Co wyróżnia baterie litowe?

Urządzenia działające na baterie, mogą wykorzystywać różne rodzaje tego produktu. Jednym z nich są baterie litowe. Czym charakteryzuje się ten typ baterii, kiedy warto po niego sięgnąć i co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat litowych baterii.

Co wyróżnia baterie litowe?

Baterie litowe – czy są lepsze niż baterie alkaliczne?

Baterie to nic innego jak zespół ogniw, którego zadaniem jest zmienianie energii chemicznej w energię elektryczną. Baterie wykorzystywane są w rozmaitych urządzeniach oraz pojazdach. Jednym z rodzajów baterii, które mogą stać się źródłem prądu stałego, są baterie litowe. Główne cechy, które sprawiają, że bateria litowa sprawdza się lepiej, niż alkaliczna, to:

  •  lepsze funkcjonowanie w minusowych temperaturach – baterie alkaliczne tracą nawet do 90% swojej pojemności,
  •  większa pojemność w temperaturze pokojowej – różnica może wynosić nawet 60%,
  •  większa efektywność przy dużym obciążeniu prądem.

Jak działają bateria litowa?

Działanie baterii litowych opiera się na bezpośredniej reakcji chemicznej, zachodzącej między elektrodami a elektrolitem, znajdującymi się w ogniwie. Na rynku bez problemu można znaleźć litowe baterie o różnych kształtach, różnej wielkości i różnej pojemności. Dzięki temu bez problemu można je dopasować do urządzeń, które mają zasilać. Warto wspomnieć, że w sklepach dostępne są zarówno baterie przeznaczone do urządzeń, w których można wymieniać baterie, jak i do tych, które umożliwiają wlutowanie baterii i zamontowanie jej na stałe.

REKLAMA

Baterie litowe wykorzystuje się zazwyczaj w urządzeniach wymagających stabilnego, silnego prądu, takich jak np. sprzęt medyczny, aparaty cyfrowe, czy też urządzenia pomiarowe. Warto podkreślić, że wśród zalet baterii litowych znajduje się również długa trwałość, wynosząca nawet kilkanaście lat. Plusem jest także stosunkowo niewielki koszt produkcji tego typu baterii. Dlatego też dzisiaj litowe baterie są bardzo popularne i nic nie zapowiada, aby w najbliższej przyszłości miały wyjść z powszechnego użytku. Baterie litowe w ofercie Micros: https://www.micros.com.pl/baterie-akumulatory-ladowarki/baterie-litowe/

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *