Destratyfikacja – czyli jak ograniczyć straty ciepła.

W wysokich pomieszczeniach, pod wpływem konwekcji, następuje unoszenie się i kumulowanie ciepłego powietrza (rzadszego) w górnych warstwach hali, co skutkuje ucieczką ciepła przez dach. Co zrobić, aby temu zapobiec? Jakie urządzenia zastosować, aby wytworzyć barierę powietrzną na pewnej wysokości i jednocześnie skierować to powietrze w niższe strefy hali?

Destratyfikator
fot. Flowair

Na rynku można znaleźć urządzenia, które wraz z nagrzewnicami oraz kurtynami powietrznymi przyczyniają się do ograniczenia strat ciepła i oszczędności energii. Destratyfikatory, czyli wentylatory mieszające lub zrzutowe zapobiegają właśnie takim stratom. Montowane pod stropem, służą do destratyfikacji, czyli zbijania powietrza w dolne partie pomieszczenia oraz sztucznego wspomagania ogrzewania.

Ich zadaniem jest:
– wyrównanie gradientu temperatury w warstwach powietrza,
– zbicie ciepłego powietrza do strefy przebywania ludzi,
– uzyskanie optymalnego komfortu cieplnego,
– stworzenie bariery ochronnej na pewnej wysokości.

REKLAMA

Destratyfikator
fot. Flowair

GDZIE WARTO ZASTOSOWAĆ DESTRATYFIKATORY?

Destratyfikatory montowane są pod stropem, najczęściej w budynkach takich jak: hale przemysłowe, pomieszczenia dystrybucyjne, magazyny, sortownie i składy, sale sportowe, korty tenisowe, baseny, sale sprzedażowe, wystawowe. Ilość i rozmieszczenie destratyfikatorów powinno być równomierne, z uwzględnieniem wielkości i elementów nawiewnych. W tym celu należy dobrać odpowiednią ilość urządzeń. Najlepszym rozwiązanie jest także podłączenie wszystkich destratyfikatorów wraz z innymi urządzeniami HVAC do odpowiedniego SYSTEMU sterowania, który nie tylko będzie kontrolował wszystkie urządzenia wentylacyjno – grzewcze z jednego miejsca, ale także pozwoli na ich komunikacje i automatyczną destratyfikację.

CZYM JEST AUTOMATYCZNA DESTRATYFIKACJA?

Automatyczna destratyfikacja to dodatkowa funkcjonalność, którą uzyskujemy podłączając urządzenia do SYSTEMU FLOWAIR. Destratyfikator uruchamiany jest automatycznie, gdy w górnych partiach zgromadzona jest odpowiednia ilość energii cieplnej. W efekcie otrzymujemy oszczędność energii, dzięki wykorzystaniu ciepła z górnych stref pomieszczenia, zamiast generować ciepło nagrzewnicami. Dopiero gdy ilość ciepła pod stropem jest niewystarczająca to wtedy automatycznie uruchamiane są nagrzewnice wodne LEO.

DESTRATYFIKATORY A SYSTEM OGRZEWANIA

Destratyfikatory LEO D nie wytwarzają same ciepła, dlatego ich współpraca z urządzeniami grzewczymi, np. nagrzewnicami, jest szczególnie istotna. Pozwala ona na osiągnięcie optymalnego komfortu cieplnego, równomierne rozprowadzenie ciepła w strefie, jak również obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Destratyfikatory mogą pracować stale, również latem w celu cyrkulacji powietrza. Można je wówczas używać niezależnie od systemu grzewczego, aby ruch powietrza w czasie upałów dał odczucie niższej temperatury i poprawił jakość powietrza w pomieszczeniu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o destratyfikatorach zapraszamy na stronę FLOWAIR

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *