Dom Eko_logiczny. Wie jak oszczędzać energię.

Dwudziesta pierwsza edycja Budmy odbywała się pod hasłem „Budownictwo przyszłości – uwolnij swoją wyobraźnię”. Ekspozycja i program wydarzeń skoncentrowane były na prezentacji najnowszych rozwiązań – wszystko po to, by poznańskie targi budowlane odgrywały aktywną rolę w wyznaczaniu kierunków rozwoju budownictwa.

Dom Eko_logiczny. Wie jak oszczędzać energię.

Budma to nie tylko stoiska wystawców, ale również liczne interaktywne ekspozycje specjalne, pokazy i warsztaty. Jednym z najciekawszych przedsięwzięć jest, organizowany już od ośmiu lat, BudShow. Ta niekonwencjonalna prezentacja materiałów do budowy i wykończenia domu w formie budynku modelowego, jak co roku przyciągnęła tysiące zwiedzających.

Tegoroczny BudShow, zorganizowany pod hasłem Dom Eko_logiczny, powstał w oparciu o projekt wyróżniony w ogólnopolskim konkursie architektonicznym. Inspiracją do formy budynku był typowy dom podmiejski, budowany w północnej Polsce w latach 20. poprzedniego wieku. Czy możliwe jest dziś wybudowanie dostępnego cenowo, energooszczędnego domu, z ekologicznych, zdrowych, nisko przetworzonych materiałów? TAK.

REKLAMA


Dom Eko_logiczny. Wie jak oszczędzać energię.

Odpowiedź tę poznaliśmy podczas zwiedzania domu modelowego cechującego się niskimi wskaźnikami energii wbudowanej (użytej do wyprodukowania materiałów budowlanych), energii końcowej (zużywanej do ogrzania wnętrza i podgrzania ciepłej wody użytkowej) oraz energii pierwotnej, do której zużycia ze środowiska przyczynia się budynek. Nie bez znaczenia dla obliczeń efektywności energetycznej budynku miało zastosowanie najnowszych technologii wykorzystywanych do ogrzewania pomieszczeń (pompy ciepła), podgrzewu cwu (kolektory słoneczne) oraz wentylacji (rekuperacja). Ściany wykonane były z ceramicznych pustaków szlifowanych łączonych za pomocą specjalistycznej, „ciepłej” zaprawy murarskiej w piance, a izolacja termiczna domu oparta była o produkty z włókna drzewnego. Dużą uwagę zwracano na tzw. „ciepły montaż” okien i inteligentny system zarządzania budynkiem.

Dom Eko_logiczny. Wie jak oszczędzać energię.

Red.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Najnowsze