Wyobrażając sobie wymarzony dom, większość z nas ma przed oczami klasyczny budynek w tradycyjnym stylu. Moda na geometryczne bryły nowoczesnych domów mieszkalnych nie zmieniła trendów. Polacy nadal są zainteresowani domami tradycyjnymi. Dlaczego warto wybrać właśnie taki dom?

- przestrzenne pomieszczenia
- nieprzemijająca stylistyka
- równowaga kosztów i efektywności
Przestrzenne pomieszczenia
Wybierając plan domu, warto zwrócić szczególną uwagę na ich funkcjonalność. Dom jest przestrzenią użytkową, gdzie toczy się życie rodzinne. W związku z tym sam jego wygląd ma znaczenie drugorzędne przed wyglądem. Zewnętrzną bryłę zawsze można nieco zmienić poprzez wymianę połaci dachowej, dobudowę wiaty, czy nawet zmianę koloru elewacji. Tymczasem w przypadku wnętrza, poza wyburzeniem lub wstawieniem ścian działowych, wiele zmienić się nie da.
Najmodniejsze projekty klasycznych domów, które można znaleźć na stronie http://www.budnews.pl/5-komfortowych-projektow-domow-tradycyjnych/ charakteryzują się przemyślanym zagospodarowaniem przestrzeni. W nich wykorzystane jest każde wolne miejsce. W większości projektów w dolnej części budynku można znaleźć przestronny salon. To miejsce, gdzie cała rodzina wspólnie spędza czas. Tymczasem w bocznych nawach lub górnej części ulokowane są mniejsze pokoje zapewniające intymność i prywatność mieszkańcom. Dzięki temu dom będzie miejscem na wspólne spotkania i jednocześnie pozostawi strefę na przebywanie z samym sobą.
REKLAMA
Nieprzemijająca stylistyka
W obecnym nowoczesnym budownictwie dominuje moda na proste bryły. Geometryczne mniejsze i większe sześciany cechują się prostotą. Jednak trendy mają to do siebie, że lubią przemijać. Być może za kilka lat z niechęcią będziemy spoglądać w stronę minimalistycznych domów podobnie jak dziś patrzymy na proste bryły obiektów tworzonych w czasach PRL. Zawsze istnieje możliwość ich przebudowy, jednak to wiąże się z kosztami.
Domy klasyczne nawiązują stylem do tradycyjnych staropolskich dworków. Ta stylistyka nie przemija od setek lat i zapewne zawsze budownictwo będzie do niej nawiązywać. Obecnie należą do najchętniej wybieranych, dlatego też nie będą przesadnie wyróżniały się spośród sąsiedniej zabudowy. Ponadto klasyczne domy można aranżować w dowolny sposób także wewnątrz. Zmieniające się trendy będą widoczne poprzez nowe aranżacje wnętrza, czy zmianę charakteru otoczenia. Często wystarczy odrobina roślinności wokół domu, żeby jego charakter się zmienił.
Równowaga kosztów i efektywności
W nowoczesnym budownictwie sporo uwagi poświęca się ich energooszczędności. Niektóre budynki wręcz przesadnie zabezpieczane są przed utratą ciepła w zimie, co w obliczu cieplejszych zim wydaje się zbędne. Nowoczesne materiały izolacyjne niestety zawsze generują dodatkowe koszty. Co więcej, minimalna ilość okien, które mogłyby generować straty ciepła, sprawiają, że wnętrze często jest ciemne i ponure. Taki styl często nie odpowiada też osobom starszym i miłośnikom tradycji.
Klasyczne domy to połączenie ekologii i oszczędności energii z przystępnym kosztem materiałów. Budynki przewidują termoizolację na wysokim poziomie, jednak w najlepszej proporcji do ceny. Do ich budowy wykorzystuje się popularne i dostępne materiały, jednak zapewniające obiektowi wysoki poziom trwałości. Dzięki temu na zakup projektu i wybudowanie tradycyjnego domu może pozwolić sobie znacznie więcej osób niż ma to miejsce w przypadku domów pasywnych. Sięgając po projekty klasycznych domów, coraz więcej osób może zrealizować marzenia o swoim własnym domku na wsi.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.