Armatura przemysłowa – zastosowanie

Armatura przemysłowa służy do budowy ciągów technologicznych złożonych z rur lub węży, którymi przesyłane są różnego rodzaju ciecze, gazy lub produkty stałe. Tego typu instalacje montowane są w większości zakładów przemysłowych. Zadaniem armatury przemysłowej jest nie tylko łączenie poszczególnych części rurociągu, ale przede wszystkim regulowanie i kontrolowanie przebiegu przesyłu.

armatura przemyslowa zastosowanie1 - Armatura przemysłowa - zastosowanie

Zastosowanie armatury przemysłowej

Armatura przemysłowa stosowana jest we wszystkich zakładach przemysłowych, które mają linie przesyłowe. W zasadzie stosowana jest we wszystkich branżach przemysłu, ale najczęściej w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, w oczyszczalniach ścieków, w przemyśle spożywczym, chemicznym, petrochemicznym, energetyce, hutnictwie, przemyśle morskim.

Instalacje przemysłowe mogą przebiegać wewnątrz zakładów przemysłowych lub na zewnątrz i muszą być odporne na działanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych, takie same warunki muszą spełniać wszystkie elementy instalacji, w tym armatura przemysłowa.

Zastosowanie różnych elementów armatury pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni przeznaczonej na montaż instalacji. Dzięki temu może ona przebiegać nie tylko poziomo, ale także pionowo lub pod różnymi kątami nachylenia.

Jakość armatury przemysłowej

Elementy armatury przemysłowej przeznaczone są do pracy w trudnych i bardzo zróżnicowanych warunkach, dlatego muszą być najwyższej jakości. Przede wszystkim muszą być odporne na działanie różnych substancji chemicznych oraz na działanie wysokiego ciśnienia. Najczęściej jest to kilkadziesiąt barów.

Produkty armatury przemysłowej muszą być dostosowane do pracy z różnymi mediami, najczęściej są to:

 • woda (czysta i zanieczyszczona),
 • różne rodzaje oleju,
 • różne rodzaje gazu,
 • kwasy,
 • zawiesiny,
 • kleje, żywice,
 • media sypkie.

Większość producentów oferuje armaturę przemysłową wykonaną z mosiądzu, brązu lub stali nierdzewnej, które zapewniają bardzo dobrą jakość uszczelnień, odporność na medium oraz długi czas eksploatacji.

Wszystkie produkty przemysłowej armatury muszą muszą spełniać kryteria jakości zgodne z normą ISO 9001 : 2008.

Podstawowe elementy armatury przemysłowej

Armatura przemysłowa to wiele różnorodnych elementów, które odpowiadają za prawidłową pracę całej instalacji transportującej medium. Oferta producentów obejmuje wiele elementów, które mają różne zastosowanie. Do najważniejszych należą;

 • zawory,
 • zasuwy,
 • przepustnice,
 • przyłącza.

Zawory

Większość zaworów ma charakter uniwersalny i mogą być wykorzystane w instalacjach przesyłających media o różnej temperaturze i różnym ciśnieniu. Wyjątkiem są urządzenia do przesyłania materiałów sypkich, pulpy oraz klejących.

Zadaniem zaworów jest regulowanie przepływu medium. Najczęściej używane są zawory regulujące, które kontrolują ilość przepływającej cieczy oraz jej ciśnienie. Drugie pod względem popularności zastosowania są zawory zaporowe, które odcinają przepływ medium.

W niektórych instalacjach przemysłowych używane są także zawory zwrotne (kulowe, grzybkowe, klapowe, płytkowe), które pozwalają na regulowanie pracy całego systemu instalacji.

Zawory pneumatyczne zapewniają szczelność całej instalacji i zapobiegają nieprzewidzianym wyciekom. Wykorzystywane są we wszystkich zakładach przemysłowych.

armatura przemyslowa zastosowanie2 - Armatura przemysłowa - zastosowanie

Zasuwy

To urządzenia działające w zakresie: otwarty – zamknięty. W razie konieczności zamykają dopływ mediów do instalacji. Najczęściej stosowane są w sytuacjach kiedy parametry przepływających mediów są nieprawidłowe, np. zbyt wysoka lub niska temperatura, niewłaściwe ciśnienie.

Zasuwa całkowicie odcina przepływ cieczy lub gazów i pozwala na przywrócenie sprawności całej instalacji. Zdecydowana większość producentów oferuje zasuwy sterowane kółkiem ręcznym pozwalającym na ich zamykanie lub otwieranie.

Przepustnice

Armatura przemysłowa to także różnego rodzaju przepustnice montowane na instalacjach poziomych, pionowych lub skośnych. Mogą być ręczne, ślimakowe z kółkiem, elektromechaniczne lub pneumatyczne. Za ich pomocą można kontrolować przepływ mediów i w razie konieczności odciąć ich przepływ.

Przyłącza

To dodatkowe elementy armatury, które mają zapewnić szczelność całej instalacji. Mogą być kołnierzowe lub gwintowe. Rzadziej stosowane są przyłącza zgrzewane i międzykołnierzowe.

Nowości w armaturze przemysłowej

Wbrew pozorom firmy wykorzystujące armaturę przemysłową niechętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań. Przyczyna jest bardzo prozaiczna, wymiana elementów na pneumatyczne czy hydrauliczne wiązałaby się z bardzo dużymi kosztami. Jednak niektóre rozwiązania technologiczne spotkały się z przychylnym przyjęciem.

Coraz bardziej popularna staje się armatura przemysłowa potocznie nazywana gumową. W rzeczywistości jest to tradycyjna armatura wykonana z mosiądzu lub stali nierdzewnej, ale jej wnętrze pokryte jest twardą gumą, czyli ebonitem. Dzięki temu są bardziej odporne na działanie szkodliwych substancji i wolniej niszczone są przez korozję.

Armatura przemysłowa to produkty najwyższej jakości, które zapewniają prawidłowy przesył mediów w zakresie bardzo dużych różnic ciśnienia (od 100 do 500 barów) i o bardzo zróżnicowanej agresywności.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułMożna inaczej. Poznaj budownictwo ekologiczne z JW+A
Następny artykułKontenery magazynowe – gdzie się przydają?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here