Wentylacja w budynkach energooszczędnych i pasywnych

Budynki energooszczędne i pasywne to obiekty o niskim i bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię. Charakteryzują się dużą szczelnością, znacząco ograniczonymi stratami ciepła przez przegrody i infiltrację oraz relatywnie dużymi powierzchniami przeszklenia od strony południowej.

wentylacja w budynkach energooszczednych i pasywnych - Wentylacja w budynkach energooszczędnych i pasywnychRys. 1. Geo-System połaczenie współpracy GWC i rekuperatora.

Jak w każdym budynku, również w tego typu obiektach wentylacja powinna być ciągła, skuteczna i energooszczędna. W celu maksymalnego ograniczenia strat ciepła w skutek wymiany powietrza, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z wysokosprawnym wymiennikiem (rekuperatorem), najlepiej wspomagana bezprzeponowym, płytowym gruntowym wymiennikiem ciepła.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja w budynkach powinna być ukierunkowana. Nawiewy należy lokalizować w pomieszczeniach czystych (sypialnie, pokoje dzienne, gabinety, itp.) natomiast wywiewy w tzw. pomieszczeniach brudnych (łazienki, WC, kuchnie, garderoby, itp.). Jest to zalecane nie tylko dla budynków pasywnych czy niskoenergetycznych – każdy projekt wentylacji z wymuszonym ruchem powietrza powinien zakładać przepływ powietrza z pomieszczeń czystych do brudnych. Kwestią bardzo istotną dla budynków pasywnych i niskoenergetycznych jest natomiast wybór odpowiedniej jednostki wentylacyjnej.

Centrala wentylacyjna przeznaczona dla budynków pasywnych i niskoenergetycznych powinna charakteryzować się:

  • wysokim odzyskiem ciepła (> 80%), najlepiej z wykorzystaniem wymiennika przeciwprądowego,
  • niskim poborem energii elektrycznej przez wentylatory,
  • automatycznym, 100% szczelnym bypassem,
  • możliwością płynnej i niezależnej regulacji wydajności nawiewu i wywiewu,
  • możliwością współpracy z GWC.
wentylacja w budynkach energooszczednych i pasywnych1 - Wentylacja w budynkach energooszczędnych i pasywnychFot. 1. Wymiennik płytowy ( GWC) Pro-Vent Geo.

Dowodem potwierdzającym spełnienie przez rekuperator wymagań budownictwa energooszczędnego i pasywnego jest certyfikat NF40/NF15. Przy wyborze rekuperatora warto więc sprawdzić czy dana jednostka ma przyznany ten certyfikat.
Inne przydatne cechy rekuperatora, na które warto zwrócić uwagę to czynniki związane z cichą pracą, kompaktową budową (niewielkie wymiary i waga) oraz rozbudowanymi możliwościami automatyki. Bardzo dobrze będą się tu spełniać centrale MISTRAL PRO, które zaspokoją potrzeby wentylacyjne i dotyczące oszczędności nawet najbardziej wymagających klientów.
Stosowanie w budynkach energooszczędnych i pasywnych wentylacji bez odzysku ciepła jest niedopuszczalne. Brak odzysku ciepła może generować straty wentylacyjne rzędu 30 kWh na każdy 1 m3/h powietrza wentylacyjnego! Przy zastosowaniu central MISTRAL PRO (produkcji Pro-Vent) straty wentylacyjne będą utrzymywane na minimalnym poziomie, co przynosi realne korzyści finansowe w trakcie eksploatacji obiektu.
Częstą niewłaściwą praktyką przy projektowaniu wentylacji mechanicznej do budynków pasywnych i energooszczędnych jest minimalizacja ilości świeżego powietrza wentylacyjnego. Jednak przy tak niewielkich stratach wentylacyjnych (przy założeniu współpracy centrali wentylacyjnej z dedykowanym gruntowym, płytowym wymiennikiem ciepła Pro-Vent Geo) kwestia obniżania ilości powietrza wentylacyjnego kosztem zdrowia i komfortu użytkowników wydaje się być nieuzasadniona. Warto zapoznać się z wytycznymi zawartymi w normie PN-EN 15251 odnośnie kwestii komfortu i sugerowanych ilości powietrza wentylacyjnego.

wentylacja w budynkach energooszczednych i pasywnycstrong - Wentylacja w budynkach energooszczędnych i pasywnychFot. 2. Centrala wentylacyjna (rekuperator) MISTRAL PRO 400.

Podsumowanie

W budynkach pasywnych i energooszczędnych najlepszym kompleksowym rozwiązaniem, które może radykalnie ograniczyć straty ciepła w sezonie grzewczym czy też dostarczyć darmowy chłód w sezonie letnim dodatkowo obniżając koszty eksploatacyjne jest bezprzeponowy przepływ powietrza wentylacyjnego przez GWC Pro-Vent Geo i zastosowanie rekuperatora Mistral Pro z wymiennikiem przeciwprądowym. Zastosowanie GWC gwarantuje również obniżenie ilości bakterii i grzybów w powietrzu wentylacyjnym co potwierdzają badania Sanepidu. Dlatego już na etapie projektu warto pomyśleć o takim systemowym i całościowym rozwiązaniu problemu wentylacji budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here