Czy w każdej łazience sprawdzi się odpływ liniowy?

Planujesz remont łazienki i chciałbyś wybrać nowoczesny i niezwykle popularny prysznic bez brodzika? Czy w każdej łazience sprawdzi się odpływ liniowy? Jakie zalety i wady ma takie rozwiązanie? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Czy w każdej łazience sprawdzi się odpływ liniowy?
  1. Czym jest odpływ liniowy?
  2. Jakie zalety mają odpływy liniowe podłogowe?
  3. Czy odpływy liniowe można zamontować w każdej łazience?

Czym jest odpływ liniowy?

Czym jest odpływ liniowy? Standardowy odpływ podłogowy to po prostu odpływ, którego zadaniem jest odprowadzanie wody spod prysznica. Zbudowany jest z kanalika z syfonem, który wbudowuje się w podłogę. Tego rodzaju odpływ przykrywa się maskownicą, listwą czy kratką. Aby woda mogła trafiać do kanalika, a później do odpływu, należy stworzyć odpowiedni spadek podłoża – najczęściej jest to 2,5%.

Na rynku aktualnie można znaleźć różnego rodzaju odpływy liniowe, w tym proste, łukowe czy narożne. Montuje się je z reguły przy ścianie, ale można właściwie zainstalować taki odpływ również na samym środku natryskowej strefy. Wybierając maskownicę, zwróć uwagę nie tylko na jej wygląd, ale i materiał, z którego została wykonana. Do najpopularniejszych zalicza się maskownice metalowe, szklane, ceramiczne oraz wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Ważne, aby maskownica charakteryzowała się wysoką odpornością na wilgoć i miała odpowiednie właściwości antypoślizgowe.

REKLAMA

Jakie zalety mają odpływy liniowe podłogowe?

Odpływy liniowe dostępne na stronie https://mexen.pl/odplywy-liniowe-i-syfony w przeróżnych wariantach, mają wiele zalet. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że odpływ liniowy daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o aranżację łazienki. Dzięki nim można postawić prysznic praktycznie w każdym miejscu. Oczywiście, umiejscowienie prysznica warto określić już na etapie projektowania, ponieważ przygotowując podłoże, należy pamiętać o odpowiednim spadku. Pod odpływ liniowy spadek powinien wynosić około 2,5% w tym kierunku, w którym znajduje się odpływ. Ten poziom zagwarantuje optymalne tempo, jeśli chodzi o odbiór wody przez odpływ.

Kolejną zaletą jest specyficzna konstrukcja odpływów liniowych podłogowych. Otóż takie rozwiązanie nie zajmuje zbyt wiele miejsca i jest właściwie niezauważalne. Wykorzystanie odpływów liniowych podłogowych może dodatkowo powiększyć optycznie Twoją łazienkę, dlatego warto zastosować tę opcję w mniejszych pomieszczeniach.

Lista zalet obejmuje także fakt, że odpływy liniowe bardzo łatwo utrzymuje się w czystości. W przeciwieństwie do brodzika czy wanny, gdzie zanieczyszczenia z reguły gromadzą się w każdym zakamarku oraz na krawędziach. Kratkę czy maskownicę odpływu liniowego można bez problemu zdjąć w celu wyczyszczenia syfonu, czy rynny.

Prysznice typu walk-in są nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Warto wykorzystać tę opcję, jeśli w domu mieszkają dzieci czy seniorzy, którzy miewają problemy z poruszaniem się.

Niestety, prysznice bez brodzików nie są pozbawione wad. Głównym minusem jest cena – odpływ liniowy jest droższy od klasycznej kabiny prysznicowej z brodzikiem. Ponadto odpływ liniowy wymaga przede wszystkim podłoża o odpowiedniej grubości oraz wykonania spadku, dzięki któremu woda będzie spływać do odpływu.

Czy odpływy liniowe można zamontować w każdej łazience?

Czy odpływy liniowe można zamontować w każdej łazience? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – właściwie to tak! Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy nasza łazienka nie jest przestronna i gdy prysznic z brodzikiem zajmie zbyt dużo przestrzeni. Jedynym ograniczeniem są tak naprawdę względy konstrukcyjne.

Jeśli mieszkasz w bloku, może okazać się, że właśnie ze względów konstrukcyjnych Twojego budynku, montaż odpływu liniowego nie będzie możliwy. Alternatywą dla odpływów liniowych jest odpływ ścienny, który montuje się – jak sama nazwa wskazuje – w ścianie. A zatem nie ingeruje się w żaden sposób w strukturę łazienkowej posadzki. To świetna opcja również w sytuacji, gdy zależy nam na tym, aby podłoga w naszej łazience była idealnie równa. Ponadto warto go wybrać, jeśli planujemy zamontować ogrzewanie podłogowe. Na odpływy ścienne najczęściej decydują się właściciele małych łazienek. Ten estetyczny ruszt, który można wykończyć wybranym maskującym elementem czy płytkami, jest bardzo łatwy w czyszczeniu, a dodatkowo prezentuje się fantastycznie. Warto upewnić się, że odwodnienia liniowe zostały wykonane prawidłowo, aby później nie trzeba było wprowadzać na szybko żadnych poprawek. Ze względu na duży wybór zróżnicowanych wariantów odpływów liniowych czasami trudno jest wybrać rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w nowoczesnych łazienkach. Warto więc w razie wątpliwości poradzić się sprzedawcy, który od razu podpowie, jaka głębokość montażu będzie optymalna. Nie można też zapominać, że dla klientów kluczowe znaczenie ma elegancki wygląd gotowej łazienki.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *