Czym się charakteryzują poszczególne rodzaje kompensatorów?

Kompensatory mają za zadanie niwelować przemieszczenia, muszą też pracować z różnego rodzaju mediami, nierzadko agresywnymi. Warunki, w jakich kompensatory muszą pracować, determinują rodzaj materiału i typ kompensatora.

fot. Witzenmannfot. Witzenmann

Stalowe kompensatory mieszkowe

Kompensatory mieszkowe wykorzystuje się do kompensacji termicznego wydłużenia rurociągu oraz przy podłączeniach urządzeń wywołujących wibracje (np. pomp). Kompensatory tego typu wyposażone są w mieszki metalowe, które są odporne na temperaturę, ciśnienie i korozję, dobrze reagują na zniekształcenia oraz wyróżniają się dobrą szczelnością. Mieszki metalowe dostępne na stronie www.witzenmann.com.pl można instalować np. w pompach, wtryskiwaczach benzyny, instalacjach prądu energetycznego. Dzięki takiej konstrukcji kompensator mieszkowy może pracować w wysokich temperaturach i jest mniej podatny na zniszczenia mechaniczne. Ze względu na pracę kompensatory mieszkowe dzieli się na: osiowe, boczne, kątowe i z przegubem cardana. Wykorzystuje się je na szeroką skalę w rurociągach, kopalniach, hutach, zakładach chemicznych, elektrowniach, instalacjach c.o. i wody użytkowej – mogą pracować nawet przy silnie agresywnych mediach i dużym nadciśnieniu. Ze względów bezpieczeństwa powinno się używać tylko kompensatorów atestowanych z aprobatą techniczną (www.aprobaty.itb.pl/baza-aprobat-technicznych/doc_download/3153-at79392009aneks-nr-1.html).

Cechy kompensatorów tkaninowych

Kompensatory tkaninowe są stosowane głównie w instalacjach spalinowych i powietrznych. Ich zadaniem jest pochłanianie drgań i kompensacja przemieszczeń osiowych, kątowych i poprzecznych. Są odporne na promieniowanie i wytrzymują pracę w temperaturach z zakresu od -90°C do +1000°C. Dobór kompensatora tkaninowego zależy od kilku czynników: gęstości i stężenia medium, zawartości cząstek stałych w płynie, temperatury pracy przewodu oraz otoczenia, ciśnienia (granicznego, rozrywającego, podciśnienia, nadciśnienia), prędkości przepływu, długości przewodu i kompensacji przemieszczeń (odkształcenia osiowe, przestrzenne). Kompensatory tego typu produkuje się z tkanin poliestrowych, aramidowych, poliamidowych, włókien szklanych albo silikonu. Dodatkowo mogą być one chronione przed promieniami UV, wyposażone w izolację cieplną, przystosowane do przewodzenia prądu.

Cechy kompensatorów gumowych

Kompensatory z gumy mają szeroki zakres stosowania. Mogą być montowane w instalacjach sanitarnych, instalacjach wody pitnej, przy transporcie paliw i produktów ropopochodnych, chemikaliów, gorących olejów, kwasów, żywności. Są też stosowane w rurociągach do niwelowania drgań, szumów i odkształceń termicznych. Zakres temperatur, w których mogą pracować kompensatory gumowe, to od -40°C do +150°C. Kondensatory są wzmacniane kordami z tkaniny poliestrowej albo poliamidowej, kołnierze są zrobione z ocynkowanej stali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here