Od 6 lat SFA Poland (Grupa SFA, z fabryką i centralą we Francji obecna jest na światowych rynkach już ponad 50 lat) dystrybuuje w Polsce produkowane przez siebie pompy i sanirozdrabniacze (pompo-rozdrabniacze) do wody brudnej i ścieków z fekaliami. W ofercie są produkty do użytku prywatnego oraz publicznego.

W pierwszym i drugim numerze Fachowego Instalatora przedstawiłem ofertę produktową firmy, tym razem podpowiem jak dobrać urządzenie, także ze wskazaniem na konkretny model. Urządzenie dobieramy pod względem:
• Miejsca użytkowania – publiczne (pensjonat, zakład pracy, zakład rzemieślniczy, pub) lub prywatne (mieszkanie, domek letniskowy, dom mieszkalny, strych, piwnica, pralnia). Wiąże się z tym sposób (typ) rozdrabniania. Urządzenia na rynek publiczny są głośniejsze, pobierają większą moc, są większe gabarytowo, mają „odporniejszy na zablokowanie” system rozdrabniania.
• Typu urządzenia: pompa wc do ścieków bez fekaliów lub sanirozdrabniacz (pomporozdrabniacz) do ścieków z fekaliami.
• Wysokości podnoszenia (pompowania) słupa ścieków i jednocześnie odległości ich tłoczenia. SFA podaje wartości maksymalne np.: 5 m2 i 100 m2 – trzeba zauważyć, że maks. odległość tłoczenia podawana jest przy 1 m podnoszenia w górę (rys. 1).
• Wartości planowanego przepływu w litrach na jednostkę czasu – jest istotne głównie w instalacjach przemysłowych, pompkach do skroplin itp. (rys.2).
• Rodzaju przyborów łazienkowych, które chcemy podłączyć do sanirozdrabniacza np.: WC, umywalka, prysznic, wanna, pralka, zmywarka, zlewozmywak, kocioł kondensacyjny, klimatyzator itp.
Ofertę pomp i sanirozdrabniaczy SFA możemy podzielić na 8 grup:


1. Sanirozdrabniacze przystawkowe – stawiane za kompaktami stojącymi, przeznaczone do współpracy z umywalkami, prysznicem, wanną i pralką – słowem: z wszystkimi przyborami w łazience.
Zastosowanie: w przypadku braku możliwości odprowadzenia ścieków grawitacyjnie, gdy pion kanalizacyjny znajduje się za daleko lub za wysoko (np. w innym pomieszczeniu). Wtedy stosujemy sanirozdrabniacz, który rozdrobni i wypompuje ścieki na zewnątrz. Różnice (dobór) w tej grupie urządzeń: Sanitop w stosunku do Sanibroyeura posiada wypustkę na pokrywie do podłączenia umywalki. Sanipro jest urządzeniem uniwersalnym do WC, prysznica i wanny, przyjazny cenowo. Saniplusa użyjemy do współpracy z wanną – ma dodatkowy zawór wlotowy odcinający wodę w przypadku awarii, jest większy i droższy. Sanislim to najwęższy rozdrabniacz na rynku – używany, gdy zależy nam, by odległość od ściany do wewnątrz pomieszczenia była jak najmniejsza. Ma niestety nieco słabsze parametry podnoszenia i jest droższy od Sanipro.
2. Sanirozdrabniacze do ceramiki podwieszanej – kompaktów (misek) wiszących, przeznaczone do współpracy z umywalkami, prysznicem, wanną i pralką – słowem: z wszystkimi przyborami w łazience.
Zastosowanie: SANIPACK: sanirozdrabniacz do współpracy z „obcymi” stelażami podtynkowymi, do podwieszanego WC, kabiny prysznicowej, bidetu i zbudowaniu na jego bazie kompletnej łazienki. Głębokość urządzenia wynosi tylko 12 cm! Pamiętajmy o pozostawieniu rewizji obok stelaża 60 cm x 60 cm do serwisowania urządzenia. SANIWALL: Specjalny sanirozdrabniacz wmontowany w specjalny stelaż produkcji SFA jako komplet, do podwieszanej miski klozetowej z możliwością podłączenia umywalki, bidetu i prysznica. Przystosowany do wszystkich WC podwieszanych (rozstaw mocowań 18/23 cm), podwójny chromowany przycisk spłukujący (spłukiwanie 6/3 litry tryb ECO). Solidna stalowa budowa stelaża, zintegrowana z sanirozdrabniaczem, pozwala na zyskanie dodatkowej przestrzeni. Ruchoma część dolna stelaża ułatwia dostęp do sani rozdrabniacza (rewizja po zdjęciu miski). SANICOMPACT Comfort: to nowoczesna wzorniczo miska podwieszana z sanirozdrabniaczem wewnątrz i zintegrowanym metalowym stelażem. W ekonomicznej wersji spłukiwania potrzebuje tylko 1,8 litra wody na spłukanie zawartości. Łączy ekologię z funkcjonalnością. Wyposażony jest w wolno opadającą deskę. Bez możliwości podłączenia umywalki. Do użytku domowego.


3. Sanirozdrabniacze wbudowane w toaletę ceramiczną – tzw. SANICOMPACTY: C43 i Elite z możliwością podłączenia umywalek, C43 Eco – tylko 1,8 litra do spłukania zawartości; Comfort – podwieszana miska ceramiczna z wbudowanym rozdrabniaczem oraz własnym stelażem, najcichsze na rynku.
Zastosowanie: w pomieszczeniach przeznaczonych na WC, pod schodami, w łazienkach z pionem kanalizacyjnym, gdzie trzeba przesunąć istniejące WC np. na inną ścianę, w których pojawia się problem grawitacyjnego odprowadzenia ścieków, istnieje możliwość zastosowania urządzeń rozdrabniająco – pompujących firmy SFA. Prezentujemy państwu sanirozdrabniacze zintegrowane z muszlą miski kompaktowej – pozwalające zaoszczędzić miejsce w modernizowanej łazience.
4. Pompy i sanirozdrabniacze publiczne – do domów jednorodzinnych, pensjonatów, pubów, dyskotek, przychodni itp.
Zastosowanie: SANICUBIC firmy SFA odprowadza wszystkie ścieki domowe metrów w bok. Jego sekret to inteligentny system przetłaczania, który wykorzystuje moc dwóch silników, pracujących naprzemiennie lub równocześnie. W wersji PRO posiada dodatkową radiową czujkę alarmową instalowaną w pomieszczeniu konserwatora urządzeń sanitarnych informującą o pracy urządzenia lub jego awarii.
5. Pompy do użytku domowego – SANIVITE: cała łazienka bez WC lub kuchnia, SANIDUCHE: do podłączenia prysznica, bidetu i umywalki – nie podłączamy zlewozmywaka.
Zastosowanie: gdy chcemy odprowadzić ścieki z łazienki bądź kuchni bez fekaliów (WC) zaadaptować pomieszczenie, które stoi wolne (piwnica, poddasze, wolny pokój, pakamera), możemy wykorzystać oba urządzenia. Podstawową różnicą w stosowaniu jest ograniczenie co do zlewozmywaka, możemy go podłączyć tylko do SANIVITE. Rozwiązujemy nią większość problemów z odprowadzeniem ścieków bez fekaliów. W instalacjach publicznych zastosujemy pompę SANICOM przy wymaganiach podnoszenia powyżej 5 m i odległości pompowania 50 m -100 m. Tam gdzie wymagany przepływ ścieków jest duży (do 340 l/min), zastosujemy Sanicom2.

6. Pompy do skroplin – z pieców kondensacyjnych: SANICONDENS Mini, SANICONDENS Plus (możliwość podłączenia alarmu) oraz z neutralizatorem SANICONDENS Best (możliwość podłączenia alarmu).
Zastosowanie: SANICONDENS Mini rozwiąże wszystkie problemy z odprowadzeniem skroplin do 2 m w górę i 20 m w bok, gdy nie zależy nam na alarmie sygnalizującym brak odprowadzenia skroplin i ich neutralizacji. Jest bardzo przyjazny cenowo i gabarytowo. SANICONDENS Plus zapewnia podniesienie skroplin do 4,5 m w pionie i do 50 m w poziomie, pompa jest przystosowana do postawienia na podłodze, jak i do przytwierdzenia do ścian. Zapewnia uniwersalne przyłączenie zarówno z prawej, jak i z lewej strony dzięki 4 wejściom (2 z każdej strony), jak i otworom instalacyjnym, przystosowuje się do każdego typu instalacji. W komplecie znajduje się adapter umożliwiający przyłączenie pompy do rur o różnych średnicach oraz wyjściowy zawór zwrotny. Dodatkowy kabel umożliwia dołączenie urządzenia sygnalizującego awarię (np. żarówka, syrena, dzwonek 220 V). Pompa SANICONDENS Best składa się z pompy SANICONDENS Plus i pojemnika neutralizującego (nadstawki) wypełnionego granulkami (do wymiany raz w roku). Kwaśne kondensaty przechodzą przez czynnik zobojętniający (węglan wapnia i magnezu), dzięki czemu mogą dołączyć do sieci zużytych wód już z neutralnym PH, spełniając określone wymogi i normy UE w zakresie odbioru instalacji publicznych.
7. Pompki do skroplin z klimatyzatorów typu Split: SANICONDENS Clim Mini, SANICONDENS Clim Pack, SANICONDENS Clim Deco.
Zastosowanie: w niektórych sytuacjach instalacja klimatyzatora bywa utrudniona lub nawet niemożliwa np. ze względu na brak możliwości odprowadzenia skroplin z tacy ociekowej urządzenia. Może to być spowodowane tym, że główna kanalizacja ściekowa znajduje się za daleko lub instalacja zewnętrzna jest położona poniżej poziomu odpływu. Problemy te można rozwiązać za pomocą małych pomp do klimatyzacji. Prezentujemy państwu rozwiązania oferowane w tym zakresie przez firmę SFA. Sanicondens CLIM Mini – typowa pompka do klimatyzacji do zamontowania w plastikowej rynnie maskującej wyjście przewodów z klimatyzatora. Tę samą pompkę CLIM Mini fabrycznie zamontowaliśmy już w rynnę maskującą ułatwiając montaż. Dzięki temu stworzyliśmy nowe urządzenie o nazwie Sanicondens CLIM Pack. Sanicondens CLIM Deco to pompka instalowana pod tacą ociekową klimatyzatora typu MULTI Split. Skropliny spływają do niej grawitacyjnie.
8. Akcesoria i zawory – SANIALARM: czujnik poziomu ścieków, SANICLEAN: płyn (5l) czyszcząco-dezynfekujący do pomp i rozdrabniaczy, SANIGRANUL: wkład neutralizujący, zawory nożowe i kulowe Ø110, 50 i 32 mm do montażu na wejściach do i wyjściach z sanirozdrabniaczy (niezbędnych do serwisowania i poprawnej eksploatacji – nie mylić z zaworami zwrotnymi, w które wyposażone jest każde urządzenie SFA).
Posiadamy w sprzedaży także serię ceramiki na jachty (SANIMARIN) z wbudowanym sanirozdrabniaczem – zasilana napięciem stałym 12V lub 24V. Szczegóły doboru na zapytanie – ze względu na szerokość tematu.
Wsparcie dla architektów
Dla architektów przygotowaliśmy ofertę szkoleniową oraz zestaw rysunków wspomagających projektowanie w programach typu CAD do pobrania ze strony: http://www.archispace.pl/node/39032 lub nakładkę na program Bricscad do pobrania ze strony: http://www.bricsyspolska.pl/common/applications/application.jsp?app=247&apploc=383 oraz pliki 2D i 3D urządzeń SANIMARIN można pobrać ze strony: http://sanimarin.com/modelisation.php?lang=fr
Szkolenia dla instalatorów
Prowadzimy cykliczny program szkoleniowy dla instalatorów w siedzibie firmy SFA Poland w Łomiankach k. Warszawy, ul Kolejowa 33, tel. 22/732 00 32 do 33, www.sfapoland.pl, e-mail: serwis@sfapoland.pl oraz szkolenia wyjazdowe u naszych wszystkich partnerów handlowych. Ciągle powiększamy sieć serwisową o nowe firmy. Warunki, jakie należy spełnić, aby rozpocząć współpracę to: działalność gospodarcza, uprawnienia do 1 kV, znajomość branży instalacyjnej, rzetelność, terminowość i fachowość.
Zachęcam do współpracy, projektowania, zakupu i montażu pomp i sanirozdrabniaczy firmy SFA.

Bogdan Wojnas
Dyrektor Handlowy SFA Poland
Dodaj komentarz