Dobór pomp głębinowych – na co zwrócić uwagę przy ich doborze

Domy jednorodzinne, które nie mają dostępu do przyłączy wodno-kanalizacyjnej są zmuszone do pozyskania wody w inny sposób. Rozwiązaniem może być pompa głębinowa, dzięki której uzyskujemy wodę ze studni zlokalizowanych głęboko pod ziemią.

dobor pomp glebinowych na co zwrocic uwage przy ich doborze 1024x858 - Dobór pomp głębinowych – na co zwrócić uwagę przy ich doborze
Fot. 1. Pompy głębinowe IBO ITALY.

Budowę studni i przeprowadzenie instalacji warto określić jeszcze na etapie projektowania domu, co pozwoli uniknąć komplikacji w przyszłości. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę dobierając pompę głębinową?

Próba wydajności studni

Jest jedną z czynności jaką powinna wykonać ekipa wykonująca studnię. Test nie jest trudny, a może mieć kluczowe znaczenie dla całej instalacji. Ekipa powinna sprawdzić jej wydajność przed pompowanie wody przez minimum godzinę, a intensywność czerpania wody powinna przekraczać przewidywane zapotrzebowanie. Próbne czerpanie wody to nie tylko świetny test, ale też możliwości ułożenia się warstw filtracyjnych w wodonośnym złożu. Gwarantuje ono zwiększoną czystość wody oraz dają pewność sprawności pompy dla przyszłych użytkowników.

dobor pomp glebinowych na co zwrocic uwage przy ich doborze2 - Dobór pomp głębinowych – na co zwrócić uwagę przy ich doborze
Fot. 2. Pompy FX.

Jakość wody

Wiemy jak duże znaczenie ma próbne badanie wydajności pompy głębinowej. Podobnie ważna jest jakość wody dostarczana użytkownikom do domu. Dlatego przy wierceniu studni warto zrobić testy, które pozwolą ocenić jakość wydobywanej wody. Specjaliści powinni sprawdzić jej przezroczystość, zapach, smak, miękkości oraz skład związków chemicznych w tym żelaza. Wymienione właściwości mają wpływ na przykład na zdolność pienienia się mydła czy tworzenie brzydkiego osadu na armaturze. W przypadku wykrycia nieprawidłowości warto zastanowić się nad dodatkowym uzdatniaczem wody, który pozwoli oczyścić ją ze szkodliwych substancji i sprawi, że woda będzie dobra jakościowo.

dobor pomp glebinowych na co zwrocic uwage przy ich doborze3 - Dobór pomp głębinowych – na co zwrócić uwagę przy ich doborze
Fot. 3. Pompy OLA.

Zabezpieczenie przewodu elektrycznego

Często powtarzającym się błędem w instalacji pompy głębinowej jest brak zabezpieczenia przewodu elektrycznego, który zasila pompę głębinową. Przewód nie może być narażony na przeciążenia. Dlatego, aby uniknąć awarii należy zamocować go do rury tłoczonej, wykorzystując plastikowe obejmy. Zredukują one naprężenia wpływające na rozciąganie się przewodu pod ciężarem pompy.

Pompa trójfazowa w miejsce jednofazowej

Każde uruchomienie pompy powoduje chwilowe obciążenie instalacji prądem o znacznie większej mocy niż standardowy prąd rozruchowy. Standardowo, w silnikach jednofazowych prąd może sięgać nawet 30, co przy częstym użytkowaniu pompy może powodować jej szybką awarię. Dlatego przy większych mocach należy zainstalować pompy z silnikiem trójfazowym, który umożliwi swobodny przepływ prądu i wpłynie korzystnie na działanie całego układu.

Jak prawidłowo zamontować i eksploatować pompę głębinową?

Pompy głębinowe są urządzeniami służącymi do pompowania wody z dużych głębokości. Znajdują zastawanie wszędzie tam gdzie zestawy hydroforowe lub pompy ogrodowe nie są wstanie zassać wody, gdyż jej lustro znajduje się poniżej poziomu 8m. Przybliżamy zagadnienia związane z ich prawidłowym montażem oraz eksploatacją. W zależności od głębokości lustra wody dobierane są pompy o różnym podnoszeniu oraz wydajności. Ich elementem roboczym jest zazwyczaj zespół wirników łopatkowych, które zwiększają moment pędu cieczy. W naszym artykule przybliżamy zagadnienia związane z prawidłowym montażem oraz eksploatacją pomp głębinowych. Dowiecie się również, jak zbudowane są te urządzenia. Zapraszamy do lektury.

dobor pomp glebinowych na co zwrocic uwage przy ich doborze4 - Dobór pomp głębinowych – na co zwrócić uwagę przy ich doborze
Fot. 4. Silnik IBO.

Szerokie zastosowanie pomp głębinowych

Pompy głębinowe są budowane w sposób, który pozwala im na pracę w wodzie i służą do obniżenia poziomu wód gruntowych(tzw. Odwodnienia), tłoczenia, oraz podwyższania ciśnienia wody, a także wspomagania systemów wodociągowych i instalacji nawadniających, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w różnego typu zakładach przemysłowych i gospodarstwach rolnych. (Zastosowanie znajdują najczęściej w budownictwie, kopalnictwie oraz komunalnych wodociągach). Z reguły są to urządzenia bezawaryjne w szczególności pompy tzw. antypiaskowe, ale ich prawidłowe działanie jest możliwe pod warunkiem posiadania przez nie właściwych zabezpieczeń, których część jest montowana już na etapie produkcji pompy. Inne – zabezpieczenie elektryczne przed zmianami napięcia w sieci, brakiem fazy czy przeciążeniami – stosuje się już w zależności od rodzaju zasilania i typu pompy.

Łatwy montaż i tania eksploatacja

W zależności czy pompa będzie zamontowana w studni wierconej czy też kopanej konstrukcja pompy będzie się różniła. Pompy przeznaczone do studni kopanych (kręgowych) określane są mianem monoblokowych, nie występuje łączenie części hydraulicznej z silnikiem. Pompa ma wygląd jednolitej tuby wykonanej ze stali nierdzewnej. Od doły znajduję się króciec ssący a woda przepływa wewnątrz pompy przez całą jej długość chłodząc jednocześnie silnik. Dzięki zastosowaniu pasza chłodzącego pompy mogą pracować w studniach kręgowych, gdzie nie ma chłodzenia zewnętrznego spowodowanego wytworzeniem ruchu wody w wąskiej studni. W przypadku pomp do studni głębinowych- wierconych w dolnej części pompy głębinowej znajduje się silnik elektryczny, w górnej – wielostopniowa pompa głębinowa. Jeżeli pompa znajduje się w studni głębinowej odległość miedzy ścianami studni a pompą jest stosunkowo niewielka, podczas pompowania wody zasysając ją po przez króciec ssący zamontowany nad silnikiem dochodzi do ruchu wody wokół silnika dzięki czemu jest on chłodzony. Całe urządzenie, które określa się również jako „zespół głębinowy”, montowane jest na silniku głębinowym w układzie pompowym. Na jego końcu jest korpus tłoczny, który pozwala na odpowiednie scalenie pompy z całym rurociągiem. Należy pamiętać, że pompa głębinowa występująca jako zestaw głębinowy przeznaczona jest tylko i wyłącznie do studni wierconych. Istnieje możliwość zamontowania takiego zestawu w stawie lub studni kopanej, jednak należy zabezpieczyć silnik przed przegrzaniem za pomącą umieszczenia pompy w rurze osłonowej (dzięki temu zapewniamy prawidłowe chłodzenie silnika).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here