Grunt to solidna podstawa! Stelaże do modułów fotowoltaicznych

Stelaże do paneli fotowoltaicznych pełnią dwie role – są konstrukcją podtrzymującą panele i pozwalają na optymalne ułożenie ich względem padania promieni słonecznych. Ze względu na to, że montowane są na zewnątrz, zagrożeniem dla nich są warunki atmosferyczne. Kluczowe zatem jest zarówno zbudowanie szkieletu stabilnego, bezpiecznego dla paneli, o właściwym kącie nachylenia, jak i wykorzystanie do tego materiałów gwarantujących wytrzymałość konstrukcji, bez względu na temperaturę, opady, stopień nasłonecznienia czy siłę wiatru.

Standardem są wbijane lub mocowane mechanicznie stelaże jednopodporowe, jednak na rynku znaleźć można także konstrukcje dwupodporowe i trzypodporowe, o podwyższonej wytrzymałości. Kształty oferowanych stelaży są w zasadzie podobne, ale niektóre firmy na życzenie klienta wykonują również szkielety o niestandardowych kształtach. Systemy jednopodporowe mogą występować w dwóch wariantach – z montażem dwóch modułów w pionie lub trzech modułów w poziomie. Stelaże dwupodporowe najczęściej dopuszczają montaż dwóch modułów w pionie, a także czterech lub sześciu modułów w poziomie. W systemie trzypodporowym istnieje możliwość montażu czterech modułów w poziomie. Każdy z tych systemów PV może być oferowany również w wersji mocowanej mechanicznie, na przykład na płytach drogowych. Stanowi to doskonałą alternatywę dla systemów wbijanych, np. dla gruntów o słabej jakości i niejednolitej strukturze. Pod względem sposobu mocowania, spotka się można także z trackerami fotowoltaicznymi oraz systemami bifacial.

Stelaże do modułów fotowoltaicznych
Stelaże do modułów fotowoltaicznych

Trackery fotowoltaiczne

Trakcery fotowoltaiczne to jedno lub dwurzędowe systemy montażowe, których zaletą jest możliwość kierowana paneli w stronę aktualnego położenia słońca, co pozwala uzyskać wysokie osiągi energetyczne (do 30% większe niż w przypadku stelaży nieruchomych). Kluczowym narzędziem, które umożliwia tak skuteczne sterowanie systemem, jest zegar astronomiczny, z funkcją 3D-backtracking, zapobiegającą zacienianiu kolejnych rzędów. System wyposażony jest także w inteligentne czujniki i stację pogodową, która ocenia siłę i kierunek wiatru. W sytuacji przekroczenia wartości krytycznych, automatyka ustawia panele w bezpiecznej pozycji. Czujniki przekazują także dane o opadach deszczu i śniegu (gdy są obfite, automatyka może uruchomić tryb automatycznego ośnieżania).

REKLAMA

Systemy do bifacjalnych paneli fotowoltaicznych

Dedykowany system mają także dwustronne (bifacjalne) panele fotowoltaiczne. Opierają się one na dwupodporowym stelażu wbitym w grunt w taki sposób, aby zminimalizować zacienienie spodniej strony modułów. Pozwala na to odpowiedni rozstaw profili oraz elementy konstrukcyjne, które montowane są bezpośrednio pod linią half-cut modułu bądź pod szczeliną dylatacyjną. Dzięki nim system bifacial daje możliwość maksymalnej ekspozycji spodniej części modułów na promieniowanie odbite oraz rozproszone. To z kolei skutkuje większymi dziennymi uzyskami energetycznymi.

Materiały do budowy konstrukcji

Stelaże do paneli fotowoltaicznych mają stały kontakt z niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Dlatego też materiał, z którego są wykonane, musi być odporny na korozję. Warto przed rozpoczęciem inwestycji rozważyć zamówienie indywidualnego projektu, uwzględniającego warunki gruntowe dla danej lokalizacji, a także średnie opady śniegu czy strefy wiatru. Często stelaże dobierane są także z uwzględnieniem ukształtowania terenu czy warunków geotechnicznych. Konstrukcje paneli fotowoltaicznych zwykle wykonane są z aluminium, stali nierdzewnej czy ocynkowanej ogniowo i pokrytej powłoką Magnelisu. W zależności od tego, gdzie znajduje się stelaż – np. czy na fermie solarnej czy w prywatnym ogrodzie – znaczenie może mieć estetyka wykończenia konstrukcji. Możliwe jest zamówienie stelaży malowanych proszkowo, w dowolnym kolorze palety RAL, co nie tylko podnosi walory wizualne, ale także zapewnia dodatkową powłokę antykorozyjną.

Dodatkowe wskazówki dotyczące montażu

Najbardziej efektywne ustawienie paneli to strona południowa i kąt od 30° do 40°. W takich warunkach średnio z każdego 1,25 kWp mocy instalacja fotowoltaiczna będzie w stanie rocznie wygenerować około 1000 kWh energii elektrycznej. Jest to równoznaczne z tym, że instalacja PV o mocy 1 kWp dostarczy inwestorowi w ciągu roku ok. 900-980 kWh energii elektrycznej. Aby uniknąć konieczności koszenia pod konstrukcją, często teren pod nią wykłada się agrowłókniną. Dla instalacji opartych na panelach bifacyjnych, zalecane jest dodatkowo wyłożenie podłoża białymi kamykami, to bowiem – poza walorami estetycznymi – może zwiększyć efektywność tego typu paneli aż o 10-15%. Warto zwrócić uwagę na to, by pas trawy oddzielony był od stelaża niską roślinnością, tak by nie dopuścić do ich mechanicznego uszkodzenia systemu podczas koszenia.

Walory systemów wolnostojących

Bardzo często na systemy wolnostojące decydują się rolnicy, zwłaszcza, jeśli są w posiadaniu nieużytków lub terenów o IV bądź niższej klasie gruntu. Coraz częściej decyzja o takiej inwestycji podejmowana jest także przez klientów indywidualnych, którzy stawiają konstrukcje na gruncie we własnych ogrodach. Instalacja PV zamontowana na gruncie daje pewną swobodę instalatorom i projektantom w zaplanowaniu optymalnych warunków ustawienia systemu. W przeciwieństwie do paneli zamontowanych na dachach, w przypadku instalacji na stelażach nie ma konieczności ograniczania powierzchni, rodzaju czy kąta nachylenia. Jeśli wielkość terenu na to pozwoli, można także w przyszłości rozbudować system. W przypadku konstrukcji pod fotowoltaikę do 50 kW, nie ma obowiązku ubiegania się o pozwolenie na budowę.

Damian Żabicki

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *