Czyszczenie metodą piaskowania i hydropiaskowania. Wszystko, co musisz wiedzieć

Urządzenia wysokociśnieniowe Kärcher umożliwiają obróbkę powierzchni z użyciem ścierniwa – piaskowanie na mokro (hydropiaskowanie) lub sucho. W niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje związane z zastosowaniem tych metod do czyszczenia przy pomocy powietrza lub wody pod ciśnieniem.

Czyszczenie metodą piaskowania i hydropiaskowania. Wszystko, co musisz wiedzieć

Piaskowanie – charakterystyka

Piaskowanie to rodzaj obróbki strumieniowo-ściernej, którą wykorzystuje się do czyszczenia różnych powierzchni, np. stali, aluminium, żeliwa, betonu, szkła itp. Zaletą tej techniki jest możliwość usuwania zanieczyszczeń bez ryzyka uszkodzenia czyszczonego elementu. Sprężone powietrze generowane przez kompresor wprawia w ruch drobinki ścierniwa, które uderzają w zabrudzenia z dużą prędkością. Piaskowanie to doskonała metoda pozwalająca pozbyć się rdzy, starych powłok farb czy lakierów, osadów itp. Ponadto ścierniwo dociera w trudno dostępne miejsca, przez co możliwe jest dokładne usunięcie zabrudzeń nawet z nierównej powierzchni.

Do piaskowania stosuje się różnego rodzaju ścierniwa. Najpopularniejszy jest piasek kwarcowy, ale wykorzystuje się także śrut, szkło, metal, żużel, garnet, elektrokorund. W zależności od rodzaju ścierniwa, sposobu jego podawania oraz prędkości wyrzucania można uzyskać różne efekty. Co ważne, poprzez piaskowanie otrzymuje się powierzchnię o odpowiedniej chropowatości. Oznacza to, że element jest od razu gotowy do dalszych etapów obróbki i nie wymaga dodatkowego szlifowania. Można natychmiast przystąpić do malowania, metalizacji natryskowej lub laminowania.

REKLAMA

Wadą piaskowania jest duża pylistość, co jest niebezpieczne dla zdrowia. W momencie gdy ścierniwo uderza w powierzchnię, ziarna rozpadają się na wiele mikrocząsteczek. Wnikają one do płuc i przyczyniają się do rozwoju groźnych chorób układu oddechowego. Piasek kwarcowy powoduje krzemicę, która jest przyczyną zaburzeń oddychania, a w konsekwencji może nawet doprowadzić do śmierci. Co więcej, nie tylko ścierniwo jest niebezpieczne, ale także cząstki, które odrywają się od czyszczonego podłoża. W zależności od materiału może to być ołów, chrom, miedź i inne pierwiastki chemiczne. Dlatego podczas piaskowania obowiązkowe są środki ochrony indywidualnej – hełm, do którego z kompresora doprowadzane jest świeże powietrze, pyłochronny kombinezon oraz rękawice.

Hydropiaskowanie, czyli piaskowanie na mokro

Hydropiaskowanie w procesie czyszczenia wykorzystuje wodę, w której strumieniu pod ciśnieniem wyrzucane jest ścierniwo. Zastosowanie wody skutecznie ogranicza pylenie. Następuje to poprzez zwiększenie masy kruszywa, co powoduje jego szybsze opadanie. Dzięki temu nie unosi się w postaci szkodliwego pyłu i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Piaskowanie na mokro może być wykonywane z zastosowaniem piasku kwarcowego.

Hydropiaskowanie znajduje zastosowanie do usuwania rdzy, starych powłok malarskich oraz innych zanieczyszczeń. Stosowane ścierniwa to najczęściej piasek kwarcowy, drobny granit, garnet oraz kulki i granulaty szklane.

Czyszczenie metodą piaskowania i hydropiaskowania. Wszystko, co musisz wiedzieć

Wyróżnia się trzy podstawowe metody hydropiaskowania:

  •  myjką ciśnieniową,
  •  w osłonie wodnej,
  •  piaskowanie mokre (właściwe).

Hydropiaskowanie myjką ciśnieniową to prosty proces, który wymaga zastosowania specjalnej dyszy inżektorowej. Jej zadaniem jest zasysanie ścierniwa do lancy myjki ciśnieniowej, co powoduje połączenie się kruszywa ze strumieniem wody. Metoda ta jest przeznaczona w szczególności do płaskich powierzchni, takich jak stal, beton, asfalt itp. Doskonale nadaje się do usuwania korozji i do drobnych prac piaskarskich wspomagających mycie ciśnieniowe. Natomiast piaskowanie na mokro myjką ciśnieniową nie jest wskazane w przypadku delikatnych powierzchni (piaskowca, elewacji ceglanych itp.). Z uwagi na brak kontroli siły strumienia istnieje ryzyko uszkodzenia wrażliwych elementów.

W przypadku piaskowania w osłonie wodnej do standardowego procesu piaskowania na sucho dołącza się dyszę, która podaje wodę bezpośrednio przed wyrzutem ścierniwa na powierzchnię czyszczoną. Wadą tej metody jest duże zużycie wody. Ponadto podanie jej w ostatniej fazie procesu spowalnia ścierniwo, co osłabia skuteczność czyszczenia.

Piaskowanie mokre to proces polegający na czyszczeniu powierzchni ścierniwem zmieszanym z wodą już w zbiorniku. Mokre kruszywo wyrzucane jest pod ciśnieniem i uderza w powierzchnię. Wadą tej metody jest wysoka cena zakupu urządzenia do hydropiaskowania, zaletą zaś – możliwość stosowania mokrego piasku, który jest cięższy, co wpływa na poprawę wydajności procesu czyszczenia. Poza tym wykorzystywana jest minimalna ilość wody, dzięki czemu możliwe jest hydropiaskowanie wewnątrz budynków. Regulacja strumienia umożliwia delikatne czyszczenie powierzchni podczas renowacji zabytków.

Sprawdź, jak wygląda proces hydropiaskowania z zestawem Karcher do myjek HD/HDS>>

Piaskowanie na mokro – jakiego urządzenia użyć?

Proces piaskowania na mokro można przeprowadzić przy pomocy profesjonalnej myjki ciśnieniowej Kärcher wyposażonej w specjalne urządzenie do piaskowania i dysze (właściwe dla danego modelu urządzenia). Umożliwia to pobieranie ścierniwa ze zbiornika i podawanie go w strumieniu wody na czyszczoną powierzchnię. W ten sposób szybko i łatwo można pozbyć się lakieru, rdzy, zgorzeliny, spawów. Urządzenie zaopatrzone jest w opcję regulacji ilości pobieranego ścierniwa, co zapewnia najlepsze efekty czyszczenia oraz umożliwia piaskowanie delikatnych powierzchni bez ryzyka ich uszkodzenia. Zestaw do hydropiaskowania może także pracować ze wszystkimi dostępnymi na rynku środkami ściernymi (żużel paleniskowy, markasyt, korund). 

Dowiedz się więcej o urządzeniach do piaskowania w strumieniu wody z regulacją wydatku (bez dysz)>>

Jak zamontować urządzenie do piaskowania do myjki ciśnieniowej? Podłączenie nie jest trudne. Oto wskazówki krok po kroku:

  1. Odkręcić dyszę lancy spryskującej.
  2. Włożyć dyszę lancy do uchwytu urządzenia i założyć na lancę.
  3. Mocno skręcić uchwyt urządzenia z lancą.
  4. Włożyć dyszę (adapter) do uchwytu i dokręcić śrubę.
  5. Zamocować wąż transportujący materiał przy pomocy obejm zaciskowych.
  6. Włożyć rurę ssącą do pojemnika ze ścierniwem.
  7. Uruchomić myjkę i zwolnić dźwignię pistoletu natryskowego.
  8. Rozpocząć czyszczenie.

Pod wpływem dużego ciśnienia strumienia wody wytwarza się podciśnienie. W wyniku tego piasek jest zasysany przez wąż do wnętrza dyszy i wraz z wodą pod ciśnieniem uderza w czyszczoną powierzchnię, co powoduje usuwanie zabrudzeń.

Czyszczenie metodą piaskowania i hydropiaskowania. Wszystko, co musisz wiedzieć

Przeczytaj więcej na temat urządzeń do hydropiaskowania i piaskowania na mokro.

Hydropiaskowanie – co wpływa na efekty czyszczenia tą metodą?

Wydajność i efekt procesu hydropiaskowania zależy od urządzenia wysokociśnieniowego. Aby czyszczenie przebiegło sprawnie, a zabrudzenia zniknęły, koniecznie trzeba zastosować mocne myjki. Rekomendowane są urządzenia wysokociśnieniowe Kärcher do użytku profesjonalnego z silnikiem spalinowym. Dzięki nim piaskowanie na mokro można przeprowadzać w dowolnym miejscu bez dostępu do źródła prądu.

Polecaną myjką ciśnieniową do hydropiaskowania jest model HD 6/15 G Classic. Kompaktowe urządzenie z silnikiem benzynowym wytwarza ciśnienie robocze o wartości do 150 barów, a wytrzymała pompa korbowodowa zapewnia wydajność tłoczenia wody na poziomie 600 litrów na godzinę. Myjka jest całkowicie przystosowana do pracy w terenie. Wyposażona jest w pompowane koła, ergonomiczny uchwyt i praktyczne miejsce na akcesoria. Ochronę przed uszkodzeniami zapewnia stabilna rama rurowa wykonana ze stali.

Z kolei Kärcher HD 7/20 G Classic to profesjonalna myjka spalinowa o kompaktowej konstrukcji przeznaczona do najbardziej wymagających zastosowań. Generuje ciśnienie robocze na poziomie 200 barów, zaś wydajność tłoczenia wody to 700 litrów na godzinę. Wytrzymałe urządzenie wysokociśnieniowe ze stalową konstrukcją zaopatrzone jest w koła odporne na przebicie oraz ergonomiczny uchwyt, co zapewnia wygodny transport i ułatwia pracę w dowolnym miejscu.

Największą mocą cechuje się profesjonalne urządzenie wysokociśnieniowe Kärcher HD 8/23 G Classic. Ciśnienie robocze wynosi aż 230 barów, zaś wydatek wody to 800 litrów na godzinę. Myjka wyposażona jest w pompę korbowodową, duży filtr wodny oraz solidną ramę rurową. Dzięki temu gwarantuje niezawodną pracę w każdych warunkach. Mobilność i łatwość transportu zapewniają koła odporne na przebicie, niewielkie rozmiary, ergonomiczny uchwyt oraz wygodne przechowywanie akcesoriów.

Hydropiaskowanie za pomocą profesjonalnej myjki wysokociśnieniowej Kärcher wyposażonej w specjalne urządzenie i dysze gwarantuje doskonałe efekty czyszczenia. Pozwala skutecznie usunąć rdzę, utwardzony osad, graffiti czy powłoki farby. Piaskowanie na mokro z użyciem myjki nie wymaga też dużych nakładów finansowych.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz