Co nowego w przepływowych podgrzewaczach wody?

Przepływowe podgrzewacze wody, podobnie jak i wiele innych urządzeń techniki grzewczej, rozwijają się w kierunku oszczędności energii, co w dużej mierze osiągane jest dzięki systemom sterowania mikroprocesorowego. Przyjrzyjmy się nieco bliżej kilku nowatorskim rozwiązaniom w tym zakresie.

Fot. 1. Przepływowy podgrzewacz wody, 3- fazowy, model DEL electronic LCD. Elektroniczne sterowanie bazuje na mikroprocesorze. Urządzenie jest w stanie zaopatrywać kilka punktów poboru wody.Fot. 1. Przepływowy podgrzewacz wody, 3- fazowy, model DEL electronic LCD. Elektroniczne sterowanie bazuje na mikroprocesorze. Urządzenie jest w stanie zaopatrywać kilka punktów poboru wody.

Przepływowe podgrzewaczy cieszą się dużym uznaniem zarówno w domach jedno- jak i wielorodzinnych. Niejednokrotnie urządzenia tego typu uwzględnia się również w gastronomii, biurach oraz zakładach produkcyjnych. Na uwagę zasługuje wysoka sprawność oraz możliwość podłączenia kilku punktów poboru wody do jednego urządzenia. Zyskuje się więc oszczędność energii oraz obniżenie kosztów inwestycyjnych. Do wyboru mamy modele jedno- i trójfazowe sterowane elektroniczne i hydrauliczne.

Jak wiemy praca przepływowego podgrzewacza zainicjowana jest z chwilą odkręcenia kranu z ciepłą wodą. Urządzenie podgrzewa wodę tym samym pobierając energię elektryczną. Z chwilą zakończenia przepływu wody, czyli zakręcenia kranu, urządzenie wyłącza się a co za tym idzie energia elektryczna przestaje być pobierana. Pamiętajmy, że podczas dłuższej przerwy w pracy urządzenia, woda znajdująca się w części instalacji pomiędzy podgrzewaczem a kranem, zdąży wystygnąć. Stąd też po odkręceniu kranu będziemy musieli odczekać chwilę aby popłynęła ciepła woda. Rzecz jasna sytuacja taka ma miejsce w przypadku znacznego oddalenia podgrzewacza od punktu poboru wody.

Fot. 2. Trójfazowy przepływowy podgrzewacz wody K2-elektronic firmy Nibe-Biawar o mocy 12 - 24 kW wyposażony jest w elektroniczny system sterowania. Konstrukcja ogrzewacza oparta jest na płytce elektronicznej z procesorem oraz zbiorniku grzejnym z otwartymi elementami grzejnymi. Płytka elektroniczna, dzięki czujnikom temperatury i przepływu, dostosowuje moc ogrzewacza do ilości przepływającej wody.Fot. 1. Przepływowy podgrzewacz wody, 3- fazowy, model DEL electronic LCD. Elektroniczne sterowanie bazuje na mikroprocesorze. Urządzenie jest w stanie zaopatrywać kilka punktów poboru wody.

Cechy

W nowoczesnych modelach podgrzewaczy przepływowych istotna jest w pełni automatyczna praca urządzenia, pozwalająca na utrzymywanie temperatury wody zadanej przez użytkownika. Regulacja odbywa się z dokładnością do 0,5ºC. Jak już wspomniano wcześniej, nowoczesne modele bazują na technice mikroprocesorowej. Zwróćmy uwagę, że dzięki temu wzrost temperatury wody jest płynny. W niektórych wersjach przewidziano tzw. odkrytą grzałkę. Tym sposobem zyskuje się możliwość korzystania z wody o dużej zawartości wapnia przy zmniejszeniu ryzyka zakamienienia urządzenia. Przydatne rozwiązanie stanowi również elektroniczny system wykrywania pęcherzyków powietrza, który zabezpiecza podgrzewacz przed przepaleniem.

Interesujące są również programy kąpielowe. To właśnie dzięki nim możliwa jest automatyczna a zarazem cykliczna zmiana temperatury wypływającej wody. Stąd też w tym zakresie wybrać możemy programy takie jak zimowy – odświeżający, letni – odświeżający oraz poprawiający krążenie krwi.

Nowoczesne podgrzewacze przepływowe są w stanie zaopatrywać kilka punktów poboru wody. Do wyboru mamy modele przeznaczone do różnych miejsc montażu. Stąd też nabyć możemy wersje nad- i podumywalkowe. Ze względu na to, że podgrzewacze dostępne są w wielu wersjach mocy, zyskamy urządzenie ściśle dostosowane do naszych potrzeb. Na uwagę zasługują również funkcje zabezpieczające. Zwróćmy również uwagę na możliwość zdalnego sterowania przewodowego z ochroną przed nieumyślną zmianą parametrów. Funkcja ECO pozwoli na uzyskanie oszczędności energii poprzez ograniczenie przepływu.

Fot. 3. PPVE electronic LCD easy touch to elektryczny podgrzewacz wody firmy Kospel. Dzięki zastosowaniu dotykowego ekranu zyskuje się komfort obsługi urządzenia. W podgrzewaczu przewidziano trzy najczęściej używane temperatury. W celu zabezpieczenia dzieci przed poparzeniem można ograniczyć maksymalną temperaturę pracy.Fot. 3. PPVE electronic LCD easy touch to elektryczny podgrzewacz wody firmy Kospel. Dzięki zastosowaniu dotykowego ekranu zyskuje się komfort obsługi urządzenia. W podgrzewaczu przewidziano trzy najczęściej używane temperatury. W celu zabezpieczenia dzieci przed poparzeniem można ograniczyć maksymalną temperaturę pracy.

Trójfazowy przepływowy podgrzewacz wody K2-elektronic firmy Nibe-Biawar, o mocy 12-24kW, wyposażony jest w elektroniczny system sterowania. Konstrukcja podgrzewacza oparta jest na płytce elektronicznej z procesorem oraz zbiorniku grzejnym z otwartymi elementami grzejnymi (podgrzewana woda bezpośrednio omywa grzałki). Płytka elektroniczna, dzięki czujnikom temperatury i przepływu, dostosowuje moc podgrzewacza do ilości przepływającej wody. Dzięki temu wahania temperatury wody wylotowej są niewielkie, rzędu +/-2ºC. W urządzeniu przewidziano skuteczne zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i temperatury.

Fot. 4. Podgrzewacz przepływowy Siemens DE18555 - przeznaczony do montażu nad umywalką.Fot. 4. Podgrzewacz przepływowy Siemens DE18555 – przeznaczony do montażu nad umywalką.

Co jeszcze ciekawego?

Do wymiany danych z użytkownikiem przeznaczony jest ciekłokrystaliczny wyświetlacz LCD, który informuje o podstawowych parametrach pracy urządzenia, takich jak wielkość przepływu czy też zużycie energii elektrycznej i wody. W niektórych modelach przewidziano kreskowy wskaźnik mocy. Na wyświetlaczu mamy również do dyspozycji aktualny czas. Zwraca się uwagę, że nowoczesne rozwiązania z zakresu elektroniki pozwalają na oszczędność zarówno wody jak i energii, wynoszącą do 20% w porównaniu z modelami sterowanymi hydraulicznie.

W nowoczesnych systemach instalacyjnych przyda się z pewnością możliwość współpracy z kolektorami słonecznymi. Stąd też możliwość skorzystania z funkcji pozwalającej na dogrzewanie już wstępnie podgrzanej wody. W zakresie bezpieczeństwa przydatna jest blokada temperatury na poziomie 42°C.

Interesujące rozwiązania uwzględnia się również z myślą o instalatorach. Stąd też w niektórych modelach przewidziano technikę szybkiego montażu. Istnieje możliwość podłączenia do sieci elektroenergetycznej przewodem u góry lub u dołu urządzenia. Komfort montażu poprawi także rozdzielenie tylnej ścianki i bloku grzewczego.

W nowoczesnych przepływowych podgrzewaczach wody uwzględnia się niski przepływ załączający. Na uwagę zasługują również ruchome końcówki przyłączy wody. Nie ma zatem potrzeby korygowania niewłaściwie wykonanych instalacji wodnych. Skorzystać można z funkcji automatycznego ograniczania przepływu wody po napełnieniu wanny. Zwróćmy uwagę na walory estetyczne podgrzewaczy poprzez odpowiednio dobrane materiały i design urządzenia. Na przykład przepływowy podgrzewacz wody DE1821555 firmy Siemens to model ciśnieniowy (zamknięty) przeznaczony do montażu nadumywalkowego. W urządzeniu przewidziano zintegrowany przełącznik energii elektrycznej. Jako zalety tego urządzenia wymienia się przede wszystkim kolorowy wyświetlacz LCD oraz bardzo proste sterowanie. Użytkownik jest informowany o zadanej temperaturze wody, zużytej energii oraz o realizowanych dodatkowych funkcjach przez urządzenie. Regulacja temperatury, z dokładnością 0,5°C, mieści się w zakresie pomiędzy 20°C a 60°C. Do obsługi urządzenia przeznaczone są cztery przyciski wyboru funkcji. Skorzystać możemy z programu Wellnes, który pozwala na masaż wodą o zmiennej temperaturze. Funkcja ECO przyczynia się natomiast do oszczędności wody i energii. Dwa przyciski umożliwiają zapisanie w pamięci indywidualnych ustawień temperatury kąpieli. Technika montażu bazuje na systemie CLICKFIX plus.

Przepływowe w wersji mini

Podgrzewacze przepływowe dostępne są również jako modele cechujące się niewielkimi rozmiarami. Stąd też dobrze sprawdzają się one przy obsłudze jednego punktu poboru wody. Miejsce zamontowania można przewidzieć zarówno pod umywalką jak i nad nią. Takie rozwiązanie ma swoje zalety bowiem zapobiega się stratom energii i skraca się do minimum czas oczekiwania na wodę. Ważną rolę w modelach tego typu odgrywa niski przepływ włączeniowy przy minimalnym ciśnieniu. Dzięki metalowym króćcom zdecydowanie zwiększona jest wytrzymałość na działanie czynników mechanicznych. W modelach tego typu najczęściej przewiduje się przewód przyłączeniowy z wtyczką. Niektóre wersje wyposażyć można ekonomiczny regulator strumienia wody.

Fot. 5. Komfort użytkowania podgrzewaczy przepływowych poprawi możliwość zastosowanie zdalnego sterowania.Fot. 5. Komfort użytkowania podgrzewaczy przepływowych poprawi możliwość zastosowanie zdalnego sterowania.

Instalując przepływowy podgrzewacz w wersji mini zwróćmy uwagę na wymaganą przez producenta oporność właściwą wody. Wartość tego parametru najlepiej sprawdzić u administratora sieci wodociągowej. Zadbajmy o osiowe wprowadzenie rur przyłączeniowych do króćców. Ważne jest również dokręcenie śrub z odpowiednią siłą. Pamiętajmy, że niejednokrotnie producenci zalecają tzw. płukanie rozruchowe. W tym celu należy otworzyć zawór ciepłej wody i pobierać ją przez co najmniej jedną minutę.

Sterowanie na falach eteru

W nowoczesnych przepływowych podgrzewaczach wody przewiduje się możliwość sterowania bezprzewodowego, bazującego na radiowych technologiach wymiany danych. Stąd też urządzenie można obsługiwać za pomocą pilota zdalnego sterowania. Rzecz jasna do dyspozycji dalej mamy możliwość parametryzowania za pomocą lokalnego panelu. Na wyświetlaczu wtórnym powielone są informacje z wyświetlacza lokalnego takie jak temperatura, ilość przepływu oraz zużycie energii. Pilota najczęściej instaluje się na ścianie lub w pobliżu prysznica czy też wanny. System można rozbudować nawet do kilku pilotów. Przyda nam się również pamięć temperatury zadanej. Zasięg w budynku typowego urządzenia wynosi do 25 m.

Jak właściwie dobrać

Pamiętajmy aby przy wyborze przepływowego podgrzewacza wody uwzględnić kilka ważnych czynników. Przede wszystkim zwróćmy uwagę, że wydajność urządzenia zależy od jego mocy, temperatury zimnej wody dopływającej oraz temperatury wody na wyjściu. Modele o najmniejszych mocach, osiągające 3 kW są w stanie podgrzewać wodę o temperaturze 10°C do około 50°C w ilości od 1 do 2 l na minutę.

Fot. 6. Model Amicus instalowany jest najczęściej przy zlewozmywaku lub umywalce. Urządzenie może być podłączone do dwóch położonych blisko siebie punktów pod warunkiem, że pobór wody nie będzie jednoczesny. Konstrukcja ciśnieniowa umożliwia włączenie do instalacji wodnej oraz podłączenie do dowolnej baterii.Fot. 6. Model Amicus instalowany jest najczęściej przy zlewozmywaku lub umywalce. Urządzenie może być podłączone do dwóch położonych blisko siebie punktów pod warunkiem, że pobór wody nie będzie jednoczesny. Konstrukcja ciśnieniowa umożliwia włączenie do instalacji wodnej oraz podłączenie do dowolnej baterii.

Pamiętajmy ta

W podgrzewaczach jednopunktowych najczęściej przewiduje się sterowanie hydrauliczne. Tym sposobem, wraz ze wzrostem przepływu, maleje temperatura wody i odwrotnie. W podgrzewaczach, które charakteryzuje mniejsza moc, bardzo często nie ma możliwości jej regulowania. W modelach o większej mocy regulacja ma charakter skokowy. Stąd też w przypadku małego przepływu urządzenie działa na połowie mocy. Przy zwiększeniu przepływu podgrzewacz uruchamia pełną moc grzewczą. Jednak przy wyborze zwróćmy uwagę na opisywane wcześniej podgrzewacze wielopunktowe, bazujące na elektronicznym sterowaniu zarówno mocą jak strumieniem ciepłej wody. To właśnie dzięki nim zyskuje się precyzyjne regulowanie temperatury oraz optymalne zużycie energii elektrycznej.

Podkreśla się, że wydajność przepływowego podgrzewacza wody zależy także od napięcia w sieci elektroenergetycznej. Jeżeli jest ono niższe od nominalnej wartości, wydajność podgrzewacza również będzie mniejsza. Stąd też jeżeli dochodzi do częstych spadków napięcia w sieci warto zastosować podgrzewacz o większej mocy.

kże, że wydajność podgrzewacza jest tym większa im mniejsza jest różnica temperatury wody dopływającej do podgrzewacza i z niego wypływającej. Jak wiemy woda w porze letniej jest cieplejsza niż zimą. Tym sposobem wydajność podgrzewacza będzie więc większa.

 

Nie bez znaczenie jest również jakość wody, która może powodować osadzanie się kamienia na elementach grzejnych, czego skutkiem jest obniżenie wydajności urządzenia i zwiększony pobór energii. Dobrym rozwiązaniem może tu być elektronicznie sterowany model DHB STi thermotronic firmy Stiebel Eltron-Polska. Jego zanurzone w wodzie i okryte miedzianym płaszczem elementy grzejne są wyjątkowo odporne na osadzanie się kamienia. Tym sposobem nawet najbardziej zawapniona woda nie powoduje zarastania grzałek. Urządzenie współpracuje bezpiecznie z instalacją wodną z miedzi, stali bądź tworzyw sztucznych. Uniwersalna obudowa przystosowana jest do montażu nad lub pod punktem poboru wody.

Pokrętło wyboru temperatury ciepłej wody pozwala na dostosowanie żądanej temperatury wody w punkcie poboru w zakresie około 35, 45, i 55°C.

Fot. 7. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom i stylistyce nowoczesnych urządzeń nie popsują one walorów estetycznych naszej łazienki.Fot. 7. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom i stylistyce nowoczesnych urządzeń nie popsują one walorów estetycznych naszej łazienki.

Instalacja i użytkowanie

Pomimo tego, że nowoczesne podgrzewacze wody są urządzeniami trwałymi to jednak pamiętajmy o kilku zasadach, które warto uwzględnić podczas eksploatacji urządzenia. Zwróćmy uwagę na prawidłowe podłączenie do instalacji elektrycznej oraz na jej odpowiedni stan techniczny. Jeżeli urządzenie podłączane jest poprzez puszkę instalacyjną ważne aby jej wnętrzu połączenie było prawidłowe i pewne. W takim przypadku podgrzewacz powinna podłączyć osoba, która ma odpowiednie uprawnienia w zakresie prac elektroinstalacyjnych. Niejednokrotnie wymagania takie narzucają producenci, warunkując ich spełnieniem uznanie prawa z tytułu gwarancji. Jeżeli nie ma wody w podgrzewaczu nie uruchamiajmy go. Ważne jest więc odpowietrzenie urządzenia po przerwie w dostawie wody.

Adam Jeziorski

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *