Dlaczego ocynkowanie profili stalowych jest ważne?

  Jakość profili stalowych stanowiących konstrukcję ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych odgrywa ważną rolę. To jakość rusztu stanowi między innymi o trwałości przegród z płyt gipsowo-kartonowych.

  dlaczego ocynkowanie profili stalowych jest wazne - Dlaczego ocynkowanie profili stalowych jest ważne?

  Stal i Cynk

  Stal mimo twardości potrafi szybko tracić swoje właściwości, gdyż pod wpływem wody czy niekorzystnych czynników atmosferycznych w procesie korozji zmniejsza się jego masa.

  Zupełnie inaczej w takich warunkach zachowuje się cynk. Mimo, że łatwo podlega ścieraniu, koroduje znacznie wolniej niż stal. Dlatego też profile stalowe podlegają procesowi ocynkowania ogniowego, w wyniku którego stal pokrywa się warstwą stopu i cynku.

  reklama

  Zalety stalowych materiałów ocynkowanych

  Wyobraźmy sobie środowisko korozyjne, czyli takie w którym zachodzi realna możliwość rozpoczęcia procesów korozyjnych pod wpływem działania wody, związków chemicznych zawartych w powietrzu, zawartości tlenu, wilgotności atmosfery, itp. Atmosfera miejska pełna jest takich różnych zanieczyszczeń, w tym siarczanów oraz dwutlenku węgla. Porównajmy zachowanie się w tych warunkach stali i cynku.

  Jak wspomnieliśmy wyżej stal znacznie szybciej traci swoją masę w wyniku procesu korozyjnego niż cynk. W atmosferze miejskiej jest to około od 100 do 200 gramów na metr kwadratowy powierzchni w ciągu roku, a w przypadku cynku jest to raptem 7 do 10 gramów na metr kwadratowy powierzchni w roku.

  To pokazuje, że stal traci masę od 12 do 25 razy szybciej niż cynk (jednak należy pamiętać, że są to ogólne dane i ich wartości ulęgają zmianom w zależności od środowiska zastosowania).

  Elementy stalowe ocynkowane ogniowo potrafią zachowywać swoje właściwości w zakresie twardości i niekorozyjności nawet do 150 lat. Dobrym przykładem są ocynkowane wagoniki w kopalniach, które zachowały warstwę stopową nawet po 2o latach użytkowania (źródło: „Cynkowanie Ogniowe” Kazimierz Kurski). Kopalnie to środowiska, w których zdecydowanie panują tzw. trudne warunki i dlatego wykonane są właśnie w tej technologii.

  Ocynkowana stal odpowiednio zastosowana, staje się lekkim i wytrzymałym materiałem. Jednak ten trwały i niekorozyjny materiał może błyskawicznie niszczeć, gdy zostanie zastosowany w niewłaściwym środowisku. Co to jest „niewłaściwe środowisko”? O tym w dalszej części artykułu.

  Jakie środowiska są potencjalnie niebezpieczne dla trwałości stali ocynkowanej?

  Zachowanie stali ocynkowanej jest bardzo zmienne, jej wytrzymałość na korozję, trwałość zależą od licznych czynników, część z nich wymieniliśmy powyżej pisząc o środowiskach korozyjnych. Dodamy również grubość stali, jej skład, skład cynku, długość procesu cynkowania, jego temperaturę oraz sam sposób cynkowania.

  Duża ilość zmiennych pokazuje nam, że nie możliwe jest zastosowanie jednego rodzaju materiałów stalowych ocynkowanych ogniowo we wszystkich sytuacjach czy środowiskach. W tym miejscu uczulamy naszych czytelników na sugerowanie się informacjami na temat wszechstronnych zastosowań stali ocynkowanej pojawiających się na licznych portalach internetowych. Pamiętać należy, że jej trwałość i wspaniałe właściwości wykorzystywane w budownictwie uzależnione są od wielu zmiennych.

  Gdzie nie należy stosować – ocynkowanej stali?

  • Atmosfery silnie przemysłowe, zawierające siarczany, siarczyny
  • Pomieszczenia nieprzewietrzane, z dużą ilością występującego dymu, wilgoci, dwutlenku i trójtlenku siarki, dwutlenku węgla
  • Środowiska silnie wilgotne, do których należą na przykład pływalnie, pomieszczenia produkcyjne o dużej wilgotności, takie jak pralnie, zakłady chemiczne, stocznie

  Osoby stosujące suchą zabudowę i dobrej jakości profile stalowe (tj. właściwie ocynkowane metodą zanurzeniowo-ogniową) w domach mieszkalnych, mogą być pewne, że elementy z nich budowane będą im długo służyły. Jeśli ściany działowe o ruszcie z profili stalowych będą budowane w budynkach przemysłowych, to kluczowe staje się rozpoznanie panującej w nich atmosfery i odpowiednie dobranie stali ocynkowanej.

   

  UDOSTĘPNIJ
  Poprzedni artykułPytania czytelników. Połączone – rozdzielone
  Następny artykułSpaliny pod kontrolą

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here