Podnośnik koszowy fachowego instalatora. Rodzaje i zastosowanie podnośników w pracach instalacyjnych

Instalacje realizowane na wysokości wymagają odpowiedniego zaplecza. By dostać się na miejsce, warto wybrać podnośniki koszowe. To urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu, z którymi roboty wysokościowe przebiegają szybko, efektywnie i bezpiecznie. Jak wykorzystać je w pracy instalatora?

Podnośnik koszowy fachowego instalatora. Rodzaje i zastosowanie podnośników w pracach instalacyjnych

Czym są podnośniki koszowe?

Podnośniki koszowe (zwyżki) to urządzenia podnośnikowe, które wyposażone są w zabezpieczony barierkami kosz roboczy. Używane są w pracach na wysokości od kilku do kilkudziesięciu metrów w zależności od wybranego modelu.

Za pomocą podnośnika koszowego można realizować roboty we wnętrzach – wykorzystuje się wtedy zwyżki wyposażone w silniki elektryczne. Dzięki niskiemu ciężarowi i niebrudzącemu ogumieniu nie powodują uszkodzenia posadzek. 

REKLAMA

Na zewnątrz stosuje się podnośniki koszowe spalinowe, które dzięki zastosowaniu napędu na 4 koła, terenowemu ogumieniu i podporom stabilizującym doskonale sprawdzają się na nierównym terenie.

Dlaczego warto prowadzić prace instalacyjne z podnośnikiem koszowym?

Zastosowanie urządzenia jak podnośnik koszowy w pracach instalacyjnych niesie za sobą wiele korzyści. Zwyżki są wygodną i bezpieczną formą organizacji stanowiska pracy, stanowiąc alternatywę dla rusztowań i drabin. Zapewniają łatwy i szybki dostęp do miejsc położonych na znacznej wysokości, również nad przeszkodami, na przykład schodami, drogami, chodnikami, zbiornikami wodnymi. 

Zastosowanie podnośników koszowych w pracach instalacyjnych

Podnośniki mogą być wykorzystane w różnych pracach instalacyjnych, które odbywają się na wysokości. Do jakich zadań można je wykorzystać?

  1. Instalacje elektryczne – montaż przewodów i osprzętu elektrycznego na wysokości przez elektryka.
  2. Instalacje oświetleniowe – sprawdzają się w montażu lamp wiszących, reflektorów czy lamp ściennych, na przykład na halach, w magazynach lub w obiektach handlowych.
  3. Instalacje HVAC – używane są do montażu urządzeń klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i grzewczych w budynkach, najczęściej pod ich stropami i na ścianach.
  4. Instalacje informatyczne – stosowane są przy układaniu okablowania i komponentów IT, sieci i systemów telekomunikacyjnych, używanych do przesyłu danych.
  5. Instalacje reklamowe – montaż konstrukcji pod reklamy, bannerów reklamowych, billboardów, tablic, liter 3D, także z ich oświetleniem.
  6. Instalacje bezpieczeństwa – systemy monitoringowe CCTV, alarmowe na wysokości, które mogą objąć duży obszar przeznaczony do dozorowania.

To tylko przykładowe możliwości wykorzystania podnośników koszowych w pracach instalacyjnych. Mogą być użyte również w innych zadaniach prowadzonych na wysokości we wnętrzach i na zewnątrz.

baner do wynajmu podnośników koszowych

Jakie podnośniki koszowe sprawdzą się w pracy instalatora?

W pracach instalacyjnych wykorzystuje się wszystkie rodzaje podnośników koszowych – nożycowe, teleskopowo-przegubowe, masztowe i pająki.

Podnośniki nożycowe charakteryzują się dużym koszem roboczym i pozwalają na prowadzenie prac bezpośrednio pod lub w pobliżu miejsca docelowego.  Podczas montażu instalacji we wnętrzach znakomicie sprawdzają się małe i zwrotne podnośniki nożycowe elektryczne jak Genie GS 1330 micro o wysokości roboczej do 5,90 m, udźwigu 227 kg oraz wadze 885 kg. To podnośnik koszowy, który ze względu na swoje wymiary transportowe bez problemu przejeżdża przez drzwi.

Z kolei teleskopowo-przegubowe podnośniki koszowe najlepiej sprawdzają się w zadaniach, gdzie ważny jest duży zasięg ramienia podnośnika np. w przypadku prac nad liniami produkcyjnymi. Model sprawdzą się także w przypadku montażu systemów na dachach lub ścianach budynków. 

Do praz na terenie magazynów, hal, składów doskonałym wyborem będą podnośniki masztowe, na przykład elektryczny model JLG Toucan 12E Plus, który pozwala na pracę na wysokości do 12,65 m i ma zasięg boczny do 6,05 m – dzięki niemu bez problemu sprawdzisz, dokonasz napraw i serwisu instalacji, ale także sięgniesz po rzeczy z  regałów lub przemieścisz się bez konieczności przejazdu z jednej na drugą stronę półek. 

W robotach instalacyjnych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz sprawdzają się też podnośniki pająki (np. TEUPEN LEO), które wyposażone są w gąsienice zamiast kół. Modele mają zasięgi takie jak podnośniki teleskopowe z przegubami, jednak dużo lżejszą konstrukcję i opcję złożenia do kompaktowych wymiarów. Zwyżki tego typu mogą osiągać wysokość roboczą nawet do 25,60 m, a dzięki możliwości niezależnej regulacji wysokości każdej z gąsienic mogą poruszać się po zboczach. Zwyżki wykorzystuje się w trudno dostępnych miejscach ze spadkami i uskokami terenu, w galeriach handlowych, czy kościołach.

AA Herkules – wypożyczalnia podnośników koszowych dla fachowców

Potrzebujesz podnośnika koszowego do prac instalacyjnych? Wypożyczalnia AA Herkules dostarcza nowoczesne urządzenia podnośnikowe na terenie województw mazowieckiego, śląskiego, dolnośląskiego i łódzkiego. 

AA Herkules prezentuje szeroką gamę zwyżek nożycowych, teleskopowo-przegubowych, masztowych i pająków w konkurencyjnych cenach. Urządzenia można wynająć z opcją załadunku na własną przyczepkę lub samochód dostawczy oraz z transportem na miejsce w przypadku większych podnośników.

Więcej informacji o dostępnych modelach i promocyjnych cenach wynajmu podnośników można uzyskać na stronie wypożyczalni AA Herkules – https://podnosnikikoszowe.pl/.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *