Co powinien zawierać zestaw do pracy na wysokości?

Prace na wysokości stanowią szczególne zagrożenie dla pracowników. Jak zatem powinno być zabezpieczone takie miejsce pracy i jakie obowiązki spoczywają w związku z tym na pracodawcy?

co powinien zawierac zestaw do pracy na wysokosci - Co powinien zawierać zestaw do pracy na wysokości?

Bezpieczeństwo pracy

Każdy pracownik wykonujący roboty na wysokości musi mieć zapewnioną ochronę przed upadkiem – reguluje to Kodeks pracy oraz Prawo budowlane w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Nieprzestrzeganie tych zapisów zwiększa zagrożenie wypadkami, w tym również wypadkami śmiertelnymi. Z danych Inspekcji Pracy wynika, że najczęstszą przyczyną wypadków na budowach jest właśnie brak należytej ochrony pracowników i tolerowanie odstępstw od przepisów BHP. Zgodnie z przepisami, pracą na wysokości jest praca wykonywana w odległości 1 m od podłoża albo wyżej, a powierzchnia pracy nie jest osłonięta z wszystkich stron pełnymi ścianami. Zabezpieczenia przy pracy na wysokości można podzielić na ogólne oraz indywidualne. Do tych pierwszych zalicza się między innymi balustrady, siatki ochronne i rusztowania, do drugich całe wyposażenie, które ma chronić konkretnego pracownika.

Zestaw do prac wysokościowych

W zestawie musi się znaleźć system chroniący przed upadkiem z wysokości. Wyróżnia się kilka rodzajów: system powstrzymujący spadanie z wysokości, system uniemożliwiający rozpoczęcie spadania z wysokości, system nadawania pozycji podczas pracy na wysokości. W każdym z tych systemów musi się znaleźć urządzenie samozaciskowe albo samohamowne oraz linka bezpieczeństwa z amortyzatorem. Co ważne, nie mogą to być zwykłe liny wykorzystywane np. w sportach wspinaczkowych, ale atestowane liny bezpieczeństwa, przystosowane do konkretnego rodzaju prac wysokościowych. System powinien działać tak, by w razie ewentualnego upadku nie doszło do dużych przeciążeń, które mogą być równie groźne dla zdrowia pracownika jak sam upadek.

Uprząż do pracy na wysokości musi ściśle oplatać ciało pracownika, ale nie może powodować dyskomfortu i ograniczać zakresu ruchu. Uprząż składa się z grzbietowej i piersiowej klamry zaczepowej, pasa biodrowego i jego klamry. Do ustalania pozycji podczas pracy na wysokości służy pas biodrowy wyposażony w linkę regulującą oraz klamrę boczną. Szelki bezpieczeństwa w ergonomicznym kształcie i z miękkim wyściełaniem można zamówić na stronie www.glovex.com.pl. W zestawie, oprócz szelek, liny i amortyzatora, może się jeszcze znaleźć skrzynka transportowa albo worek.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułKompaktowy miernik stroboskopowy od Fluke
Następny artykułJak odpowiednio dobrać regały magazynowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here