Najczęstsze pytania odnośnie montażu klimatyzatorów Gree – czyli rozprawiamy się z mitami, cz. 2

  Branża klimatyzacji w roku 2019, ze względu na wyjątkowo upalne i długie lato, przeżyła swoisty boom w Polsce. Urządzenia w okresie najwyższych temperatur sprzedawały się jak ciepłe bułeczki, dystrybutorzy nie nadążali z obsługą zamówień, a instalatorzy z montowaniem klimatyzatorów.

  najczestsze pytania odnosnie montazu klimatyzatorow gree – czyli rozprawiamy sie z mitami cz 2 1024x573 - Najczęstsze pytania odnośnie montażu klimatyzatorów Gree – czyli rozprawiamy się z mitami, cz. 2

  Bardzo dobry sezon sprawił, że na rynku pojawiło się wiele nowych firm montujących klimatyzatory i tym samym pracowników, często wchodzących w branżę bez doświadczenia. Firma Free Polska zanotowała znaczny wzrost zainteresowania szkoleniami oraz zdobywaniem wiedzy. Kontynuacja artykułu z poprzedniego numeru w formie Q&A, rozwiewająca wątpliwości i odpowiadająca na najczęściej zadawane pytania jest zatem dedykowana przede wszystkim (choć nie tylko) nowym instalatorom w branży. Przyjrzyjmy się zatem kolejnym rozterkom i niepewnościom, jakie zgłaszają do Centrum Szkoleniowego Gree instalatorzy klimatyzatorów.

  Pytanie: Czy możliwe jest dowolne dobieranie jednostek wewnętrznych w systemach multi Free Match do jednostek zewnętrznych?
  Nie. Kombinacje doboru jednostek są ograniczone i opisane za pomocą tabeli konfi guracji. Znaleźć ją można w katalogu. Tabela ta przedstawia możliwe kombinacje wydajności poszczególnych jednostek wewnętrznych w połączeniu z zewnętrzną. Nie ma tu znaczenia typ jednostki.

  Pytanie: Czy w klimatyzatorach ściennych Gree możliwe jest zdemontowanie i wyczyszczenie tacy skroplin?
  Tak, choć nie zawsze jest to łatwe. Zależy to od modelu urządzenia. Niektóre klimatyzatory mają tacę skroplin stale zespoloną z korpusem urządzenia, co czyni demontaż trudnym. W odpowiedzi na sygnały od instalatorów, wkrótce wprowadzimy na polski rynek nowy model Gree G-Tech, który dzięki swojej konstrukcji będzie umożliwiał wyjątkowo łatwy i szybki demontaż oraz serwis. W pełni demontowalne, poza tacą kondensatu, będą m.in. żaluzja, obudowa, czy turbina wentylatora.

  najczestsze pytania odnosnie montazu klimatyzatorow gree – czyli rozprawiamy sie z mitami cz 22 - Najczęstsze pytania odnośnie montażu klimatyzatorów Gree – czyli rozprawiamy się z mitami, cz. 2
  Sterownik pracy naprzemiennej Gree Alternate Wireless IR

  Pytanie: Czy funkcja odczytu temperatury z pilota bezprzewodowego (I Feel) jest wiarygodna i działa efektywnie?
  W moim przypadku często komunikacja sterownika z urządzeniem nie funkcjonuje. Funkcja jest jak najbardziej wiarygodna i efektywna. Należy jednak pamiętać, że wszystkie urządzenia Gree (poza U-Crown), mają piloty na podczerwień, która jest sygnałem kierunkowym i nie przechodzącym przez ściany. Stąd pilot musi znajdować się w odległości nie większej niż kilka metrów od urządzenia, nie może występować między nimi żadna przeszkoda (np. ścianka działowa) oraz sterownik musi być skierowany w stronę klimatyzatora. Najprawdopodobniej Pani/Pana problem, leży właśnie w którymś z tych punktów.

  Pytanie: Czy urządzenia realnie pracują na grzaniu do temperatur podanych przez producenta?
  Co się dzieje po przekroczeniu podanej granicy? Zakres temperatur pracy został wyznaczony przez producenta drogą testów i badań laboratoryjnych. Nie oznacza to jednak, że jest stały i należy traktować go dokładnie. O tym, czy urządzenie jest w stanie dalej pracować decyduje więcej czynników. Dlatego przy sprzyjających warunkach klimatyzator może pracować w grzaniu nawet przy niższej temperaturze niż wyznaczona doświadczalnie i umownie granica. Z drugiej strony, przy niekorzystnych warunkach (np. duża wilgotność powietrza) może przestać pracować wcześniej. Zakres katalogowy należy zatem traktować jako zakres nominalny.

  najczestsze pytania odnosnie montazu klimatyzatorow gree – czyli rozprawiamy sie z mitami cz 23 - Najczęstsze pytania odnośnie montażu klimatyzatorów Gree – czyli rozprawiamy się z mitami, cz. 2
  Sterownik pracy naprzemiennej Gree

  Pytanie: Czy klimatyzatory Gree mogą realizować pracę naprzemienną?
  Tak. Z początkiem roku w ofercie Gree pojawiły się dedykowane do tego sterowniki pracy naprzemiennej Gree Alternate. Występują one w dwóch wersjach: bezprzewodowej i przewodowej (wymagającej zastosowania dodatkowo modułu styku ON/OFF). Sterowniki są kompatybilne z wieloma jednostkami ściennymi oraz komercyjnymi U-Match. Dodatkowo można je wyposażyć w moduł wysyłania SMS po przekroczeniu temperatury alarmowej w pomieszczeniu.

  Pytanie: Czy dobór mocy chłodniczej klimatyzatora dla danego pomieszczenia trzeba obowiązkowo wykonywać w kalkulatorze Gree? Nie, nie jest to obowiązek, aczkolwiek serdecznie zachęcamy do korzystania. Dobieranie wydajności urządzenia oraz wzięcie za to odpowiedzialności przed klientem w całości spoczywają na fi rmie oferującej urządzenie. Stąd też może ona dobrać urządzenie według własnych metod i uznania. Gree pragnąc wspomóc instalatorów stworzyło kalkulator doboru.

  Pytanie: Czy montując i serwisując klimatyzatory Gree obowiązkowo muszę posiadać Certyfikat Autoryzacyjny?
  Certyfikat Autoryzacyjny instalatora wymieniony jest w zasadach gwarancji jako warunek udzielenia pełnej 5-letniej gwarancji. Zatem montaż i serwisowanie urządzeń bez Certyfikatu naraża klienta na utratę gwarancji.

  Pytanie: Jak długo należy wykonywać próżniowanie układu przed montażem?
  To zleży do wielu czynników. Zgodnie ze sztuką osuszanie próżniowe powinno się prowadzić i kontrolować przy pomocy wakuometru, do momentu osiągnięcia zalecanego poziomu próżni. Długość całego procesu zależy m.in. od długości instalacji, średnicy przewodów, fizycznego zawilgocenia, wydajności pompy próżniowej czy temperatury otoczenia.

  Pytanie: Czy w systemach multi Free Match lub VRF GMV może pracować tylko jedna jednostka?
  Tak. Jednostki zewnętrzne systemów multi i VRF mają możliwość dość szerokiego regulowania wydajności sprężarki. W przypadku jednostek multi Free Match są one w stanie pracować z dowolną pojedynczą jednostką. W systemach VRF dla przykładu największa jednostka o mocy 61,5 kW może ograniczyć swoją wydajność do 7%, czyli 4,3 kW. W takim wypadku nie stanowi problemu praca wyłącznie jednej niewielkiej jednostki w dużym układzie.

  Pytanie: Czy możliwe jest podłączenie zasilania urządzenia wbrew dokumentacji bezpośrednio do jednostki wewnętrznej, a następnie razem z przewodem komunikacyjnym do zewnętrznej?
  Zawsze zalecamy montaż urządzeń zgodnie z zaleceniami producenta. Pozwala to uniknąć wielu problemów i awarii. Montaż niezgodnie z wytycznymi producenta może mieć również wpływ na utratę gwarancji. W tym przypadku technicznie nie ma problemu i znaczenia do której jednostki podłączymy zasilanie. Proszę jednak zwrócić uwagę, że przy prawidłowym montażu (zasilanie do jednostki zewnętrznej) przewody komunikacyjne nie są dużej średnicy (wystarczy 1 mm2). W przypadku opisanym w pytaniu musiałyby one mieć np. 2,5 mm2 lub przy większych urządzeniach nawet 4 mm2. Może to rodzić problemy, gdyż zaciski listwy elektrycznej jednostki wewnętrznej mogą okazać się za małe.

  Pytanie: Czy układy przeznaczone na czynnik R410A można nabijać czynnikiem R32 i odwrotnie? Zgodnie z zaleceniami producenta (czytaj odpowiedź na pytanie powyżej) nie. Choć podobnie jak z miejscem zasilania urządzenia, nie będzie to powodowało usterki urządzenia. Czynnik R410A składa się bowiem w połowie z R32. Typ oleju jest również tożsamy.

  Mam nadzieję, że informacje zawarte w odpowiedziach na powyższe pytania były dla Państwa interesujące i pomocne. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o systemach klimatyzacji Gree, prawidłowym montażu, doborze, projektowaniu i serwisowaniu, zapraszam serdecznie na szkolenia do naszego Centrum Gree w Krakowie.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here