Domy tradycyjne – dlaczego cieszą się niesłabnącą popularnością

  Wyobrażając sobie wymarzony dom, większość z nas ma przed oczami klasyczny budynek w tradycyjnym stylu. Moda na geometryczne bryły nowoczesnych domów mieszkalnych nie zmieniła trendów. Polacy nadal są zainteresowani domami tradycyjnymi. Dlaczego warto wybrać właśnie taki dom?

  domy tradycyjne dlaczego ciesza sie nieslabnaca popularnoscia 1024x682 - Domy tradycyjne - dlaczego cieszą się niesłabnącą popularnością
  • przestrzenne pomieszczenia
  • nieprzemijająca stylistyka
  • równowaga kosztów i efektywności

  Przestrzenne pomieszczenia

  Wybierając plan domu, warto zwrócić szczególną uwagę na ich funkcjonalność. Dom jest przestrzenią użytkową, gdzie toczy się życie rodzinne. W związku z tym sam jego wygląd ma znaczenie drugorzędne przed wyglądem. Zewnętrzną bryłę zawsze można nieco zmienić poprzez wymianę połaci dachowej, dobudowę wiaty, czy nawet zmianę koloru elewacji. Tymczasem w przypadku wnętrza, poza wyburzeniem lub wstawieniem ścian działowych, wiele zmienić się nie da.

  Najmodniejsze projekty klasycznych domów, które można znaleźć na stronie http://www.budnews.pl/5-komfortowych-projektow-domow-tradycyjnych/ charakteryzują się przemyślanym zagospodarowaniem przestrzeni. W nich wykorzystane jest każde wolne miejsce. W większości projektów w dolnej części budynku można znaleźć przestronny salon. To miejsce, gdzie cała rodzina wspólnie spędza czas. Tymczasem w bocznych nawach lub górnej części ulokowane są mniejsze pokoje zapewniające intymność i prywatność mieszkańcom. Dzięki temu dom będzie miejscem na wspólne spotkania i jednocześnie pozostawi strefę na przebywanie z samym sobą.

  Nieprzemijająca stylistyka

  W obecnym nowoczesnym budownictwie dominuje moda na proste bryły. Geometryczne mniejsze i większe sześciany cechują się prostotą. Jednak trendy mają to do siebie, że lubią przemijać. Być może za kilka lat z niechęcią będziemy spoglądać w stronę minimalistycznych domów podobnie jak dziś patrzymy na proste bryły obiektów tworzonych w czasach PRL. Zawsze istnieje możliwość ich przebudowy, jednak to wiąże się z kosztami.

  Domy klasyczne nawiązują stylem do tradycyjnych staropolskich dworków. Ta stylistyka nie przemija od setek lat i zapewne zawsze budownictwo będzie do niej nawiązywać. Obecnie należą do najchętniej wybieranych, dlatego też nie będą przesadnie wyróżniały się spośród sąsiedniej zabudowy. Ponadto klasyczne domy można aranżować w dowolny sposób także wewnątrz. Zmieniające się trendy będą widoczne poprzez nowe aranżacje wnętrza, czy zmianę charakteru otoczenia. Często wystarczy odrobina roślinności wokół domu, żeby jego charakter się zmienił.

  Równowaga kosztów i efektywności

  W nowoczesnym budownictwie sporo uwagi poświęca się ich energooszczędności. Niektóre budynki wręcz przesadnie zabezpieczane są przed utratą ciepła w zimie, co w obliczu cieplejszych zim wydaje się zbędne. Nowoczesne materiały izolacyjne niestety zawsze generują dodatkowe koszty. Co więcej, minimalna ilość okien, które mogłyby generować straty ciepła, sprawiają, że wnętrze często jest ciemne i ponure. Taki styl często nie odpowiada też osobom starszym i miłośnikom tradycji.

  Klasyczne domy to połączenie ekologii i oszczędności energii z przystępnym kosztem materiałów. Budynki przewidują termoizolację na wysokim poziomie, jednak w najlepszej proporcji do ceny. Do ich budowy wykorzystuje się popularne i dostępne materiały, jednak zapewniające obiektowi wysoki poziom trwałości. Dzięki temu na zakup projektu i wybudowanie tradycyjnego domu może pozwolić sobie znacznie więcej osób niż ma to miejsce w przypadku domów pasywnych. Sięgając po projekty klasycznych domów, coraz więcej osób może zrealizować marzenia o swoim własnym domku na wsi.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here