Czym się charakteryzują poszczególne rodzaje kompensatorów?

Kompensatory mają za zadanie niwelować przemieszczenia, muszą też pracować z różnego rodzaju mediami, nierzadko agresywnymi. Warunki, w jakich kompensatory muszą pracować, determinują rodzaj materiału i typ kompensatora.

czym sie charakteryzuja poszczegolne rodzaje kompensatorow - Czym się charakteryzują poszczególne rodzaje kompensatorów?fot. Witzenmann

Stalowe kompensatory mieszkowe

Kompensatory mieszkowe wykorzystuje się do kompensacji termicznego wydłużenia rurociągu oraz przy podłączeniach urządzeń wywołujących wibracje (np. pomp). Kompensatory tego typu wyposażone są w mieszki metalowe, które są odporne na temperaturę, ciśnienie i korozję, dobrze reagują na zniekształcenia oraz wyróżniają się dobrą szczelnością. Mieszki metalowe dostępne na stronie www.witzenmann.com.pl można instalować np. w pompach, wtryskiwaczach benzyny, instalacjach prądu energetycznego. Dzięki takiej konstrukcji kompensator mieszkowy może pracować w wysokich temperaturach i jest mniej podatny na zniszczenia mechaniczne. Ze względu na pracę kompensatory mieszkowe dzieli się na: osiowe, boczne, kątowe i z przegubem cardana. Wykorzystuje się je na szeroką skalę w rurociągach, kopalniach, hutach, zakładach chemicznych, elektrowniach, instalacjach c.o. i wody użytkowej – mogą pracować nawet przy silnie agresywnych mediach i dużym nadciśnieniu. Ze względów bezpieczeństwa powinno się używać tylko kompensatorów atestowanych z aprobatą techniczną (www.aprobaty.itb.pl/baza-aprobat-technicznych/doc_download/3153-at79392009aneks-nr-1.html).

Cechy kompensatorów tkaninowych

Kompensatory tkaninowe są stosowane głównie w instalacjach spalinowych i powietrznych. Ich zadaniem jest pochłanianie drgań i kompensacja przemieszczeń osiowych, kątowych i poprzecznych. Są odporne na promieniowanie i wytrzymują pracę w temperaturach z zakresu od -90°C do +1000°C. Dobór kompensatora tkaninowego zależy od kilku czynników: gęstości i stężenia medium, zawartości cząstek stałych w płynie, temperatury pracy przewodu oraz otoczenia, ciśnienia (granicznego, rozrywającego, podciśnienia, nadciśnienia), prędkości przepływu, długości przewodu i kompensacji przemieszczeń (odkształcenia osiowe, przestrzenne). Kompensatory tego typu produkuje się z tkanin poliestrowych, aramidowych, poliamidowych, włókien szklanych albo silikonu. Dodatkowo mogą być one chronione przed promieniami UV, wyposażone w izolację cieplną, przystosowane do przewodzenia prądu.

Cechy kompensatorów gumowych

Kompensatory z gumy mają szeroki zakres stosowania. Mogą być montowane w instalacjach sanitarnych, instalacjach wody pitnej, przy transporcie paliw i produktów ropopochodnych, chemikaliów, gorących olejów, kwasów, żywności. Są też stosowane w rurociągach do niwelowania drgań, szumów i odkształceń termicznych. Zakres temperatur, w których mogą pracować kompensatory gumowe, to od -40°C do +150°C. Kondensatory są wzmacniane kordami z tkaniny poliestrowej albo poliamidowej, kołnierze są zrobione z ocynkowanej stali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here