Drewniana altana w ogródku? Sprawdźmy jak się przygotować.

  Jedną z popularniejszych rzeczy wśród posiadaczy działek czy podwórek jest altana, dzięki której przyjęcia na świeżym powietrzu są przyjemniejsze i elegantsze. Istnieje wiele różnych modeli i konstrukcji, jednak co warto wiedzieć przed wybraniem konkretnego rodzaju altany? Sprawdźmy, jak przygotować się na budowę czy zakup altany drewnianej na działce czy podwórku.

  altana drewniana ewa - Drewniana altana w ogródku? Sprawdźmy jak się przygotować.

  Budowa altany drewnianej od strony prawnej – co warto wiedzieć?

  Chcąc postawić drewnianą altanę na działce, podwórku czy w ogródku nie trzeba zgłaszać tego faktu w urządzenie miasta albo gminy ani nie jest potrzebne pozwolenie na budowę jeśli konstrukcja spełniać będzie odpowiednie wymagania. Powierzchnia altany nie może przekraczać 35 m2, a jej maksymalna wysokość to 5 m przy dachach stromych i 4 m w przypadku dachów płaskich. Tutaj warto też wspomnieć, że wszelkiego rodzaju tarasy, werandy czy ganki nie wliczają się do powierzchni zabudowy o ile ich łączna wartość nie przekracza 12 m2.

  Jeśli chodzi o altany wolnostojące otwarte lub zamknięte, pozwolenie ani zawiadomienie również nie będą konieczne, o ile powierzchnia konstrukcji nie będzie przekraczać 35 m2. Warto wspomnieć jednak, że na każde 500 m2 działki budowlanej, przypada dokładnie jedna altana o wspomnianej już powierzchni. W przypadku większych konstrukcji potrzebne jest pozwolenie budowlane wydawane na wniosek inwestora.

  Jeżeli chcielibyśmy pomocy przy montaży, to istnieje wiele fachowych firm u którym można wykupić taką usługę. My musielibyśmy tylko zamówić wymarzony model. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale zamawiając altanę sprawdźmy czy montaż nie jest w cenie lub czy nie dostaniemy go w promocji. Przykładów takich ofert w internecie znajdziemy sporo. Weźmy tu np. sklep Ogrodosfera.pl, gdzie informacja o usłudze i cenie montażu altany widnieje po prawej stronie. 

  altana drewniana ewa1 - Drewniana altana w ogródku? Sprawdźmy jak się przygotować.
  Drewniana altana Ewa fot. Ogrodosfera.pl

  Jak wybrać bazę pod altanę ogrodową?

  Decydując się jednak na samodzielny montaż altany ogrodowej warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni, na której będzie stała konstrukcja.  Jednym z podstawowym sposobów jest odpowiednie wyrównanie gruntu, co pozwoli na eliminację wszelkich niepożądanych elementów, jak kamienie czy gruz z poprzednich budowli. Takie wstępne przygotowanie jest w pełni wystarczające w przypadku altan ceglanych (można stosować też kamień) lub większych drewnianych, gdzie konstrukcja jest ciężka i dobrze osiądzie na gruncie. W takich przypadkach nie trzeba stosować stalowych kotew czy wsporników, które zazwyczaj zabezpieczają słupy przed gniciem czy uszkodzeniami. 

  Inną, często polecaną metodą jest przygotowanie specjalnej bazy, która posłuży za podłogę altany. Najczęściej jest to betonowa wylewka, na której będzie można zamontować słupy, ale równie popularna jest kostka lub sztywna podłoga wykonywana pod wymiar z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Tego typu metoda jest uniwersalna i zalecana w przypadku altan wykonanych z drewna, których elementy są wrażliwe na czynniki środowiskowe. Słupy mające bezpośredni kontakt z ziemią zaczną z czasem gnić, co może doprowadzić do trwałego uszkodzenia całej konstrukcji.

  altana drewniana ewa2 - Drewniana altana w ogródku? Sprawdźmy jak się przygotować.
  Altana metalowa Milano fot. Palram

  Co można zrobić w kwestii zabezpieczania drewnianych altan ogrodowych?

  Jednym z popularniejszych rodzajów altan ogrodowych są te wykonane z drewna. Oprócz tego, że są prostsze w montażu, to dodatkowo dobrze współgrają z wystrojem ogródka czy działki. By uchronić całą budowlę przed wilgocią, nadmiernym promieniowaniem słonecznym czy intensywnymi opadami śniegu, konieczne jest samodzielne zabezpieczenie altany drewnianej. Słupy drewniane mające bezpośredni kontakt z gruntem można zakonserwować impregnatem gruntującym, a następnie powłokotwórczym. Deski będące elementem ścian wystarczy pokryć warstwą środka zabezpieczającego, którego wybór zależy od gatunku drewna. Przed nałożeniem impregnatu należy oczyścić daną powierzchnię z brudu lub zanieczyszczeń.

  UDOSTĘPNIJ
  Poprzedni artykułCzy krótkie spodenki mogą stanowić odzież roboczą?
  Następny artykułHaier – szkolenie techniczne 2020

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here