Automatyka przemysłowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Przedsiębiorstwa produkcyjne nie wyobrażają sobie już dzisiaj pracy bez profesjonalnych urządzeń z zakresu automatyki przemysłowej. Maszyny te są niezwykle efektywne, a przy tym zapewniają najwyższą jakość wykonywanych produktów. Co więcej, w porównaniu do alternatywnych rozwiązań, automatyka cechuje się wysoką czułością w przypadku jakichkolwiek usterek. Gdy tylko maszyny dostrzegają nawet najdrobniejsze niezgodności, od razu informują o problemie.

automatyka przemyslowa wszystko co warto o niej wiedziec1 1024x683 - Automatyka przemysłowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Automatyzacja procesów produkcyjnych – klucz do sukcesu

Automatyka przemysłowa postawiła na minimalny udział człowieka w procesach produkcyjnych oraz maksymalną efektywność procesów produkcyjnych. Zajmuje się automatyzacją, jak również sterowaniem produkcją. Przedsiębiorcy uważają, że jest potrzebna, jeśli nie niezbędna, ponieważ bez jej udziału nie da się uzyskać tak doskonałych rezultatów w tak krótkim czasie. To wszystko zawdzięcza się zaawansowanym oprogramowaniom i urządzeniom, które współpracują ze sobą, tworząc niezawodny system automatyki przemysłowej.

Systemy automatyki przemysłowej – co do nich zaliczamy?

Na systemy automatyki składają się różnorodne urządzenia oraz maszyny zamontowane na liniach produkcyjnych. Wśród nich znajdują się przede wszystkim maszyny do montażu, jak również całe linie montażowe. Warto wspomnieć także o maszynach do transportu czy też magazynowania produktów.

Co więcej, do grona urządzeń z zakresu automatyki przemysłowej zaliczamy również kamery oraz rejestratory, których zadaniem jest kontrola czy dana część nie jest uszkodzona i nadaje się do montażu. Na liniach produkcyjnych montuje się także czujniki, które są odpowiedzialne za to, by kontrolować stan wszystkich urządzeń. To właśnie one natychmiast informują operatorów o jakichkolwiek usterkach powstałych w maszynach.

reklama

Wśród maszyn z zakresu automatyki przemysłowej znajdują się też urządzenia, które sterują innymi urządzeniami. Są to przede wszystkim panele operatorskie, czyli klawiatura, mysz, monitor oraz interfejs programu sterującego. Poza tym zaliczamy do nich dostępne w sklepie EBMiA.pl sterowniki PLC (Programowalny Sterownik Logiczny) – https://www.ebmia.pl/sterowniki-programowalne-siemens-c-197_35_4136.html, dzięki którym można z łatwością zaprogramować urządzenie. Na koniec warto wspomnieć także o zaworach, silnikach oraz pompach, które również uważane są za urządzenia wchodzące w skład automatyki przemysłowej.

automatyka przemyslowa wszystko co warto o niej wiedziec2 - Automatyka przemysłowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Automatyka przemysłowa a oprogramowanie – jakie wybrać?

Popularnym oprogramowaniem do kontrolowania procesów produkcyjnych jest SCADA (Supervisory Control and Data Aquisition). Oprócz tego dostarcza wszelkie niezbędne dane, które pomagają optymalizować procesy produkcyjne, sterować nimi, rozliczać pracowników, a także natychmiast reagować na powstałe uszkodzenia. Poza tym pierwszym oprogramowaniem istnieje jeszcze drugie, które jest stosowane w automatyce przemysłowej, czyli DCS (Distributed Control System). Nie tylko dostarcza interfejs graficzny z procesem przemysłowym, ale również zajmuje się sterowaniem procesem.

automatyka przemyslowa wszystko co warto o niej wiedziec3 1024x536 - Automatyka przemysłowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Ogromny wybór części do automatyki przemysłowej znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/automatyka-c-197.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here