Zawsze świeże powietrze – wentylatory dachowe

  Aby dobrze dobrać wentylator dachowy musimy przede wszystkim określić, jakiego typu pomieszczenia będzie obsługiwał oraz jakich szkodliwych czynników można się spodziewać w wyciąganym powietrzu. Z technicznego punktu widzenia najważniejszymi parametrami są wydajność (ilość metrów sześciennych powietrza wyciąganych w przeciągu godziny) oraz spręż, jaki jest wymagany do pokonania oporów instalacji. Ważnym czynnikiem jest również poziom hałasu generowany przez urządzenie – w pomieszczeniach, w których pracują ludzie musi być mniejszy, niż np. w magazynach.

  zawsze swieze powietrze 600x1024 - Zawsze świeże powietrze - wentylatory dachowe
  Fot. UNIWERSAL

  Na rynku dostępne są wentylatory zarówno z wyrzutem poziomym jak i pionowym. Te pierwsze (z wyrzutem poziomym), to zazwyczaj urządzenia wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym. Mają mniejszą wydajność (do 3000 m3/h). Wydmuchują powietrze na boki, blisko nich nie mogą więc znajdować się urządzenia nawiewające powietrze do pomieszczeń – może to skutkować ponownym wciągnięciem do pomieszczenia wyrzucanego z niego powietrza.

  Wentylatory z wyrzutem pionowym to urządzenia do zastosowań przemysłowych. Ich wydajność sięga nawet 17 000 m3/h. Ukierunkowują zużyte powietrze pionowo w górę – jeżeli w ich sąsiedztwie, w odległości bliższej niż 3 m są jednostki nawiewne unikamy wspomnianego wcześniej „zawracania” powietrza do pomieszczenia skąd jest ono usuwane. Urządzenia te generują również mniej hałasu. Duże różnice w eksploatacji wentylatorów można szczególnie zaobserwować przy porównaniu silników AC i EC. Wentylatory wyposażone w elektronicznie komutowane silniki EC charakteryzują się bardzo niskim poborem mocy i ciśnieniem akustycznym, które występuje w całym zakresie obrotów. Posiadają również wysoką sprawność oraz możliwość elektronicznego zaprogramowania odpowiednich obrotów dla potrzeb wentylowanego obiektu. Silniki te cechuje dłuższa żywotność bez ryzyka przegrzania uzwojenia. Wszystkie te zalety przekładają się oczywiście na cenę – wentylatory z silnikami EC są droższe.

  zawsze swieze powietrze2 1024x577 - Zawsze świeże powietrze - wentylatory dachowe
  Fot. ALNOR

  Wentylatory napędzane silnikiem AC cechuje większy pobór mocy niż w przypadku wentylatorów EC jednak tego typu wentylatory posiadają możliwość płynnej regulacji obrotów w zakresie (10-100%). Dodatkowo wentylatory te, ze względu na zastosowane silniki o większej mocy, mogą osiągać większą wydajność. Za efektywność wentylatorów i stopień wykorzystania energii w dużej mierze odpowiada sposób ich regulacji. Dziś mamy praktycznie nieograniczone możliwości stosowania regulatorów czy przełączników, które są odpowiedzialne za pracę wentylatorów. Najczęściej o typie zastosowanego urządzenia do regulacji wentylatora decyduje przeznaczenie danego obiektu, rodzaj prac jakie się w nim wykonuje. Najprostsze zestawy rozruchowe działają na zasadzie „załącz/wyłącz”. Załączenie i wyłączenie wentylatora odbywa się ręcznie, z miejsca zainstalowania włącznika.

  Nie jest możliwe sterowanie pracą wentylatora sygnałem urządzeń zewnętrznych (np. czujnik gazu, regulator temp. itp.) lub z systemu sterowania centralnego. Falowniki przeznaczone są do regulacji prędkości standardowych trójfazowych i jednofazowych silników. Falowniki są zabezpieczone przed przeciążeniami nadmiernym napięciem i zwarciami między fazami a ziemią oraz zwarciami międzyfazowymi. Zastosowane w nich sterowniki zapobiegają zatrzymaniu pracy przy zaistnieniu przypadkowych zakłóceń. Bardziej skomplikowane systemy sterowania działają automatycznie, załączając urządzenie zgodnie z programem czasowym, na sygnał z systemu zarządzania budynkiem czy też za sprawą czujników (gazu, temperatury, zanieczyszczeń).

  zawsze swieze powietrze3 1024x871 - Zawsze świeże powietrze - wentylatory dachowe
  Fot. ISTPOL

  Sterowanie może odbywać się również ręcznie. Takie systemy umożliwiają też regulację prędkości obrotów wentylatora, a więc jego wydajności. Jednak decyzja o włączeniu wentylatora w system BMS powinna być uzależniona od stopnia skomplikowania układu automatyki oraz zasobności portfela inwestora. Należy pamiętać, że wentylator włączony w system musi mieć silnik, który w sposób szybki i płynny będzie reagował na sygnały z systemu zarządzania budynkiem. W związku z czym do takich układów powinno się wybierać wentylatory z napędem o dużej prostocie regulacji prędkości obrotowej silnika. Wybór wentylatora to tylko jedna z podstawowych kwestii determinujących jego właściwą, bezawaryjną pracę. Kolejną sprawą jest oczywiście jego sterowanie, a w dalszej kolejności ale równie ważne jest systematyczne serwisowanie.

  zawsze swieze powietrze4 - Zawsze świeże powietrze - wentylatory dachowe
  Fot. VENTS GROUP

  Przeglądy i czynności serwisowe należy wykonywać co najmniej tak często, jak określa w swych wymaganiach gwarancyjnych producent urządzeń. Wszystko zależy od rodzaju i przeznaczenia wentylatorów. Przeglądów eksploatacyjnych dokonuje się zazwyczaj 1-2 razy w ciągu roku. Polegają one na określeniu stanu ogólnego wentylatora, oczyszczeniu łopatek wirnika i sprawdzeniu podłączeń elektrycznych silnika. Ocenia się również poziom drgań i hałasu. Ważne jest też kontrolowanie temperatury silnika – wysoka wartość temperatury może sugerować zużycie łożysk silnika i konieczność ich wymiany lub wymiany całego wentylatora. Na kolejnych stronach prezentujemy wybrane modele wentylatorów dachowych dostępne na naszym rynku.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here