Co warto wiedzieć przed zakupem klimatyzatora przenośnego?

Ocieplający się klimat, coraz częściej występująca cyrkulacja równikowa powodują napływ gorącego powietrza również w miesiącach niekojarzonych zbytnio z upałami. Dlatego też wiele osób już wiosną lub nawet zimą rozpoczyna poszukiwania klimatyzatora do domu. Tam, gdzie z różnych względów nie ma możliwości instalacji naściennej klimatyzacji, z pomocą przychodzi klimatyzator przenośny. Co warto wiedzieć przed zakupem takiego urządzenia? Na co zwracać uwagę?

co warto wiedziec przed zakupem klimatyzatora przenosnego - Co warto wiedzieć przed zakupem klimatyzatora przenośnego?

Co warto wiedzieć przed zakupem klimatyzatora przenośnego – najważniejsze cechy

Bezproblemowe rozwiązanie

Tradycyjna klimatyzacja naścienna może budzić kontrowersje w przypadku mieszkań w domach wielorodzinnych. Sąsiedzi z bloku czy kamienicy mogą nie być zachwyceni hałasem generowanym przez jednostkę zewnętrzną, zamontowaną na elewacji budynku. Tymczasem klimatyzatory przenośne to urządzenia, które bez problemu zainstalujemy w każdym mieszkaniu, nie ingerując w ściany wewnętrzne, jak i elewację budynku. Dzięki temu ich montaż jest możliwy w każdej chwili, bez starania się o zgody administracji.

Samodzielny montaż

Ponadto instalacja klimatyzatora przenośnego ogranicza się jedynie do znalezienia płaskiej powierzchni przy oknie, w pobliżu którego urządzenie stanie i wyprowadzony zostanie na zewnątrz tzw. skraplacz (rura klimatyzatora). Warto w tym miejscu zaopatrzyć się od razu w specjalną uszczelkę okienna, sprzedawaną oddzielnie lub w zestawie. Klimatyzator przenośny Fersk Vind posiada uszczelkę dołączoną w cenie klimatyzatora. Uszczelka ta zapobiegnie napływaniu z zewnątrz nowych mas ciepłego powietrza. Na koniec wystarczy jedynie podłączyć urządzenie do prądu, aby cieszyć się chłodnym (w niektórych modelach również ciepłym) powietrzem.

Niska cena

Niewątpliwym atutem klimatyzacji przenośnej jest również stosunkowo niska cena takiego rozwiązania. Najtańsze urządzenia przenośne dostępne są za około 1,5-2 tysiące złotych, co jest odczuwalną różnicą w stosunku do tradycyjnych klimatyzatorów, w przypadku których należy  doliczyć jeszcze koszty oraz czas instalacji (odpowiednio rosnące wraz z nadejściem sezonu).

Na co zwrócić uwagę kupując klimatyzator przenośny?

1. Odpowiednia moc chłodnicza

Jeżeli klimatyzator ma skutecznie schładzać dane pomieszczenie, jego moc chłodnicza powinna być dopasowana do docelowej powierzchni. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych obliczeń, warto pokrótce wyjaśnić czym jest tzw. moc chłodnicza? 

Moc chłodnicza to parametr determinujący wydajność urządzenia, wyrażany w kW, W lub BTU (jednostka miara popularna w Wielkiej Brytanii i USA). 

1 kW to 3412,142 BTU. Najpopularniejsze klimatyzatory przenośne mają z reguły od 8000 do 12000 BTU, co przekłada się na następującą ilość kW

8000 BTU = 2,34kW

10000 BTU = 2,93 kW

12000 BTU = 3,52 kW

Jak odnieść powyższe wartości do powierzchni pokoju? Przyjmuje się, że do schłodzenia 1 m3 potrzeba m.in. 0,03 kW. Pamiętajmy jednak, iż jest to 1 metr sześcienny. W przypadku 1 metra kwadratowego, wartość ta będzie równa 0,081 kW (zakładając, że pomieszczenie ma wysokość 2,5 metra). Do schłodzenia 40 m2, potrzebne więc będzie urządzenie o minimalnej mocy chłodniczej 3,24 kW.

2. Przepływ powietrza

Kolejnym istotnym czynnikiem, wpływającym na to jak szybko klimatyzator przenośny schłodzi dane pomieszczenie, jest jego przepływ powietrza. Wyrażany w m³/h, parametr ten wpływa na tempo chłodzenia – im wyższa wartość współczynnika, tym szybciej klimatyzator będzie w stanie obniżyć temperaturę. W przypadku większości standardowej wielkości pomieszczeń, do efektownego ich schłodzenia potrzebne są urządzenia o przepływie powietrza min. 300 m3/h.

3. Funkcje klimatyzatorów przenośnych

Warto wiedzieć, iż klimatyzatory przenośne to w wielu przypadkach urządzenia wielofunkcyjne, które pozwalają nie tylko schłodzić powietrze w pomieszczeniu, ale również wentylować, osuszać, a czasem także ogrzewać cztery ściany. Do najpopularniejszych funkcji klimatyzatorów zaliczamy:

  • wentylację – tryb, który umożliwia wymianę powietrza bez zmiany jego temperatury
  • osuszanie – często efekt uboczny procesu chłodzenia. Przydatny jednak zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy to wilgotność przekracza często zalecany poziom
  • ogrzewanie – nie każdy klimatyzator umożliwia również ogrzewanie mieszkań, jednak jest to funkcja szczególnie przydatna w okresie jesienno-zimowym
  • jonizację – pozwala nasycić powietrze jonami, dając uczucie jego odświeżenia
co warto wiedziec przed zakupem klimatyzatora przenosnego1 - Co warto wiedzieć przed zakupem klimatyzatora przenośnego?
Klimatyzatory przenośne Fersk. Źródło: www.fersk.pl

4. Głośność pracy

Praca klimatyzatora przenośnego niestety okupiona jest ryzykiem hałasu. W zależności od klasy urządzenia, jego mocy chłodniczej, trybu pracy etc., sprzęt ten może generować różny poziom hałasu, który jednak będzie zauważalny dla domowników. Głośność na poziomie 50-55 dB można uznać za akceptowalną, nie przeszkadzającą w wykonywaniu codziennych obowiązków. Powyżej tych wartości, hałas może stać się uciążliwy. Wybierając klimatyzator, warto jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, klimatyzator nie pracuje cały czas, a wiele urządzeń wyposażonych jest w timer. Dzięki temu możemy tak zaprogramować pracę sprzętu, aby chłodzenie odbywało się np. przed powrotem do domu. Po drugie, niektóre urządzenia wyposażone są w tryb nocny, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu i mniejszy hałas (często na poziomie 35 dB i mniej).

5. Pobór prądu

W przypadku klimatyzatorów możemy mówić o odczuwalnym zużyciu prądu. Nie są to jednak wartości, które znacząco uszczuplą nasz budżet. Na rynku dostępnych jest coraz więcej urządzeń o klasie energetycznej A+, a nawet A++. Maksymalny pobór mocy oscyluje często w przedziale 1000-1200 W. Przyjmując, że pobór mocy to 1 kW, a urządzenie pracować będzie przez około 60 h miesięcznie, możemy łatwo obliczyć miesięczny koszty używania klimatyzatora przenośnego:

60 h x 1 kW = 60 kWh miesięcznie

60 kWh x 0,55 zl* = 33 zł miesięcznie

*Średnia stawka najpopularniejszej taryfy G11 w roku 2019.

Podsumowanie – czy warto kupić klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny to tańsza alternatywa dla klimatyzacji naściennej, która ze względów finansowych, jak i infrastruktury budynku, nie wszędzie może być zamontowana. Rozwiązanie to nie jest pozbawione wad, do których zaliczamy przede wszystkim głośność pracy, jednak mobilność urządzenia oraz jego błyskawiczny montaż, zdają się przemawiać mocno na korzyść przenośnej klimatyzacji.

test
Poprzedni artykułNajczęstsze pytania odnośnie montażu klimatyzatorów Gree – czyli rozprawiamy się z mitami, cz. 2
Następny artykułPrzewaga kilku warstw – dlaczego warto postawić na rury wielowarstwowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here