Czynnik R32 w klimatyzacji – czy tej zmiany należy się obawiać?

Zgodnie z nowymi unijnymi wytycznymi, po 1 stycznia 2025 roku, obowiązywać będzie zakaz stosowania czynników chłodniczych o GWP większym lub równym 750 w urządzeniach zawierających czynnik do 3 kg. O tym, jak nowe regulacje wpłyną na rynek HVAC zapytaliśmy Rafała Pigułę, Inżyniera ds. Produktu Free Polska Sp. z o.o.


czynnik r32 w klimatyzacji czy tej zmiany nalezy sie obawiac 1024x337 - Czynnik R32 w klimatyzacji – czy tej zmiany należy się obawiać?
Klimatyzator ścienny typu split Gree Bora pracujący na czynniku R32

czynnik r32 w klimatyzacji czy tej zmiany nalezy sie obawiac1 - Czynnik R32 w klimatyzacji – czy tej zmiany należy się obawiać?
Rafał Piguła, Inżynier ds. Produktu Free Polska Sp. z o.o.

Na polskim rynku coraz częściej pojawiają się urządzenia klimatyzacyjne pracujące na czynniku R32 zastępującym wciąż najpopularniejszy R410A. Skąd ta zmiana i jak ją Pan ocenia?
Na zmiany te – jako sprzedawcy, projektanci, instalatorzy i importerzy – mamy mały wpływ, gdyż wynikają one bezpośrednio z regulacji wprowadzonych przez organy Unii Europejskiej. Zgodnie z decyzjami jakie zapadły, po 1 stycznia 2025 roku obowiązywać będzie zakaz stosowania czynników chłodniczych o GWP większym lub równym 750 w urządzeniach zawierających go do 3 kg. W zakazanym polu znajdzie się zatem również dotychczas szeroko stosowany R410A. Biorąc pod uwagę fakt, że urządzenia typu split niewielkich mocy (do 8-9 kW), których ilościowy udział w rynku jest największy, bardzo rzadko napełnione są większą ilością czynnika, można śmiało stwierdzić, że zmiana jest poważna. Z pewnością korzystnie wpłynie to na środowisko naturalne. Czas pokaże, czy pozytywny wpływ na środowisko przełoży się także na poprawę całego rynku HVAC.

Jakie korzyści dla środowiska naturalnego wniesie wprowadzenie na rynek nowego czynnika R32?
Największą różnicę obserwujemy w potencjale tworzenia efektu cieplarnianego. Mówi o nim wskaźnik GWP, który dla R32 wynosi 675, przy 2088 dla R410A. Biorąc ponadto pod uwagę, że urządzenia z R32 mają o około 30% mniejsze napełnienie niż modele z R410A, negatywny wpływ na środowisko jest podwójnie redukowany. Warto również dodać, że R32 z uwagi na swoje właściwości jest łatwiejszy w odzysku i ponownym wykorzystaniu.

Czy zmiana czynnika chłodniczego wpływa pozytywnie na działanie urządzeń oraz jego parametry?
Niewątpliwie tak. Jak pokazują badania, nowy czynnik pozwala nawet do 10% zwiększyć ich efektywność. Jak wcześniej wspomniałem, napełnienie jest mniejsze o około 30%, co umożliwia zmniejszenie wymiarów wymiennika, a tym samym całego urządzenia, przy zachowaniu jego parametrów wydajnościowych.

Wspomniał Pan jednak, że na ocenę wpływu zmiany czynnika na rynek HVAC trzeba będzie poczekać? Dlaczego?
Przyczyna jest prosta. Oprócz niewątpliwych zalet R32 zmiana czynnika zawsze wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Obserwowaliśmy to już wcześniej, przy zmianie R22, a później R407C. Dlatego tak ważne jest fachowe doradztwo w tej kwestii, które rozwiewa niepokój instalatorów. Regulacje Unii Europejskiej zmuszają nas wszystkich do zmian dlatego lepiej przygotować się do nich aniżeli szukać samych wad.
czynnik r32 w klimatyzacji czy tej zmiany nalezy sie obawiac2 1024x597 - Czynnik R32 w klimatyzacji – czy tej zmiany należy się obawiać?
Jakie przygotowania muszą być zatem poczynione?
Mimo, że sama instalacja freonowa jest niezmienna, instalatorzy muszą wyposażyć się w nowy czynnik i narzędzia potrzebne do jego obsługi. Są to przede wszystkim manometry, wykrywacze nieszczelności oraz stacje odzysku czynnika umożliwiające prace z nowym czynnikiem. Oczywiście część urządzeń zakupionych przez instalatorów jest przystosowana do pracy z R410A i R32, jednak nie wszystkie. Koszt manometrów jest stosunkowo niewielki, jednak stacja odzysku i wykrywacz nieszczelności to wydatek już większy. Pozostałe narzędzia jak pompa próżniowa nie wymagają wymiany. Na plus należy na pewno zaliczyć koszt czynnika R32, który jest niższy od R410A o około 20%. Biorąc pod uwagę gwałtownie rosnącą cenę czynnika R410A śmiało można stwierdzić, że koszty poniesione na osprzęt potrzebny do rozpoczęcia prac z nowym czynnikiem z biegiem czasu zwrócą się instalatorom przy zakupach R32. Jak zatem wpłyną zmiany podykotowane przez nowe przepisy na rynek HVAC? Na chwilę obecną trudno je jeszcze jednoznacznie określić.

Wspomniał Pan o cenie nowego czynnika. Na jakie inne udogodnienia mogą liczyć instalatorzy przy przejściu na R32?
Na pewno jest on łatwiejszy w odzyskiwaniu, powtórnym wykorzystaniu i napełnianiu. Można go ładować w stanie ciekłym i gazowym, co dla R410A było niemożliwe (napełnianie tylko w stanie ciekłym). Dodatkowo pojawiają się nowe urządzenia na polskim rynku. Gree oferuje klimatyzator ścienny serii Bora napełniany R32 o ciekawych parametrach i funkcjach. Prognozowana jest spora sprzedaż tego modelu, gdyż ma wysoką klasę energetyczną (A++ dla chłodzenia), a do tego jest wydajny i elegancki.
czynnik r32 w klimatyzacji czy tej zmiany nalezy sie obawiac3 - Czynnik R32 w klimatyzacji – czy tej zmiany należy się obawiać?
Jak wygląda bezpieczeństwo stosowania nowego czynnika?
R32 zaklasyfikowany został jako czynnik chłodniczy o niższej zapalności (klasa 2L wg normy ISO 817), dzięki czemu może być bezpiecznie stosowany w klimatyzacji. Generalnie czynnik ten jest trudny do zapalenia. Iskry wytwarzane przez przekaźniki, przełączniki czy wyładowania elektryczności statycznej nie są w stanie zainicjować zapłonu. Dla przykładu dolna granica zapalności (wynosząca 0,306 kg/m3) nie zostanie osiągnięta nawet przy pełnym wycieku w małym pomieszczeniu. Pełny wyciek czynnika z modelu Gree Bora o stosunkowo dużej mocy 4,6 kW (0,77 kg R32) w pomieszczeniu nawet tak małym jak 10 m2 (około 27 m3) da nam stężenie 0,029 kg/m3. Czynnik jest również podobnie jak R410A nisko toksyczny.

Czy Pan jako reprezentant Free Polska – wyłącznego przedstawiciela Gree w Polsce może zdradzić plany firmy na dalsze wprowadzanie urządzeń pracujących na R32?
Obecnie mamy już model ścienny z nowym czynnikiem – Gree Bora. Poza Bora dystrybuowane są również wyjątkowe na rynku urządzenia okienne Gree Coolani oraz model klimatyzatora przenośnego Gree Shiny 2,65 kW. Wszystkie napełnione R32. Free Polska na pewno z biegiem czasu będzie dostosowywała się do trendów rynku HVAC, którym niewątpliwie stanie się zmiana R410A na R32. Gree będąc największym producentem urządzeń klimatyzacyjnych na świecie nie może pozwolić sobie na bycie w tym aspekcie nieprzygotowanym. Dlatego też w połowie przyszłego roku planujemy wprowadzenie do naszej oferty szerokiej gamy produktów wypełnionych R32. Aby zmiana nie była bolesna dla naszych największych odbiorców czyli instalatorów, będą one oferowane równolegle z urządzeniami na R410A. Proszę także pamiętać, że przez wzrost cen R410A, ceny klimatyzatorów wzrastają nawet o 20-30%. Płynne przejście na nowy czynnik ma również na celu utrzymanie dla instalatorów aktualnych cen. Aby ich wspomóc w tej zmianie w ramach szkoleń autoryzacyjnych Gree prowadzimy także szkolenia dotyczące omawianych zmian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here