Wybierz sposoby na ogrzewanie wody – elektryczne kotły C.O. i przepływowe podgrzewacze wody

Kocioł elektryczny – nowoczesne, bezpieczne i czyste źródło ciepła

Energia elektryczna jest postrzegana, jako drogie źródło ciepła. Jednak dzięki zmianom, jakie zaszły w ostatnim czasie w technologii budowy domów okazuje się, że ogrzewanie elektryczne w wielu przypadkach stało się rozwiązaniem konkurencyjnym.

Kocioł elektryczny Kospel DEKCO.M3
Kocioł elektryczny Kospel DEKCO.M3

Ogrzewanie w budynku energooszczędnym

Dzisiejsze budynki są dużo lepiej ocieplone i nie potrzebują już tyle energii do ogrzewania, co domy wybudowane jeszcze kilka lat temu. Dostępne są coraz lepsze materiały budowlane, stosowane są też grubsze warstwy izolacji. Domy energooszczędne charakteryzują się odpowiednią bryłą i przeszkleniami, dzięki którym wnętrze jest dogrzewane przez słońce. W nowoczesnych domach zapotrzebowanie na energię jest na tyle niskie, że warto wziąć pod rozwagę możliwość zastosowania kotła elektrycznego. Ostatnio, do domów energooszczędnych, poleca się montaż pomp ciepła. Pompy ciepła zużywają mniej energii. Jeżeli jednak porównanie kosztów eksploatacji uzupełnimy o koszty zakupu pompy ciepła lub kotła elektrycznego współpracującego z buforem, to okaże się, że inwestycja w pompę ciepła zwróci się po bardzo długim czasie. Można przypuszczać, że przez tak długi czas pojawią się koszty obsługi serwisowej, które najprawdopodobniej będą zdecydowanie wyższe w przypadku pompy ciepła.

REKLAMA

Czym grzać, gdy nie ma gazu?

Kotły elektryczne sprawdzą się dobrze w budynkach bez dostępu do sieci gazowej. W domach, do których doprowadzenie przyłącza gazowego jest nieopłacalne, z reguły rozważa się montaż kotła na paliwo stałe. Zastosowanie paliwa stałego jest obecnie najtańsze w eksploatacji, jednak mało komfortowe. W przypadku kominka lub kotła stałopalnego należy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu paliwa oraz czyszczeniu urządzeń. Kolejną niedogodnością jest brak możliwości pozostawienia kotłowni bez nadzoru, a dłuższy wyjazd np. na ferie wiąże się z ryzykiem zamarznięcia instalacji. Te problemy eliminuje kocioł elektryczny, który będzie wspomagał ogrzewanie w chwilach, gdy z różnych przyczyn nie ma możliwości uzupełnienia opału. W pełni automatycznie załączy grzanie w godzinach porannych, gdy wygaśnie ogień w kominku, lub kiedy wszyscy domownicy wyjadą na ferie utrzyma temperaturę przeciwzamrożeniową.

Elektryczny podgrzewacz wody Kospel EPO2
Elektryczny podgrzewacz wody Kospel EPO2

Sposób na ogrzewanie domów sezonowych

Kotły elektryczne są dobrym i tanim sposobem na ogrzewanie domów, w których rzadko przebywamy. Dzięki pełnej automatyzacji, kocioł będzie utrzymywał temperaturę przeciwzamrożeniową, używając do tego niewielkiej ilości energii. Dodatkowym atutem jest możliwość zastosowania urządzenia sterowanego przez internet. Umożliwia to sterowanie kotłem z dowolnego miejsca na świecie. Można zatem przed przyjazdem zmienić ustawienia i włączyć grzanie pomieszczeń do komfortowych temperatur. Po naszym przyjeździe, w domu będzie ciepło i przytulnie.

Elektryczny podgrzewacz wody Kospel PPE3
Elektryczny podgrzewacz wody Kospel PPE3

Elektryczne podgrzewacze przepływowe i ogrzewacze pojemnościowe

Ciepła woda jest jednym z podstawowych mediów, bez którego nie można sobie dzisiaj wyobrazić życia w domu, mieszkaniu, biurze, restauracji itd. W zależności od indywidualnych potrzeb oraz uwarunkowań technicznych istnieje szereg urządzeń umożliwiających ogrzewanie wody. Podgrzewacze przepływowe dobiera się odpowiednio do ilości i rodzaju punktów odbioru wody. Dzięki niewielkim rozmiarom, mogą być montowane w pobliżu punktu poboru, a ich szeroka gama umożliwia optymalny wybór w zależności od potrzeb i oczekiwań użytkownika. Odpowiedni dobór oraz właściwe miejsce instalacji zapewniają mniejsze zużycie wody i ograniczenie strat ciepła. Urządzenia jednofazowe (na 230 V) umożliwiają zazwyczaj korzystanie z jednej umywalki lub zlewozmywaka. Chcąc uzyskać większe ilości ciepłej wody w kilku kranach należy zastosować urządzenia zasilane napięciem 400 V. Do kąpieli pod prysznicem wystarcza moc od 12 kW, do napełniania wanny należy zastosować moce od 18 kW w górę. Podgrzewacze przepływowe zużywają energię tylko w momencie poboru ciepłej wody. Należą do jednych z najbardziej energooszczędnych urządzeń służących do ogrzewania wody – posiadają klasę energetyczną A.

Elektryczny podgrzewacz wody Kospel PPE4
Elektryczny podgrzewacz wody Kospel PPE4

Powyższe zalety oraz fakt, że podgrzewacze pozwalają na ciągły pobór ciepłej wody, nieograniczony pojemnością zbiornika daje im zdecydowaną przewagę nad urządzeniami pojemnościowymi. Urządzenia przepływowe wymagają jednak odpowiedniej instalacji elektrycznej. Jeżeli nie ma możliwości uzyskania odpowiedniego przydziału mocy, pozostaje zastosować ogrzewacze pojemnościowe. Najbardziej popularne są podgrzewacze umywalkowe, wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką EPS2. W domkach letniskowych, altanach i na campingach często stosuje się podgrzewacze prysznicowe EPS2.P. Posiadają one stopień ochrony IP25, czyli ich obudowy są tak uszczelnione, aby można je było montować w kabinach prysznicowych. Podgrzewacze EPO2 najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem, a jednocześnie przy mocy na poziomie 6 kW pozwalają uzyskać strumień wody umożliwiający pozmywanie niedużej ilości naczyń. Chcąc uzyskać większe ilości ciepłej wody w kilku kranach należy zastosować urządzenia zasilane napięciem 400 V. Tu dostępne są modele z załączaniem hydraulicznym PPH3 oraz bardziej zaawansowane technologicznie modele ze sterowaniem elektronicznym PPE4. Warto podkreślić, że wybór podgrzewacza ze sterowaniem elektronicznym daje dwie najważniejsze zalety: oszczędność energii i zdecydowanie większy komfort użytkowania.

kospel.pl

«
»

Dodaj komentarz