściej zastosowanie znajdują korki typu click- -clack i automatyczne cięgnowe. Korki click-clack nie posiadają żadnych części mechanicznych – wystarczy je nacisnąć, aby zamknąć korek i ponownie nacisnąć, aby go otworzyć. To najprostsze rozwiązanie. Tego typu korki są też bardzo łatwe w montażu.

Korki click-clack najczęściej wykonane są z mosiądzu chromowanego, który jest odporny na działanie korozji a także chroni korek przed namnażaniem się na nim bakterii. Powłoka z chromu ułatwia też jego czyszczenie, które najczęściej wykonywane jest od góry. Na rynku dostępne są korki z przelewem i bez przelewu. Przelew ma za zadanie zabezpieczyć łazienkę przed zalaniem. To rodzaj otworu umieszczonego w górnej części wanny, przez który do odpływu przedostaje się nadmiar wody.

Korki cięgnowe automatyczne – jak sama nazwa wskazuje – są otwierane i zamykane automatycznie za pomocą cięgna. Standardowa długość cięgna wynosi 650 mm, ale dostępne są także cięgna o długości 1000 mm. Syfon automatyczny skonstruowany jest w taki sposób, by możliwe było otwieranie i zamykanie spustu przy użyciu dźwigni lub specjalnego pokrętła, umieszczonego na zewnątrz wanny. Pozostała część systemy jest niewidoczna. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba moczyć rąk, aby otworzyć odpływ.

z d a n i e m EKSPERTA

Iwona Białobrzeska
Product Manager Geberit Polska

Czym charakteryzują się współczesne wannowe systemy odpływowo-przelewowe? Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu?

Standardowym wyposażeniem jest obecnie zestaw odpływowo- przelewowy: układ hydrauliczny, który łączy ze sobą odpływ i przelew i umożliwia skuteczne odprowadzenie wody z wanny. Użytkownik tak wyposażonej wanny widzi tylko dwa elementy zestawu: korek do odpływu oraz pokrętło lub przycisk – ta część pełni jednocześnie funkcję przelewu. Pozornie wybór takiego zestawu sprowadza się do kwestii funkcjonalnych (pokrętło czy przycisk) i estetycznych (wykończenie korka i pokrętła lub przycisku). Ukrywa on jednak kilka detali decydujących o jakości całego rozwiązania, wygodzie montażu oraz łatwej, bezawaryjnej eksploatacji.

Materiał
Przy wyborze zestawu należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonane są rura przelewowa, korpus odpływu oraz syfon i króciec odpływowy. Materiał ten powinien być odporny na działanie gorącej wody oraz domowych środków chemicznych. W rozwiązaniach Geberit stosuje spełniające te warunki polipropylen (PP). Natomiast element wykończeniowy odpływu oraz przelewu (ten widoczny na zewnątrz wanny) najczęściej wykonany jest z tworzywa pokrytego wybranym kolorem, np. chromem błyszczącym lub białym. Wybór koloru elementu wykończenia syfonu jest dla klienta często przysłowiową „kropką nad i”.

Wymiary dobrane do rodzaju wanny
Zestaw odpływowo-przelewowy trzeba dobrać do wielkości wanny. Odpływ wannowy ma średnicę standardową, tj. ø 52 mm, czasem ø 90 mm (zgodnie z normą PN-EN 274-1:2004 Zestawy odpływowe przyborów sanitarnych -Część 1: Wymagania). Natomiast długość rury przelewowej może być zróżnicowana, co pozwala dopasować zestaw zarówno do wanien standardowych, jak i do wysokich lub z przelewem daleko umieszczonym od odpływu. Ważnym wymiarem geometrycznym jest także głębokość montażowa obudowy przelewu, która powinna być jak najmniejsza. W przypadku odpływów wannowych Geberit wynosi ona jedynie 9-12 cm.

Łatwość prawidłowego montażu
Istotnymi elementami zestawu odpływowo-przelewowego są rozwiązania ułatwiające pracę wykonawcy. Korpus odpływu Geberit wyposażony jest w ruchomy króciec odpływowy. Możliwość obrócenia go o 360º zapewnia szybki i bezproblemowy montaż. Zastosowanie przegubu kulowego do podłączenia króćca do instalacji kanalizacyjnej eliminuje powstawanie naprężeń na podłączeniu. Z drugiej strony (i to dosłownie) przydatne jest elastyczne podejście pod głowicę przelewu typu Flex. Wykonane z odpornego na temperaturę wody tworzywa sztucznego podejście umożliwia dopasowanie zestawu do wanny o nietypowych kształtach oraz pełni funkcję kompensatora naprężeń powstających w instalacji. Dzięki jego obecności naprężenia nie przenoszą się na mechanizm przelewu.

Szczelność

Zestawy wannowy musi być szczelny. Dotyczy to zarówno elementów widocznych w wannie, jak i całej ukrytej konstrukcji. Na szczelność układu hydraulicznego wpływa wysoka jakość materiału, solidne wykonanie i prosta budowa. Z kolei szczelność odpływu i przelewu na przenikanie wody zapewnia tzw. dwustronna uszczelka.

Cicha praca
Działanie zestawu wannowego powinno być także niedostrzegalne dla użytkownika od strony akustycznej. Dostępne są zestawy wannowe posiadające specjalną konstrukcję korpusu syfonu na odpływie. Dzięki temu opróżnianie wanny następuje cicho, bez bulgotania, a jednocześnie bardzo sprawnie. To z kolei możliwe jest dzięki przepustowości odpływu wynoszącej nawet do 1 l/s (60 l/min). Wartość ta o 20% przekracza przepustowość wymaganą przez normę PN-EN 274-1:2004.

Funkcjonalność i wygląd
Dla użytkownika liczy się także wspomniana na początku możliwość wyboru funkcjonalności i wyglądu widocznych elementów zestawu. Po pierwsze, ważna jest możliwość doboru sposobu zamykania korka – pokrętłem lub przez przycisk PushControl. To drugie rozwiązanie ma cały szereg zalet użytkowych. Ma grubość zaledwie 8 mm (dzięki czemu osoba korzystająca z wanny może usiąść z jej dowolnej strony). Jest bardzo łatwe w obsłudze (zamykanie korka jednym ruchem). Można je łatwo zdemontować od strony wanny, jeśli trzeba oczyścić zestaw. Na uwagę zasługuje także bardzo ciekawe rozwiązanie ze zintegrowaną wylewką, wyposażoną w odporny na osadzanie kamienia perlator. Wylewkę tę podłącza się do baterii podtynkowej, a uruchamia za pomocą pokrętła przelewu. Takie rozwiązanie zapewnia bezszumowe napełnianie po jej bocznej ściance. Po drugie, użytkownik może dobrać wykończenie korka i pokrętła/przycisku.
Świadomość znaczenia tych wszystkich elementów pozwala dobrać zestaw przelewowo-odpływowy do wanny nie tylko ładny i wygodny, ale także trwały oraz odporny na awarie i uszkodzenia.

Montaż oraz wymiana syfonu

Montaż syfonu nie jest prostym zadaniem, w związku z czym użytkownik, który tego wcześniej nie robił, może sobie z nim nie poradzić. Dlatego instalację bądź wymianę tego elementu warto powierzyć wyspecjalizowanemu instalatorowi. Jest to o tyle istotne, że tylko prawidłowo założony syfon niski lub wysoki daje gwarancje odpowiedniego napełnienia jego części zużytą wodą i dalszego odprowadzenia tej wody do kanalizacji. Jeśli syfon zostanie założony niewłaściwie, w pomieszczeniu mogą gromadzić się nieprzyjemne zapachy, pochodzące z sieci kanalizacyjnej.

Systemy odpływowe do wanien
Fot. 2. Elastyczne podejście pod głowicę przelewu (Flex) umożliwia dopasowanie zestawu do wanny o nietypowych kształtach oraz pełni funkcję kompensatora naprężeń powstających w instalacji. Fot. GEBERIT

Podsumowanie

Przed dokonaniem wyboru systemu odpływowego, należy wykonać precyzyjne pomiary łazienki. Istotna jest przy tym odległość między odpływem kanalizacyjnym i odpływem wanny. Na tej podstawie można dobrać odpowiedniej długości rurę syfonu. Bez wątpienia warto też zastanowić się nad wyborem korka wannowego tak, aby zastosowane w nim rozwiązanie zapewniało komfort, a jego wygląd odpowiadał naszemu poczuciu estetyki i stylistyce łazienki.

Oczywistym jest, że najlepsze tego typu urządzenia znajdziemy w ofertach znanych marek. Z łatwością w Internecie odnajdziemy opinie o tych produktach, publikowane przez samych użytkowników. Systemy odpływowe wiodących producentów wykonane są z największą dbałością o detale, a użyte do ich produkcji materiały są odporne na działanie wysokich temperatur oraz większości detergentów.

Damian Żabicki

POPULARNE NA RYNKU

Systemy odpływowe do wanien
Syfon wannowy automatyczny Oltens Oster to zestaw odpływowo-przelewowy z czarnym pokrętłem przeznaczony do zastosowania z wannami akrylowymi. Korek syfonu Oltens Oster jest otwierany i zamykany za pomocą pokrętła. W komplecie syfon i łuk odpływowy 45°.
cena: 269,95 zł Źródło: lazienkaplus.pl
Systemy odpływowe do wanien
Syfon wannowy Oltens Fusa to to komplet odpływowo- -przelewowy przeznaczony do zastosowania z wannami akrylowymi. Wyposażony w całkowicie szczelny korek klik-klak. Całość została wykonana z wysokiej jakości materiałów.
cena: 269,95 zł Źródło: lazienkaplus.pl
Systemy odpływowe do wanien
Geberit Uniflex PushControl zestaw odpływowo- -przelewowy chrom błyszczący Przeznaczony do wanien standardowych. Zawór odpływowy wykonany jest z stali nierdzewnej, wysokość zabudowy wynosi 90 mm, syfon obracany jest o 270 stopni.
cena: 249,00 zł Źródło: in360.pl
Systemy odpływowe do wanien
Viega Simplex Trio wannowy komplet odpływowo- -przelewowy z napełnianiem przez przelew do wanien nietypowych z rozetą M5, także do wanien z odpływem na środku. Możliwość montażu w wannach o wąskim rancie – tylko 33 mm głębokość zabudowy. Elementy wykończeniowe w kolorze chrom/połysk.
cena: 499,00 zł Źródło: in360.pl
Poprzedni artykułZłączki dostępne na MerXu – niezbędne w każdej instalacji elektrycznej
Następny artykułZehnder otworzył nowy sklep internetowy z filtrami do rekuperacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj