Wybieramy pompę do studni głębinowej – na co zwrócić uwagę?

Najczęściej studnia głębinowa budowana jest na posesjach, do których nie można podłączyć sieci wodociągowej. Coraz częściej inwestorzy decydują się jednak na to z powodów praktycznych, ponieważ woda z własnej studni jest bezpłatna i, bardzo często, lepszej jakości niż wodociągowa. Istotnym elementem instalacji studni głębinowej jest pompa. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Wybieramy pompę do studni głębinowej – na co zwrócić uwagę?

Posiadanie studni głębinowej niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim uniezależnia właścicieli posesji od wodociągów miejskich, a co za tym idzie, od wzrostów cen. Studnie głębinowe są wydajne, dzięki czemu dają gwarancję ciągłego zaopatrzenia gospodarstwa w wodę. Nie bez znaczenia jest wysoka jakość wody głębinowej, która zostaje przefiltrowana w sposób naturalny przez warstwy ziemi i piasku. Bez wątpienia, budowa studni głębinowej nie jest inwestycją skomplikowaną i bardzo kosztowną. Wręcz przeciwnie – zazwyczaj instalacja przebiega całkiem sprawnie, a jednorazowo przeznaczone na ten cel środki szybko się zwracają. Istotnym elementem instalacji jest pompa głębinowa. Właściwy jej wybór ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowego i wydajnego działania całej instalacji. Studnie głębinowe przydomowe mogą mieć różne pompy. Tradycyjne to te o napędzie ręcznym, jednak dziś się z nich rezygnuje. Drugim rodzajem pomp są pompy elektryczne – samozasysające (hydrofory) oraz zanurzeniowe.

Hydrofory a pompy zanurzeniowe

Hydrofory to stosowane od lat urządzenia zbudowane z ciśnieniowego zbiornika hydroforowego, pompy, presostatu i zaworów (odcinających, zwrotnych i bezpieczeństwa). Ważne jest, aby wielkość zbiornika oraz wydajność pompy dostosować do zużycia wody w gospodarstwie domowym. Jeżeli pojemność zbiornika będzie zbyt mała, pompa będzie pracować cały czas bez przerw, co przyczyni się do jej szybszego zużycia a także strat energii elektrycznej.

REKLAMA

Jeżeli gospodarstwo domowe wyposażone jest w duży zbiornik, hydrofor instaluje się w oddzielnych pomieszczeniach, np. w piwnicy. Dostępne są także urządzenia o kompaktowych wymiarach. Niepodważalną zaletą hydroforów jest łatwy dostęp do pompy i innych elementów. Wadą tych urządzeń może być hałas i wibracje silnika pracującego wewnątrz budynku mieszkalnego.

Jednym z powszechniejszych urządzeń stosowanych w studniach głębinowych jest pompa zanurzeniowa, którą umieszcza się poniżej poziomu wody. Pracujący w niej silnik zajmuje się głównie wypompowywaniem i przepompowywaniem wody. Przestanie zatem działać, gdy jej poziom będzie zbyt niski. Dostępne urządzenia różnią się przeznaczeniem (mogą pompować wodę czystą lub brudną) oraz parametrami. Dokonując zakupu pompy należy wybrać odpowiednią wydajność i ciśnienie, a także maksymalną głębokość, na której może pracować. Istotne jest także to, w jaki sposób zasilana jest pompa zanurzeniowa do wody, jaką ma moc silnika i maksymalną, dopuszczalną średnicę zanieczyszczeń.

Rodzaj studni i wysokość wznoszenia

To, z jakiego rodzaju studnią głębinową mamy do czynienia, ma ogromne znaczenie przy wyborze odpowiedniej pompy głębinowej. Pod uwagę należy wziąć to, czy studnia jest wykopana czy wywiercona. W tym drugim przypadku trzeba zwrócić uwagę na średnicę rury, w którą pompa zostanie wpuszczona. Już na etapie wiercenia studni warto zaplanować rurę o przekroju przynajmniej 125 mm. Natomiast przy studniach kopanych o średnicy przekraczającej 200 mm, może pojawić się konieczność zamontowania rury osłonowej, która zapewnieni odpowiednie chłodzenie. Wysokość wznoszenia to kolejny z parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pompy głębinowej. Pozwala on określić na jaką wysokość maksymalną pompa może wynieść wodę. O tym czy dany model pompy będzie pod tym względem wystarczający, dowiemy się obliczając różnicę pomiędzy poziomem tafli wody w studni a poziomem elementów instalacji, do których ma dotrzeć woda. Należy przy tym pamiętać, że pompa działająca na najwyższym poziomie wydajności nie będzie w stanie wynieść cieczy na maksymalną wysokość. Oznacza to, że lepiej kupić model o nieco wyższym poziomie wznoszenia, niż wynika to z rzeczywistych pomiarów.

Wybieramy pompę do studni głębinowej – na co zwrócić uwagę?
GRUNDFOS pompy głębinowe SQ 1-50 jako nieliczne na rynku, w całości wykonane są ze stali nierdzewnej. Zapewnia to niezwykle długi czas bezawaryjnego używania pompy. Przekłada się to również na uzyskanie najwyższych możliwych parametrów użytkowych.
Wydajność max: 30 l/min
Wysokość podnoszenia max: 70 m
Moc silnika: 0,7 kW cena: 2159,00 zł
Źródło: www.sklep-watermark.pl
Wybieramy pompę do studni głębinowej – na co zwrócić uwagę?
HYDRO VACUUM Pompa głębinowa GTB 1.20 Do konstrukcji pompy oraz silnika wykorzystywane są jedynie najtrwalsze, odporne na korozję materiały, dzięki czemu pompy typu GTB charakteryzują się niezwykle wydajną i długoletnią pracą.
Wydajność max: 45 l/min
Wysokość podnoszenia max: 81 m
Moc silnika: 0,55 kW cena: 1107,00 zł
Źródło: www.sklep-watermark.pl
Wybieramy pompę do studni głębinowej – na co zwrócić uwagę?
IBO pompa głębinowa 3,5 SDM 3-15 Efekt podwyższonej odporności na piach osiągnięto dzięki zastosowaniu „wirników pływających” oraz doborowi materiałów odpornych na zużycie: mosiądz, stal nierdzewna AISI 304 oraz wysokiej jakości tworzywa.
Wydajność max: 105 l/min
Wysokość podnoszenia max: 90 m
Moc silnika: 1100 W cena: 556,00 zł
Źródło: www. aquatik.eu

Silnik i wydajność

Oczywiście, jednym z najważniejszych parametrów przy wyborze pompy głębinowej jest typ i moc silnika, w jaki została wyposażona. Ma to wpływ na wydajność i trwałość pompy. Informacja o mocy silnika podawana jest przez producenta. Warto zwrócić uwagę na to, że silniki pomp głębinowych wyposażone są w różne systemy chłodzenia, a te wpływają na prawidłowe funkcjonowanie silników. Należy także zwrócić uwagę na materiały, z jakich wykonane zostały poszczególne elementy silnika. Trwałość urządzeniu zapewnią stal nierdzewna, żeliwo czy mosiądz. Są solidne, a do tego nie ulegają korozji.

Kolejny niezwykle istotny parametr to wydajność. Zazwyczaj oznaczana jest przez producenta literą Q. Od wydajności zależy, jaką ilość wody pompa będzie w stanie wypompować w ciągu minuty. Co istotne, wybierając pompę nie należy stawiać na najwyższą wydajność, a na taką, która będzie dostosowana do wydajności samej studni. Zbyt wysoka wydajność pompy mogłaby prowadzić do uszkodzenia filtru.

Rodzaj wody

Oczywiście, pompy głębinowe przeznaczone są do pompowania wody zimnej i czystej. Warto jest przed zakupem pompy głębinowej sprawdzić twardości wody i dobrać urządzenie odpowiednie do danego rodzaju wody. W przeciwnym razie w zbiorniku i na przewodach może gromadzić się osad, który prowadzić będzie do zaburzeń chłodzenia silnika, a nawet jego całkowitego uszkodzenia.

Damian Żabicki

«
»

Dodaj komentarz