Bezpieczeństwo w pracy na wysokościach

Kwestię bezpieczeństwa pracowników należy rozpatrywać dwutorowo. Z jednej strony mamy do czynienia z zestawem zaleceń zawartych w stosownych przepisach, z drugiej zaś z zasadami współżycia społecznego. Nie zawsze jednak BHP musi kojarzyć się z uciążliwym i kosztownym obowiązkiem. Może się okazać, iż dbając o bezpieczeństwo pracowników, jednocześnie wpływa się na poprawę wydajności pracy, czego najlepszym przykładem są podnośniki platformowe. Jak to osiągnąć? Odpowiedzi poszukamy w poniższym artykule.

bezpieczenstwo w pracy na wysokosciach - Bezpieczeństwo w pracy na wysokościach

Bezpieczeństwo na wysokości

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracą na wysokości określa się wszystkie roboty wykonywane na poziomie jednego metra od podłoża.

Z tego wynika, iż naprawdę nie wiele trzeba, by upadek stanowił poważne zagrożenie. Niestety w wielu przypadkach daje się zauważyć tendencję do świadomej rezygnacji z zabezpieczeń, co nie wynika bynajmniej z lekceważenia sobie powagi zjawiska. Warto spojrzeć na to pod kątem warunków, w jakich przychodzi pracować robotnikom wysokościowym. Raki, siodełka lub uprzęże skutecznie blokują swobodę ruchów i przemieszczania się. Kwestią nierozwiązaną są także niezbędne narzędzia, których nie ma jak dostarczyć i przechowywać. W tych warunkach doprawdy ciężko skupić się na powierzonych zadaniach przy jednoczesnej koncentracji na spełnieniu wszystkich zaleceń dotyczących bezpieczeństwa.

Oczywiście nikt nie pochwala ani nie namawia do rezygnacji z wyposażenia zabezpieczającego. Warto jednak zastanowić się, czy obecnie stosowane jest w pełni funkcjonalne pod kątem delegowanych zadań?

Innymi słowy, czy pracownik zawieszony na linach jest w stanie dotrzeć do miejsca pracy, wykonać zadanie i sprawnie powrócić, uwzględniając przy tym okres przerwy, potrzeby fizjologiczne oraz zaopatrzenie w wyposażenie i materiały?

Podnośnik platformowy, bezpiecznie i wygodnie

O ileż praktyczniejszym rozwiązaniem byłoby stworzenie takich warunków, by pracownicy, czując się bezpiecznie, mogli jednocześnie skupić się na swoich zadaniach? Idealną sytuacją byłoby zapewnienie im odpowiedniej przestrzeni, na której zmieściliby się oni oraz wszystko, co do pracy jest niezbędne.

Właśnie takie zalety cechują podnośnik platformowy, mechanizm pozwalający na przemieszczanie się ekip roboczych w płaszczyźnie pionowej, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich wymogów ochrony zdrowia i życia.

Istotą działania urządzenia jest współpraca systemu nożycowego z hydraulicznym. W ten sposób płaszczyzna robocza zmienia swoje położenie na wysokość kilku metrów. Jednak dla naszych rozważań istotna jest możliwość zastosowania odpowiednio dużej platformy, na którą pracownicy mogą bezpiecznie wejść, przemieścić się na miejsce pracy i powrócić po wykonaniu zadania.

Podnośnik platformowy, zastosowanie w praktyce

Dla zobrazowania korzyści płynących z zastosowania podnośnika platformowego warto posłużyć się przykładem podnośnika nożycowego ILD2000-3.

Użyteczne parametry:

  • Udźwig 2000 kg;
  • Minimalna wysokość 560 mm;
  • Maksymalna wysokość 3 000 mm;
  • Czas podnoszenia 65 sekund.

Udźwig jest wystarczający do przemieszczenia kilku osób lub pokaźnych zasobów materiałowych. Wymiary platformy mogą być dostosowane do potrzeb przedsiębiorcy, a zastosowane poręcze umożliwiają swobodne i bezpieczne przemieszczanie się pracownika po całej powierzchni roboczej. Ekipa w każdej chwili może powrócić na ziemię, choćby w celu udania się na przerwę bądź uzupełnienia ekwipunku.

Po zakończeniu pracy podnośnik w miarę szybko można przenieść w inne miejsce.

Jak widać, dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników pracujących na wysokości nie ma potrzeby stosowania urządzeń krępujących ruchy oraz wydajność. Nowoczesna technologia może służyć załodze i przedsiębiorcom w równym stopniu.

Pytania na temat możliwości podnośników można kierować za pośrednictwem formularza kontaktowego, by od jutra zacząć działać wydajniej i bezpieczniej.

Artykuł Partnera

test
Poprzedni artykułKlimatyzatory split bez tajemnic – Pytania Czytelników Fachowego Instalatora
Następny artykułFirma Fronius znów na czele rankingu Stromspeicher-Inspektion

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here