Początek roku był wyjątkowo huczny dla branży budowlanej. Rozpoczął się bowiem największymi w Europie wschodniej targami BUDMA. Jedną z największych atrakcji tegorocznej edycji był projekt BudShow – dom inteligentny.
W jego ramach w jednym z pawilonów targowych wybudowany został dom inteligentny zaprojektowany przez Biuro Projektowe MTM STYL. Atrakcyjna formuła BudShow organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie i Agencję Komunikacji Marketingowej ARDO umożliwiła wystawcom innowacyjną, dynamiczną formę przedstawienia produktów, a zwiedzającym aktywny udział w projekcie. Prezentacja domu inteligentnego KNX odbyła się w trzech różnych obszarach. Pierwszy to ekspozycja „Dom w budowie” – specjalnie przygotowane przekroje konstrukcji i poszczególnych elementów pozwoliły uczestnikom zapoznać się z zastosowanymi produktami, technologiami i ich prawidłową aplikacją. Towarzyszyły temu pokazy montażu elementów dostarczonych przez Partnerów projektu komentowane na bieżąco przez moderatora. Ostatnim elementem tej przestrzeni specjalnej była ekspozycja gotowej do zamieszkania części domu.
Inteligentne rozwiązania zastosowane w projekcie BudShow oparte były na systemie KNX. Stowarzyszenie KNX Polska zaprezentowało rewolucyjne rozwiązania poprawiające komfort życia mieszkańców i, przede wszystkim, dbające o efektywne gospodarowanie energią w budynku. Duże zainteresowanie tą dziedziną świadczy o tym, że coraz więcej inwestorów już na etapie planowania budowy myśli nie tylko o kosztach samej realizacji, ale kładzie duży nacisk na późniejsze koszty eksploatacji.
REKLAMA
Ściany domu modelowego w ramach BudShow wybudowane były w oferowanym przez firmę Wienerberger systemie Porotherm Dryfix. Do murowania w systemie Dryfix wykorzystywane są pustaki o idealnie gładkich, specjalnie szlifowanych powierzchniach, a do ich połączenia stosuje się specjalistyczną zaprawę murarską w piance. W domu modelowym zostały również zastosowane cegły klinkierowe Terca oraz dachówki ceramiczne Koramic. Z kolei firma Elwiz dostarczyła jedne z najcieplejszych okien na rynku – Elwiz energeto. Swoją premierę miało okno pasywne Elwiz-energio passiv.
Jednym z elementów systemu inteligentnego były okna połaciowe FAKRO wyposażone w rolety zewnętrzne i akcesoria wewnętrzne. W budynkach z mniej zaawansowaną instalacją do sterowania tymi oknami można wykorzystać bezprzewodowy protokół radiowy Z-Wave umożliwiający stworzenie bezprzewodowej sieci i sterowanie produktami FAKRO za pomocą pilota, a w przyszłości również poprzez telefon komórkowy czy Internet.
Firma Bartosz s.j. wyposażyła dom modelowy w przeznaczony dla budownictwa mieszkaniowego system wentylacji in-VENA, oparty na niezależnej dla każdego lokalu wentylacji mechanicznej.
Viessmann natomiast, przedstawił systemy grzewcze oparte na najnowszych technologiach wykorzystujących odnawialne źródła energii. Były to pompy ciepła typu solanka-woda i coraz popularniejsze powietrze-woda oraz kolektory słoneczne.
Firma Wiśniowski dostarczyła zewnętrzne drzwi aluminiowe w systemie Aluprof -MB 70 o współczynniku przenikania ciepła Uk= 1,5 W/m2*K, stalowe drzwi płaszczowe przeciwpożarowe o odporności ogniowej EI 60, a także automatyczną bramę segmentową UniPro wyposażoną w bezpieczny układ sprężyn skrętnych oraz bramę uchylną wykonaną z kształtowników stalowych ocynkowanych, wypełnioną blachą stalową ocynkowaną, profilowaną.
Uroku i klasy wnętrzom domu modelowego dodały płytki ceramiczne firmy Ceramika Paradyż z nowej ekskluzywnej linii My Way, które swoimi dekorami do złudzenia przypominały naturalne materiały, takie jak drewniane deski czy kamienne płyty.
Prezentowany na BudShow inteligentny dom modelowy można w skrócie podsumować jako wygodny, podporządkowany rytmowi życia mieszkańców, cieszący wszystkie zmysły i przede wszystkim oszczędny i ekonomiczny w eksploatacji.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.