Jeszcze kilkanaście, czy nawet kilka lat temu łazienkowym standardem były klasyczne prostokątne wanny do zabudowy.
Dziś, w nowoczesnych aranżacjach coraz częściej pojawiają się niezwykle efektowne wanny wolnostojące. Rosnąca popularność tego elementu wyposażenia łazienki to dobry pretekst do tego, by odpowiedzieć na kilka najważniejszych pytań związanych z wannami wolnostojącymi. Jeśli rozważasz zakup takiego modelu, zapraszamy do dalszej lektury.

Najważniejsze zalety wanny wolnostojącej.
Dlaczego warto postawić na taki model?
Wanna wolnostojąca to nie tylko funkcjonalny element łazienki. Ma ona także kilka innych zalet, związanych przede wszystkim z efektownym i oryginalnym designem. Jakie są najważniejsze zalety wanien wolnostojących?
Swoboda w aranżacji łazienki – jednym z największych atutów wanien wolnostojących jest większa swoboda w aranżacji łazienki. Wanny wolnostojące można umieścić w dowolnym miejscu w łazience, co daje naprawdę spore możliwości aranżacyjne. Szczególnie jeśli urządzasz łazienkę o dużym metrażu.
REKLAMA
Dopasowanie do indywidualnych potrzeb – wanny wolnostojące dostępne są w przeróżnych kształtach, wielkościach, a nawet kolorach. Dzięki tej różnorodności dopasujesz je do swoich indywidualnych potrzeb i całej aranżacji łazienki.
Różnorodne materiały – oferta wanien wolnostojących zróżnicowana jest nie tylko pod względem designu i wymiarów, ale także materiałów, z jakich są wykonane.
Obok klasycznego, znanego od lat akrylu sanitarnego sporą popularnością cieszą się także wanny wolnostojące wykonane z mineralnych kompozytów.
Nieco więcej informacji na temat właściwości tego materiału znajdziesz w dalszej części artykułu. Rzadziej spotykane są wolnostojące wanny żeliwne. Ich ciężar sprawia, że nie zawsze jest to praktyczne rozwiązanie.
Walory dekoracyjne – to chyba największa zalety wanny wolnostojącej.
W wielu aranżacjach to właśnie wanna wolnostojąca jest centralnym elementem dekoracyjnym całej łazienki. W sprzedaży dostępne są zarówno minimalistyczne, nowoczesne modele, jak i wanny wolnostojące inspirowane klasycznymi i tradycyjnymi trendami.

Czy wanny wolnostojące mają jakieś wady?
Wanny wolnostojące są bez wątpienia pięknym i eleganckim elementem dekoracyjnym łazienki, ale jak każdy produkt, posiadają także wady. W tej sekcji omówimy cztery główne wady wanien wolnostojących, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie.
Wyższy cena – jedną z największych wad wanny wolnostojącej jest jej wyższa cena w porównaniu do tradycyjnych modeli. Wanna wolnostojąca jest zwykle droższa niż na przykład wanna narożna. Koszt zależy od wielu czynników, takich jak materiał, rozmiar, kształt, dodatkowe funkcje i marka. Ceny wanien wolnostojących zaczynają się zwykle od nieco ponad 2000 zł. Dla porównania najtańsza wanna prostokątna do zabudowy kosztuje aktualnie około 600 zł.
Złożony montaż – wanny wolnostojące wymagają często przeprowadzenia dodatkowych prac hydraulicznych w łazience. Montaż wiąże się z koniecznością doprowadzanie odpływu oraz instalacji wodnej do miejsca, w którym ma się znaleźć wanna. Te prace przekładają się często na dodatkowy koszt i czas, który musisz poświęcić na remont łazienki i instalację wanny wolnostojącej.
Wymagana większa przestrzeń w łazience – wanny wolnostojące zajmują zdecydowanie więcej miejsca niż tradycyjne wanny przyścienne i narożne.
Przed zakupem wanny wolnostojącej warto dokładnie zmierzyć dostępną przestrzeń w łazience i upewnić się, że wybrany model zmieści się w wyznaczonym miejscu.
W niektórych przypadkach wanny wolnostojące są także cięższe niż tradycyjne wanny akrylowe do zabudowy, co może stanowić dodatkowy problem podczas montażu. Dotyczy to przede wszystkim wanien żeliwnych oraz modeli wykonanych z mineralnych kompozytów.
Wymagająca pielęgnacja – ze względu na swój kształt i umiejscowienie wanny wolnostojące są czasami trudniejsze w pielęgnacji niż tradycyjne wanny osadzone przy ścianie. Dużo zależy jednak od kształtu wybranego modelu oraz tego, gdzie znajduje się wanna. Przed montażem warto upewnić się, że będziesz mieć swobodny dostęp do wszystkich zakamarków wokół wanny.

Z czego są zrobione wanny wolnostojące?
Przegląd najpopularniejszym materiałów
Wspominaliśmy już wcześniej, że wanny wolnostojące wykonane są z różnych materiałów. Czas więc na krótki przegląd dostępnych opcji oraz sprawdzenie, jakie właściwości mają poszczególne materiały.
Wanny wolnostojące akrylowe – tego materiału nie trzeba chyba nikomu specjalnie przedstawiać. Wanny wolnostojące z akrylu są lekkie, łatwe w utrzymaniu czystości i dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Akryl to materiał, który jest miły w dotyku i skutecznie utrzymuje wysoką temperaturę wody. Wanny akrylowe są także tańsze niż modele wykonane z mineralnych kompozytów czy wanny żeliwne.
Wanny wolnostojące żeliwne – to modele, które kojarzą się przede wszystkim ze staroświeckimi emaliowanymi wannami na rzeźbionych nóżkach. Eleganckie i stylowe wanny żeliwne świetnie uzupełnią łazienkę w stylu glamour czy wnętrze inspirowane klimatami retro. Żeliwo jest bardzo trwałe i ponadczasowe. Minusem jest jednak bardzo duża waga takiej wanny oraz stosunkowo wysoka cena.
Wanny wolnostojące z mineralnych konglomeratów – to produkty, które wizualnie i w dotyku przypominają naturalny kamień. Nic w tym dziwnego, gdyż konglomeraty powstają z połączenia sproszkowanego materiału mineralnego ze specjalnymi żywicami. Z takich kompozytów powstają nie tylko wanny wolnostojące, ale także umywalki czy brodziki. Taka armatura jest niezwykle trwała i łatwa w pielęgnacji.
Wanny wolnostojące z konglomeratów mają także dobre właściwości antypoślizgowe. Dużym plusem jest też to, że kompozytowe wanny wolnostojące dostępne są w różnych kolorach. Minusem jest stosunkowo duża waga. Choć wanny te nie są tak ciężkie, jak modele żeliwne.
Wybieramy idealną wannę wolnostojącą.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie?
Wanna wolnostojąca to inwestycja na lata, dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniego modelu. Opisaliśmy już wady i zalety poszczególnych materiałów, z których zrobione są wolnostojące wanny. Co jeszcze warto sprawdzić przed wybraniem konkretnego modelu?
Jednym z kluczowych parametrów jest na pewno rozmiar wanny wolnostojącej.
Taki typ wanny wymaga zdecydowanie więcej przestrzeni niż wanna narożna czy prostokątna wanna do zabudowy. Najmniejsze wanny wolnostojące mają długość około 140 cm. Dodatkowo konieczne jest zachowanie odpowiedniego odstępu między wanną a innymi elementami wyposażenia łazienki. Z tego względu na taką wannę decydują się zwykle posiadacze stosunkowo przestronnych łazienek. Kompromisowym rozwiązaniem są wanny wolnostojące przyścienne. Taki model łączy w sobie możliwość montażu przy ścianie z atrakcyjnym designem wanny wolnostojącej.

Bardzo ważny jest także styl wanny wolnostojącej. Przez wiele lat takie wanny kojarzyły się z ozdobnymi modelami na rzeźbionych nogach. Jednak dziś wanny wolnostojące to także wiele modeli inspirowanych nowoczesnymi trendami wnętrzarskimi.
Do wyboru masz zarówno wanny wolnostojące owalne, jak i modele prostokątne o geometrycznym kształcie. Do aranżacji łazienki dopasujesz także kolor wanny.
Wanny wykonane z kompozytów mineralnych to nie tylko modele białe.
W ofercie kilku znanych marek znajdziesz także wanny wolnostojące czarne, szare, grafitowe czy nawet różowe lub srebrne.
Wybór idealnej wanny wolnostojącej to często kwestia indywidualnych potrzeb oraz tego, jakie trendy wnętrzarskie posłużyły Ci za inspirację. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wszystkie wspomniane przez nas aspekty oraz budżet, jakim dysponujesz. Zakup wanny wolnostojącej to inwestycja na lata, dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór odpowiedniego modelu.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz