Daikin Europe inwestuje ponad 300 milionów euro w fabrykę pomp ciepła w Polsce

Firma Daikin Europe N.V. ogłosiła, że zainwestuje ponad 300 milionów euro w budowę nowej fabryki, zlokalizowana w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która stanie się pierwszym zakładem produkcyjnym Daikin w Polsce. Nowa fabryka będzie produkować pompy ciepła i rozpocznie działalność w lipcu 2024 roku, dołączając do istniejących europejskich przedsiębiorstw produkcyjnych w Belgii, Czechach i Niemczech. W fabryce do 2025 roku zatrudnienie znajdzie 1000 osób.

Daikin Europe inwestuje ponad 300 milionów euro w fabrykę pomp ciepła w Polsce

Inwestycja uzupełnia ogłoszony w zeszłym roku plan zarządzania strategicznego Daikin Europe FUSION 25, w ramach którego firma zainwestuje 840 milionów euro w nowe fabryki oraz nowe inwestycje w już istniejących zakładach. Dzięki temu łączna kwota inwestycji Daikin Europe do 2025 roku wyniesie ponad 1,2 miliarda euro. Europa jest dla Daikin regionem o najwyższym priorytecie, dla rozwoju produkcji pomp ciepła w ramach planu FUSION 25. – Jako wiodący producent pomp ciepła na europejskim rynku, Daikin chce ułatwić społeczeństwom przejście od używania kotłów wykorzystujących paliwa kopalne, na pompy ciepła. Dlatego stale rozwijamy nasze produkty i usługi, a teraz podjęliśmy decyzję o uruchomieniu nowej fabryki w Polsce. Fabryka ta będzie miała największą w Grupie Daikin Europe zdolność produkcyjną grzewczych pomp ciepła. Dzięki tej inwestycji chcemy osiągnąć pozycję lidera w segmencie pomp ciepła na wszystkich kluczowych rynkach – powiedział Toshitaka Tsubouchi, Prezes Daikin Europe.

Polska jest dobrym miejscem do inwestowania, czego najlepszym dowodem są zajmowane przez nasz kraj miejsca w różnego rodzaju rankingach. Co istotne, na postrzeganie naszego kraju i decyzje inwestycyjne nie ma wpływu wojna na Ukrainie. Prowadziliśmy ze stroną japońską intensywne rozmowy, również podczas mojej czerwcowej wizyty w Japonii. I mamy tego teraz efekty. To będzie największa inwestycja w województwie łódzkim i taka, na której nam najbardziej zależy: innowacyjna, z dobrymi miejscami pracy, o bardzo wysokich nakładach inwestycyjnych. Co więcej oparta na najnowocześniejszych i ekologicznych rozwiązaniach – dodał Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda.

REKLAMA

Zwiększamy nasze zdolności produkcyjne poprzez inwestycje kapitałowe i wzrost zatrudnienia w już istniejących fabrykach pomp ciepła w Europie. Decyzja o uruchomieniu całkowicie nowego zakładu w Polsce pokazuje, że Daikin zdecydowanie reaguje na rosnący popyt w Europie. Polska jest krajem o dużej liczbie wykwalifikowanych pracowników, a do 2025 roku zatrudnienie w naszej fabryce znajdzie 1000 osób. Podjęte przez nas wysiłki pozwolą nam do 2025 roku produkować 4 razy więcej niż obecnie. Dzięki temu stworzymy system produkcyjny zapewniający stabilne dostawy na ten dynamicznie rozwijający się rynek. Dzięki nowej fabryce kontynuujemy naszą strategię „bliskości”, która zakłada, że wszystkie produkty grzewcze sprzedawane w Europie są również produkowane w Europie. – potwierdził  Hiromitsu Iwasaki, wiceprezes Daikin Europe.

Inwestycja japońskiej firmy z wielu względów jest kluczowa: będzie to największy projekt w historii naszej strefy, największa fabryka spółki w Europie, wysoce zaawansowana technologicznie i tworząca ponad tysiąc nowych miejsc pracy – mówi Marek Michalik prezes zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

W ciągu ostatniej dekady europejski rynek grzewczych pomp ciepła rozwijał się w szybkim tempie, w 2021 roku zanotował sprzedaż ponad 1 mln sprzedanych sztuk. – Dzięki Europejskiemu Zielonemu Ładowi, przywódcy określili jasno wytyczoną ścieżkę dla Europy, której celem jest zostanie kontynentem neutralnym klimatycznie do roku 2050. Kolejny pakiet Fit for 55, jak również najnowszy plan REPowerEU, zwiększają tempo działań mających na celu zmniejszenie emisji i zależności od paliw kopalnych w Europie. Pompy ciepła odgrywają kluczową rolę w realizacji tych ambicji, dlatego spodziewamy się szerokiego zastosowania pomp ciepła w najbliższych latach. Przewiduje się, że do 2025 roku co najmniej 3 miliony urządzeń grzewczych z pompami ciepła będzie instalowanych każdego roku, co oznacza roczną stopę wzrostu na poziomie około 30%. Wraz z Daikin chcemy ponownie potwierdzić naszą wiodącą pozycję, inwestując w przyszłość – powiedziałPatrick Crombez, dyrektor generalny Daikin Europe Heating and Renewables.

O Daikin

Powietrze jest niezbędne dla naszego istnienia. Misją firmy Daikin zawsze było sprawienie, że powietrze, którym oddychamy i w którym żyjemy, jest tak dobre, jak tylko to możliwe. Nasze innowacyjne produkty i rozwiązania mają na celu poprawę zdrowia i samopoczucia ludzi oraz zmniejszenie negatywnego wpływu ogrzewania i chłodzenia na środowisko. Firma Daikin dąży do osiągnięcia neutralności węglowej w całym łańcuchu wartości i w pełnym cyklu życia swoich produktów i rozwiązań Do roku 2050.

Daikin Europe N.V.

Daikin Europe N.V. jest spółką zależną Daikin Industries Ltd. i wiodącym dostawcą technologii ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, oczyszczania powietrza i chłodnictwa. Firma projektuje, produkuje i wprowadza na rynek szeroki asortyment urządzeń, jak również dostosowane do potrzeb rozwiązania dla budynków mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Obecnie Daikin Europe N.V. zatrudnia ponad 12 000 pracowników w ponad 65 podmiotach. Firma posiada 12 głównych zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w Belgii, Czechach, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Turcji, Austrii i Wielkiej Brytanii. Główna siedziba Daikin Europe Group znajduje się w Belgii, w Ostendzie. Firma została założona w 1972 roku, produkcja w Europie rozpoczęła się w 1973 roku.

Dostawca kompleksowych rozwiązań w zakresie ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i chłodnictwa

Daikin Europe może polegać na silnej sieci instalatorów i partnerów w swoich regionach dzięki prawie 50-letniemu rozwojowi działalności w zakresie innowacyjnych i energooszczędnych systemów klimatyzacji.

Daikin Europe jest również liderem rynku pomp ciepła w Europie i jest dobrze znanym producentem pomp ciepła Daikin Altherma do prywatnych zastosowań grzewczych, pioniersko wprowadzonych już w 2006 roku. Dla pokrycia wysokiego zapotrzebowania na ogrzewanie niskoemisyjne w Europie, pompy ciepła są już teraz produkowane w belgijskich, czeskich i niemieckich fabrykach.

W ostatnich latach Daikin Europe dodał kompleksowe rozwiązania dla łańcucha chłodniczego do swoich linii biznesowych. Oprócz własnych innowacyjnych rozwiązań w sektorze chłodniczym, firma poszerzyła swoje portfolio i sieć na drodze kilku przejęć. W 2016 roku Daikin Europe N.V. nabył Zanotti, włoskiego producenta chłodnictwa przemysłowego i transportowego. W 2017 r. do grupy włączony został Hubbard (Wielka Brytania), a wkrótce potem Tewis Smart Systems (Hiszpania). Najnowszym przejęciem mającym na celu wzmocnienie całej linii chłodniczej dedykowanej dla detalicznych sieci spożywczych, była globalna grupa chłodnicza AHT Cooling Systems GmbH z siedzibą w Austrii.

Daikin Industries Ltd.

Daikin Industries Ltd. z siedzibą w Osace w Japonii zatrudnia około 89 000 osób na całym świecie i w roku finansowym 2021 (1 kwietnia 2021 – 31 marca 2022) osiągnęła sprzedaż na poziomie 23,7 mld euro. Firma jest światowym liderem na rynku systemów pomp ciepła i klimatyzacji, a także filtracji powietrza. Daikin Industries Ltd. jest jedynym producentem rozwiązań klimatyzacyjnych na świecie, który opracowuje i produkuje wszystkie ważne komponenty, takie jak czynniki chłodnicze, sprężarki i elektronikę we własnym zakresie.

Więcej informacji na stronie www.daikin.eu i www.daikin.com

Daikin Europe N.V. Kontakt dla mediów

Sofie Sap – Corporate Communication Manager

(Dutch/French/English) TEL: +32 472 580 482  Mail: sap.s@daikineurope.com

Daisuke Kakinaga – Corporate Communication Manager
(Japanese/English) TEL: +32 465 462 321  Mail: kakinaga.d@bxl.daikineurope.com

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *