Wentylacja bezkanałowa – rozwiązanie dla nowych i modernizowanych obiektów

Zapewnienie odpowiedniej ilości świeżego powietrza w pomieszczeniach jest już nie tylko dobrą wolą, ale i wymogiem koniecznym przy niektórych inwestycjach. W czasie procesu doboru najlepszego rozwiązania powstaje wiele pytań: jaki rodzaj instalacji? Jakie urządzenia najlepiej wybrać? A tym bardziej sytuacja komplikuje się, jeżeli inwestycja dotyczy modernizacji istniejącego już budynku. Jednym z rozwiązań, pozwalających zapewnić odpowiednią ilość i jakość powietrza w pomieszczeniach jest wentylacja bezkanałowa. Tego rodzaju systemy wentylacyjne stały się punktem centralnym dla projektantów, inżynierów i właścicieli budynków, dążących do osiągnięcia optymalnych warunków komfortu użytkowania przy minimalnym wpływie na środowisko.

Wentylacja bezkanałowa Flowair
Wentylacja bezkanałowa Flowair

Czym jest wentylacja bezkanałowa?

Systemy wentylacji mechanicznej dostępne na rynku można podzielić, ze względu na sposób montażu, na dwa główne rodzaje:
rozwiązania kanałowe, w których dystrybucja powietrza odbywa się za pomocą sieci kanałów wentylacyjnych,
rozwiązanie bezkanałowe, które jest alternatywnym systemem wentylacji i nie wymaga tradycyjnych kanałów wentylacyjnych. Zamiast tego wykorzystywane są urządzenia montowane do przegród zewnętrznych budynku, ścian, podstropowo lub na dachu, a powietrze bezpośrednio z urządzenia nawiewane jest do strefy przebywania ludzi.

REKLAMA

Decydując się na wybór odpowiedniej wentylacji do budynku należy pamiętać również o szeregu wymogów narzuconych przez prawo. Konieczność stosowania wentylacji z odzyskiem ciepła to już nie tylko dobra wola użytkownika. Dyrektywy Unii Europejskiej wymuszają na inwestorach stosowanie energooszczędnych rozwiązań, a przepisy zawierają również wymogi odnośnie samej konstrukcji urządzenia i układów sterowania:

– muszą one być wyposażone w układ regulacji prędkości obrotowej wentylatora,

– muszą one być wyposażone w by-pass, czyli układ obejścia odzysku ciepła,

– muszą one być wyposażone w układ informowania o nadmiernym zabrudzeniu filtrów.

Wentylacja bezkanałowa Flowair
Wentylacja bezkanałowa Flowair

Rozwiązanie bezkanałowe OXeN

Projektując system wentylacyjny należy przede wszystkim pamiętać o zapewnieniu komfortu użytkownikom dostarczając świeże powietrze o odpowiedniej temperaturze.

Urządzeniem, które jest bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby rynku i wymagania europejskie jest bezkanałowa jednostka OXeN. Rozwiązanie to umożliwia dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczenia oraz odzyskanie już wcześniej wytworzonej energii cieplnej.

Bezkanałowa jednostka OXeN - Flowair
Bezkanałowa jednostka OXeN – Flowair

Dzięki dwóm głównym cechom rozwiązanie zyskuje zdecydowaną przewagę na rynku. Pierwszą z nich jest prostota konstrukcji, ułatwiająca logistykę i montaż urządzenia na obiekcie. Drugą kluczową cechą jest właśnie bezkanałowa budowa, umożliwiająca instalację zarówno w obiektach wymagających modernizacji, jak i w nowych. OXeN idealnie sprawdza się w budynkach wielkokubaturowych takich jak: hale, magazyny, centra handlowe, warsztaty czy hale sportowe.

OXeN to najprostszy sposób na stworzenie wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Odpowiadając na potrzeby rynku, projektanci FLOWAIR w 2013 roku stworzyli urządzenie, które do dziś nie ma bezpośredniej konkurencji. Jednostka wentylacyjna OXeN została również wielokrotnie wyróżniona w konkursach wzornictwa przemysłowego. Najbardziej prestiżowymi nagrodami jest tytuł RedDot Award 2014 oraz IF Design. Nagrody te to nie tylko potwierdzenie niezawodności urządzenia, ale także odpowiedniego designu dostosowanego do funkcjonalności.

Bezkanałowa jednostka OXeN - Flowair
Bezkanałowa jednostka OXeN – Flowair

Rozwiązanie OXeN wpływa także na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, dzięki wysokiej sprawności odzysku ciepła oraz możliwości integracji urządzenia z innymi rozwiązaniami grzewczo-wentylacyjnymi w systemie BMS lub w SYSTEMIE FLOWAIR.

Do 35% oszczędności przy centralnie sterowanym SYSTEMIE FLOWAIR

Dla zapewnienia pełnego komfortu cieplnego oraz minimalizacji strat ciepła konieczne jest zaprojektowanie pełnego systemu grzewczo-wentylacyjnego. Dzięki połączeniu urządzeń OXeN z nagrzewnicami, destratyfikatorami oraz zabezpieczeniem obiektu kurtynami powietrznymi można oszczędzać do 35% kosztów eksploatacyjnych. Rozwiązanie SYSTEM FLOWAIR pozwala na połączenie wszystkich tych urządzeń w centralnie sterowany system HVAC, a dzięki zaawansowanemu sterownikowi T-box można sterować całym układem z jednego miejsca.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę producenta: www.flowair.pl

«
»

Dodaj komentarz