Czy przeszklony dom może być bezpieczny?

  Przeszklone domy należą do najchętniej wybieranych projektów architektonicznych w Polsce. Skutecznie przykuwają uwagę swoim wyglądem, a uzyskane w ten sposób bardzo jasne wnętrza wydatnie przyczyniają się do lepszego samopoczucia mieszkańców. Jednak dla wielu osób zmartwieniem jest poziom bezpieczeństwa zapewniany przez przeszklony dom – przecież szkło jest słabszym materiałem niż beton czy cegła. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Czy przeszklony dom może być bezpieczny?

  czy przeszklony dom moze byc bezpieczny - Czy przeszklony dom może być bezpieczny?

  Dom z dużymi oknami – czy to bezpieczne?

  Duże okna zapewniają nie tylko sporo światła, ale również łatwiejsze nagrzewanie się domu, zwłaszcza w chłodnych, acz słonecznych zimowych dniach. Obawy przed ich montażem mogą jednak budzić względy bezpieczeństwa – jak pokazują statystyki, nawet do 70% włamań następuje właśnie przez okna. Co zatem robić? Redukować ich ilość? Skądże!

  Warto wiedzieć, że nie wszystkie okna są takie same – choć większość standardowych okien nie zapewnia wystarczającej ochrony przed włamywaczami (podniosłoby to wszakże ich końcową cenę), to istnieją rozwiązania, pozwalające na zabezpieczenie nas przed wizytą nieproszonych gości. Jednym z takich zabezpieczeń są np. zaczepy antywyważeniowe. Zapobiegają one najpowszechniejszemu sposobowi na sforsowanie okien, czyli wyważeniu skrzydła z ościeżnicy. Kolejnym elementem, istotnie podnoszącym poziom bezpieczeństwa, jest wkładka antyrozwierceniowa – nawet używając wiertarki, włamywaczom nie uda się skutecznie uszkodzić okucia, co pozwalałoby na nieautoryzowany dostęp do mieszkania. Dobre okna powinny być wykonane ponadto z grubego szkła, które skuteczniej chroni przed próbami sforsowania siłą. By ułatwić dokonanie wyboru, stosuje się specjalną nomenklaturę – okna opisane są według współczynnika, od P1 w górę, określającą stopień zabezpieczeń antywłamaniowych. Najlepiej, jeśli okno ma co najmniej P2 i okucia od RC2 wzwyż (numeracja adekwatna do szkieł).

  Tak więc nawet duże okna nie muszą oznaczać, że nasz dom będzie łatwym łupem dla włamywaczy. Jednak zawsze będą sprawiać, że będzie się pięknie prezentował, a my sami będziemy się w nim doskonale czuć. 

  Rolety antywłamaniowe – dodatkowy strażnik

  Dobre ramy, okucia i grube szkło to nie jedyne sposoby, by podnieść bezpieczeństwo przeszklonego domu. Świetnym rozwiązaniem, szczególnie przydatnym w nocy i podczas naszej absencji, są rolety antywłamaniowe. W gorące, letnie dni zapobiegną one nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza, w nocy uchronią przed hałasem i światłami z zewnątrz. Zawsze jednak będą chronić przed włamywaczami. Warto jednak wiedzieć, że nie każde rolety chronią w równym stopniu. Tylko konstrukcje kompleksowo zaprojektowane dla zapewnienia najlepszej ochrony, będą działać w satysfakcjonujący sposób. Istotny jest więc nie tylko materiał, z którego wykonane są rolety, ale również prowadnice, mechanizm zapadkowy. Wiele zależy również od samego montażu – nawet najlepsze rozwiązania nieodpowiednio zainstalowane zawiodą w starciu ze złodziejami. Sprawdź ofertę rolet antywłamaniowych od firmy Petecki.eu

  Czy warto instalować duże okna?

  Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Niewiele rzeczy sprawia tyle radości, co jasny i piękny przeszklony salon, w którym z upodobaniem będziemy się relaksować w trakcie dnia. Jeśli chodzi zaś o bezpieczeństwo, przeszklony dom zasadniczo nie różni się od bardziej tradycyjnych konstrukcji, pod warunkiem, że zadbamy o zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, chociażby jak te, omówione powyżej. Gdzie ich szukać? 

  Bardzo dobrej jakości stolarkę okienną, drzwi wejściowe, a także zabezpieczenia można znaleźć w ofercie polskiego producenta tych rozwiązań, firmy Petelicki. Prawie 25-letnie doświadczenie i wiele zakończonych sukcesem projektów pozwoliło im na wprowadzenie do oferty okien antywłamaniowych, spełniających surowe standardy w zakresie ochrony przed intruzami. Uzupełnieniem ich oferty są przeciwwłamaniowe drzwi wejściowe, a także różne warianty rolet zapewniających ochronę przed niechcianymi intruzami. Zainteresowany/a? Sprawdź na: https://www.petecki.eu/twoj-bezpieczny-dom-z-firma-petecki/.

  UDOSTĘPNIJ
  Poprzedni artykułWentylacja hybrydowa i jej składowe
  Następny artykuł5 rzeczy, o jakich powinieneś pamiętać budując garaż

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here