5 rzeczy, o jakich powinieneś pamiętać budując garaż

  Posiadanie garażu to błogosławieństwo dla każdego posiadacza samochodu – szczególnie w okresie zimowym, gdy po mroźnej nocy pojazd potrafi być zasypany śniegiem, a szyby zachodzą grubym lodem. Decydując się na garaż należy jednak pamiętać o kilku aspektach, takich jak umeblowanie, brama garażowa (uchylna, czy może segmentowa?), czy nawet oświetlenie jego wnętrza.

  5 rzeczy o jakich powinienes pamietac budujac garaz 1024x684 - 5 rzeczy, o jakich powinieneś pamiętać budując garaż

  1. Brama garażowa: uchylna, segmentowa, czy roletowa?

  W pierwszej kolejności warto zaplanować bramę garażową zabezpieczającą wjazd. Istnieje kilka rodzajów bram tego typu: brama garażowa uchylna będzie otwierała się wzdłuż sufitu na specjalnym wysięgniku. Wymaga ona ok. 1,5 m wolnej powierzchni bezpośrednio przed bramą, bowiem jej dolna część – w pierwszej fazie otwierania – będzie nieco wysunięta przed siebie.

  Brama segmentowa zachowuje się inaczej: składa się z kilku segmentów, które na specjalnych rolkach (przymocowanych do prowadnic) prowadzą ją albo pod stropem, albo wzdłuż bocznej ściany. Z kolei brama roletowa zbudowana jest z szeregu profili, które zwijane są do skrzyni nawojowej umieszczonej nad wjazdem. Możesz wobec tego wybrać bramę zgodnie ze swoimi preferencjami.

  2. Dobrze zabezpiecz wejście do domu!

  Producenci dają wprawdzie gwarancje, że montowane przez nich bramy garażowe są odporne na próby włamania, zawsze radzimy jednak podchodzić do takich deklaracji z pewnym dystansem. Jeżeli więc zamierzasz zainstalować w swoim domu system alarmowy, nie zapomnij, by obejmował on również wnętrze garażu. Pamiętaj: Twój samochód jest cenny!

  Wielu właścicieli garażów zapomina przy tym o zamontowaniu dobrych drzwi antywłamaniowych prowadzących bezpośrednio z garażu prosto do domu. Dla potencjalnego złodzieja jest to dobra droga do włamania, dlatego drzwi wewnątrz garażu powinny być przynajmniej tak samo solidne, jak główne drzwi wejściowe do domu.

  3. Zadbaj o dobre ogrzewanie!

  Wprawdzie w garażu przebywasz zdecydowanie rzadziej, niż na terenie domu, ale nie zapominaj o jego ogrzewaniu. W kontekście utrzymania ciepła warto też zwrócić uwagę na bramę garażową: brama garażowa uchylna jest nieco tańsza w montażu, ale uchodzi za gorzej izolującą ciepło, niż np. brama segmentowa. Przed zakupem zapoznaj się dokładnie z jej właściwościami termoizolacyjnymi.

  Jeżeli z jakichś powodów zdecydujesz się jednak na bramę uchylną (np. z powodu niskiego nadproża, do którego bardzo trudno zainstalować bramę segmentową lub roletową), zadbaj o zakup bramy z warstwą izolacyjną, która zagwarantuje wolniejsze oddawanie ciepła na zewnątrz pomieszczenia.

  4. Zagospodaruj wolne miejsce!

  Garaż od dawna przestał być tylko miejscem przechowywania pojazdu. W wielu domach stał się swego rodzaju centrum warsztatowym dla majsterkowiczów, ale też zwykłą przechowalnią rzeczy. Dlatego staraj się dobrze zagospodarować w nim miejsce, by realnie służyło swoją użytecznością, a nie stanowiło jedynie miejsca gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów.

  Postaw więc np. na metalowe szafki i stojaki, w których będziesz mógł trzymać przydatne rzeczy (czy np. umieszczać opony do samochodu). Nie polecamy stosowania mebli drewnianych: z racji panujących tu niższych temperatur i większej wilgotności szybciej ulegną zniszczeniu. Nie muszą przy tym być to meble wysokiej estetyki: w garażu liczy się przede wszystkim funkcjonalność!

  5. Zadba j o dobre oświetlenie

  Nie zapominaj o odpowiednim oświetleniu swojego garażu. Oczywiście nie ma to jak światło naturalne, dlatego warto wokół niego zainstalować jak najwięcej okien. Jednakże pod żadnym pozorem nie rezygnuj z bogatego oświetlenia wewnątrz całego garażu. Dostępnych jest bardzo wiele lamp zarówno naściennych (kinkietowych), jak i sufitowych.

  Pamiętaj też, by dobrze oświetlić swoje stanowisko warsztatowe – jeżeli takowe posiadasz. Nie zapomnij ponadto o wyposażeniu garażu w przenośne źródła światła, takie jak latarki i „czołówki”. Staraj się przy tym wybierać raczej oświetlenie „zimne”, które jest bardziej rekomendowane do wykonywania wszelkich prac.

  Wyposażenie garażu? Nie takie proste!

  Oczywiście to tylko przykładowe elementy, w jakie powinien być wyposażony garaż. Dobra brama garażowa (uchylna czy segmentowa) to absolutna podstawa, nie zapominaj też o systemach antywłamaniowych czy dobrym zagospodarowaniu przestrzeni garażowej. Tylko wtedy będziesz z niego w pełni zadowolony!

  Hormann.pl

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here