4 powody, dla których warto postawić na moduły fotowoltaiczne N-Type

  Technologia produkcji modułów PV nieustannie się zmienia. Eksperci są zgodni, że najbliższe lata będą stały pod znakiem technologii, która zrewolucjonizuje rynek energii odnawialnej i sprawi, że instalacje fotowoltaiczne staną się jeszcze bardziej opłacalne. Poznajcie N-Type.

  Moduły powstałe w oparciu o technologie N-Type gwarantuja o wiele dłuższą i wydajniejszą pracę instalacji fotowoltaicznej.
  Fot. 1. Moduły powstałe w oparciu o technologie N-Type gwarantują o wiele dłuższą i wydajniejszą pracę instalacji fotowoltaicznej.

  Mimo, że moduły N-Type są już dostępne na rynku od wielu lat, to ich dotychczasowa cena sprawiała, że zarówno w Polsce, jak i Europie wybierano najczęściej tańsze rozwiązania.

  Z każdym kolejnym rokiem różnica ta ulega zatarciu i według najnowszych szacunków moduły N-Type staną się jeszcze tańsze.

  Gdyby pod uwagę wziąć jedynie cenę, to N-Type przegrałoby rywalizację z innymi rodzajami modułów. A co jeżeli za minimalnie więcej użytkownik otrzymałby produkt o lepszej wydajności i dłuższej żywotności? Właściciele domów oraz firmy zainteresowane fotowoltaiką liczą na to, że ich instalacja PV będzie im służyła przez wiele lat, i że zwróci im się stosunkowo szybko. Oto 4 powody, dla których warto zainteresować się modułami N-Type

  1. Większa sprawność

  Testy wykonywane na panelach fotowoltaicznych tego typu pokazują, że osiągają one o wiele większą sprawność (czyli stosunek mocy generowanej energii elektrycznej do mocy promieniowania słonecznego padającego na powierzchnię modułu) niż inne rodzaje. Szacuje się, że może to być nawet 29%, gdzie dzisiejsza średnia wynosi około 18-22%.

  2. Korzystniejsza degradacja w czasie i dłuższa żywotność

  Kolejna zaleta N-Type, to wspomniana wcześniej żywotność i degradacja w czasie. Moduły fotowoltaiczne, jak wiele innych produktów zużywają się wraz z biegiem lat. Jest to zjawisko nieuniknione, jednak producenci N-Type zadbali o to, aby było ono jak najmniej odczuwalne, przez co spadki mocy wynoszą zaledwie 1% po pierwszym roku użytkowania i 0,4% w każdym kolejnym.

  3. Odporność na LID

  Moduły N-Type są również odporne na przypadłość, która do tej pory spędzała sen z powiek korzystającym z fotowoltaiki, czyli „defekt boru i tlenu”. Powoduje on dużą degradację indukowaną światłem (LID). Użytkownicy N-Type nie muszą się tym martwić, ponieważ tego typu moduły są domieszkowane fosforem, co uodparnia je na ten problem.

  4. Większa wydajność w trudnych warunkach pogodowych

  Nie każdy wie, że panele fotowoltaiczne tracą wydajność podczas największych upałów. Optymalne warunki do tego, aby były one efektywne, to duże nasłonecznienie przy temperaturze otoczenia około 20 stopni. Niestety zmiany klimatyczne powodują, że nawet w klimacie umiarkowanym mamy do czynienia z olbrzymimi upałami oraz częstszym występowaniem ekstremalnych warunków pogodowych. Mając to na uwadze producenci zadbali o to, aby moduły N-Type osiągały znacznie niższą temperaturę w upalne dni i lepszą wydajność w trudnych warunkach pogodowych.

  Podsumowując, instalatorzy wybierający technologię N-Type mają gwarancję, że ich instalacje oparte o te moduły będą o wiele dłużej i wydajniej służyły ich klientom. To dobry moment, aby już teraz się w nie zaopatrzyć, bo jak podkreślają eksperci, wkrótce N-Type stanie się standardem, który zdominuje rynek.

  Moduły w technologii N-Type marki JA Solar już w pierwszym kwartale tego roku wzbogacą ofertę dystrybutora Greto Polska.
  Fot. 2. Moduły w technologii N-Type marki JA Solar już w pierwszym kwartale tego roku wzbogacą ofertę dystrybutora Greto Polska.

  Na tego typu rozwiązania postawiła jedna z najpopularniejszych marek modułów, czyli JA Solar, której jednym z największych dystrybutorów jest Greto Polska z Gdyni.
  Już w pierwszym kwartale 2023 w ofercie firmy pojawią się moduły N-Type:

  • JAM54D40 420 GB BLACK FRAME
  • JAM54D41 410 GB FULL BLACK

  Stoisko Greto Polska będzie można odwiedzić na Targach Enex Nowa Energia w Kielcach (8-9.03 2023 – stoisko D21). To doskonała okazja dla wszystkich zainteresowanych tematyką N-Type, aby dowiedzieć się więcej.

  www.greto.com.pl

  Poprzedni artykułStworzone dla Twoich zadań pomiarowych kamery termowizyjne
  Następny artykułGrunt to solidna podstawa! Stelaże do modułów fotowoltaicznych

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj